.
اطلاعات کاربری
درباره ما
خبرنامه
en son içerik آخرین مطالب
لینکستان
دیگر موارد
آمار وب سایت

 

 

 

Bir kümes hayvanı çiftliğinde hastalığın
 
Önlenmesi ve Kontrolü
 
Hastalığı önlemenin en iyi yolu, iyi yönetim aşılamadır.
Sıhhi profilaksi: Enfekte kuş(lar)ı herhangi bir klinik semptom tespit ettikten hemen sonra izole edin.
Kanatlı hastalıklarının önlenmesi ve kontrolü, kanatlı hayvancılık işinin karlılığı için en önemli faktörlerden biridir. Hastalığın yayılmasını önlemek için kemirgenleri ve böcekleri kontrol edin, binaları temiz tutun ve ölü kuşları atın. Tesisleri aşağıdaki şekilde temizleyin ve dezenfekte edin: Tüm kuşları binadan çıkarın. Eski yemi temizleyin ve tüm hareketli ekipmanı kaldırın. Ticari kümes hayvanlarında hastalığın önlenmesi, üreticinin etkin/kapsamlı bir biyogüvenlik programını aktif olarak uygulamasını ve tavukta sağlam ve işlevsel bir bağışıklık sistemini sürdürmesini gerektirir.
#Kümes hayvanlarında hastalık nedenleri nelerdir?
Bulaşıcı hastalıklara virüsler, bakteriler ve mantarlar neden olur. Paraziter hastalıklara protozoa, solucanlar ve akarlar, kara söğüt ve bit gibi dış parazitler neden olur. Yaygın olarak "mikroplar" olarak adlandırılan bulaşıcı ajanlar, hayatta kalmak için duyarlı bir kuştan diğerine geçer.
#Kuş hastalığını nasıl kontrol edersiniz?
Aşağıdaki basit adımlar, kuşlarınızdaki hastalık salgınlarını durdurmanıza yardımcı olacaktır:
kuşhanenizi, kümes hayvanlarınızı ve tarım ekipmanlarınızı düzenli olarak temizleyin.
kuşlarınızın yabani kuşlarla karışmasına izin vermeyin.
kuşlarınızın yemlerinin ve sularının dışkı veya diğer hayvansal atıklarla kirlenmesine izin vermeyin.
#Hastalık Kontrolü/Önleme için Biyogüvenlik
Biyogüvenlik, basitçe "bilgilendirilmiş sağduyu" olarak tanımlanabilen, yaygın olarak kullanılan bir kümes hayvanı endüstrisi terimidir. Yani, kişi hastalık bulaştırma ilkelerine ilişkin temel bir anlayış geliştirir ve bu bilgiyi eski güzel "sağduyu" ile birleştirir.
#Hastalık Bulaşması
  Kanatlı hastalıklarının yaklaşık yüzde 90'ı bir çiftlikten diğerine kontamine insanlar, kümes ekipmanı ve çiftlik araçları yoluyla yayılıyor.
#Hastalık Organizmalarının Ömrü
Tesislerde hiç tavuk bulunmadığında ardışık sürüler arasındaki süreyi içeren hizmet dışı kalma süresi, kümes hayvanı çiftliklerinde hastalıklı organizmaların seviyesini azaltmak için bir araç olarak kullanılmıştır.
#Özet ve Sonuç
Karlı bir ticari kümes hayvanı işletmesi için yeterli bir hastalık önleme programı şarttır. Kronik hastalıklar verimliliği azaltabilir ve maliyetleri artırabilir. Bir hastalık önleme programı, yatırımdan hemen geri dönüş sağlamasa da, uzun vadede karlı olacaktır.
  Yetersiz sanitasyon da hastalık sorunlarına neden olabilir.
  Mümkün olduğunda sürülerle "hepsi içeri, hepsi dışarı" alıştırması yapın. Sürüler arasında kapsamlı temizlik ve dezenfeksiyon salgınları azaltmaya yardımcı olacaktır. Sürü programınıza bir dinlenme süresi (minimum iki hafta) ekleyin.
  Kuşları strese sokmayan uygun yönetim tekniklerini sürdürün. İyi havalandırma, kuru altlık ve uygun sıcaklıklar sağlığa elverişli koşullar sağlayacaktır."
 
 
 

Evcil hayvanlarla ilgili bir sorunuz

 

varsa,resme tıklayın. 

 

برای سوال کردن روی تصویر کلیک فرمایید.

 
 
 
 
 


:: موضوعات مرتبط: kuşlar پرندگانpoultry , ,
:: بازدید از این مطلب : 391
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 28 / 2 / 1402
.

 

"Remdesivir ile başarılı FIP tedavisi:
Yakın zamanda veteriner kliniğimizde karşılaştığımız zorlu bir vakayı sizlerle paylaşmak istiyoruz. 4 yaşında bir erkek kedi, bize antibiyotiklere yanıt vermeyen bir FUO, karın şişliği ve zor nefes alma ile başvurdu. Ultrason ile muayenede plevral ve peritoneal efüzyon keşfettik. Abdominosentez yapıldı ve beyaz fibrin benekleri ile saman renginde ve viskoz sıvı ortaya çıktı. Sıvının analizi, 1.035'lik bir özgül ağırlık ve 7 mg/dl'lik bir toplam protein ve 4000/ml'lik düşük bir hücre içeriğine sahip çekirdekli hücreler gösterdi. Rivalta testi yapıldı ve sonuçlar pozitif çıktı, denizanası benzeri oluşumlara işaret ediyor. Kan testleri, Feline Infectious Peritonitis'in (FIP) göstergesi olan >12g/dl'lik yüksek bir toplam protein ve 0,3'lük bir A/G oranı gösterdi.
  Bu bulgulara dayanarak FIP'den şüphelenildi ve tedavi planının maliyeti sahibi ile tartışıldıktan sonra Remdesivir tedavisi 10-12 mg/kg intravenöz olarak 7 gün, ardından subkutan olarak toplam 84 gün süreyle başlandı. Remdesivir, koronavirüsler de dahil olmak üzere RNA virüslerinin replikasyonunu inhibe ederek çalışan geniş spektrumlu bir antiviral ilaçtır. İnsanlarda Ebola virüsü hastalığını ve COVID-19'u tedavi etmek için kullanılmıştır ve FIP'li kedilerde de incelenmiştir, ancak etkinliği hastalığın evresine göre değişmektedir. kedi'ın vakasında efüzyonlar hızla arttı ve ilk beş gün terapötik parasentez yapmak zorunda kaldık. Bundan sonra, efüzyonlar artık yok olana kadar azaldı ve kedi yavaş yavaş iyileşmeye başladı.
 
Teşhis konulduktan sonra kedinin bir yıldan fazla bir süredir geliştiğini ve hala iyi durumda olduğunu bildirmekten memnuniyet duyuyoruz."
 
 

Evcil hayvanlarla ilgili bir sorunuz

 

varsa,resme tıklayın. 

 

برای سوال کردن روی تصویر کلیک فرمایید.

 
 
 
 


:: موضوعات مرتبط: Evcil Hayvan حيوانات خانگی pet animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 323
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 27 / 2 / 1402
.

 

 

 

 

Renk Seyreltme Alopesisi Nedir?
 
 
Renk seyreltme alopesi (CDA) kalıtsal bir cilt rahatsızlığıdır ve seyreltilmiş bir tüy rengi için yetiştirilmiş köpeklerde daha yaygındır. Kalıtsal gene sahip yetişkin köpekler için, aynı zamanda bir foliküler displazi şekli olarak kabul edilir. Daha çok açık kahverengi veya mavi tüylü köpeklerde bulunur. Bu iki kaplama rengi kırmızılar, kahverengiler, siyahlar ve ten renginden seyreltilmiştir.
 
Alopesi, yamalı bir görünüme neden olan tam ve kalıcı saç kaybına neden olan bir hastalıktır. Köpeğinizin derisinin altındaki seviyedeki tüy folikülünü etkileyerek kendi kendini yok etmesine neden olarak yeni tüylerin çıkmasını imkansız hale getirir. Hipotrikoz, çok daha yaygın olduğu için alopesi ile karıştırılabilir, ancak bu durum normalden daha az saçla sonuçlanır ve tamamen saç dökülmesine neden olmaz.
 
Renk seyreltme alopesi (CDA), yamalı saç dökülmesine ve pullanma ve kaşıntılı cilt dahil olmak üzere cilt sorunlarına neden olan kalıtsal bir genetik durumdur. Aynı zamanda tekrarlayan bakteriyel enfeksiyonlar da gösterebilir. Köpeğinizin kozmetik görünümü dışında sağlığı risk altında değildir.
 
Köpeklerde Renk Seyreltme Alopesisinin Belirtileri
 
Saç dökülmesi - Renk seyreltme alopesisinin ilk belirtisi saç dökülmesidir, ancak bu, köpek en az altı aylık olana kadar ve genellikle üç yaşına kadar ortaya çıkmaz.
Anız alopesisi olarak bilinen kırık kıllar - Bu, ciltte pullanma, papüller (irin üretmeyen şişmiş yumru) ve püstüller (irin üreten küçük bir kabarcık veya sivilce) olabilir.
Kuru, pul pul cilt
Tekrarlayan bakteriyel enfeksiyonlar - Bu genellikle köpeğinizin sırtında bulunur ve küçük yumrular gibi görünen enfekte kıl kökleri tarafından tanımlanabilir.
Bir enfeksiyon beraberinde kaşıntı da getirebilir (şiddetli kaşıntı)
Türler
 
Renk Seyreltme Alopesi (CDA), birçok cinsi etkileyebilir, ancak bu türler içinde yalnızca belirli köpekleri etkileyebilir. Bu köpekler burunlarının, göz kenarlarının ve dudaklarının renginden tanınırlar. Ten rengi, lavanta, mavi-gri veya mavi olabilirler. Kaplama renkleri, seyreltilmemiş muadillerinden her zaman ayırt edilebilecek olsalar da, taupe, açık kahverengi, mavi, mavi-açık kahverengi veya bronz arasında değişebilir. Bu resesif gen durumundan yaygın olarak etkilenen ırklar şunlardır:
 
Doberman pinscher
Salukiler
Çığ Çıv
Büyük dane
Standart Kaniş
İrlandalı Setter
Yorkshire teriyeri
Dachshund
italyan tazı
kırbaç
Bernese dağ köpeği
Chihuahua
Shetland çoban köpeği
Boston terrier
Newfoundland
Alman Kurdu
Schipperke
 
Köpeklerde Renk Seyreltme Alopesisinin Nedenleri
 
Renk seyreltme alopesisinin en önemli nedeni kalıtımdır, ancak resesif genden etkilenen köpekler sağlıklı görünen bir tüyle doğarlar.
Köpekteki seyreltme miktarının saç dökülmesinin ciddiyetine dönüşeceğine dair bazı düşünceler var.
D-Locus geni, köpeğinizin tüy renginin canlılığını kontrol eder.
Seyreltilmemiş bir köpek, bir Dd geni veya DD geni ile normal renge sahip olacaktır.
Seyreltilmiş köpekler, köpeğinizin burun renginden anlaşılan bir dd genine sahip olacaktır.
Seyreltme resesif bir gen olduğundan, yalnızca DD genini taşıyan köpekler etkilenebilir, ancak Dd genine sahip bir köpek taşıyıcı olacaktır.
Renk seyrelme alopesisinin nedeni tam olarak anlaşılamadığı için, kırılan saçların serbest kalmasıyla ortaya çıktığı ve saç kökleri için ölümcül olan renk oluşumunun oluştuğu düşünülmektedir.
 
Köpeklerde Renk Seyreltme Alopesi Teşhisi
 
Bir evcil hayvan sahibi olarak, köpeğinizin tüylerindeki değişiklikleri fark edebilirsiniz. Kürkünün kırılgan, kırılmış veya sertleştiğini görürseniz, veterinerinizi arayın. Evcil hayvanınızın tekrarlayan bakteriyel enfeksiyonları varsa, teşhisin bir parçası olarak bunu veteriner ekibiyle görüşün.
 
Veteriner, büyük melanin taneciklerini veya kıl şaftı ve foliküldeki sorunları ortaya çıkarmak için köpeğinizin saçının mikroskobik bir değerlendirmesi olan bir trikogram isteyebilir. Dermatohistopatoloji testi, veteriner ekibine kistik keratin ile doldurulabilecek kıl kökü olup olmadığını gösterir. Ayrıca, epidermisin en derin hücre tabakasında ve saçın şaftında ve folikülünde gizlenmiş olabilecek melanin kümelerini de ortaya çıkarır.
 
Veteriner hekiminiz daha fazla teşhis testi veya izleme istemenin gerekli olduğunu düşünürse, lokal anestezi kullanarak bir deri örneği almayı seçebilir. Deri daha sonra durumunda herhangi bir değişiklik olup olmadığını göstermek için bir veteriner patoloğuna gönderilecektir. Veteriner hekiminiz saç dökülmesinin nedeninin bu olmadığından emin olmak için cilt akarları testi yapabilir. Ek olarak, renk seyreltme alopesi hormona bağlı saç dökülmesini taklit edebildiğinden, veteriner hekiminiz sağlıklı işleyen bir tiroid testi yapabilir.
 
Köpeklerde Renk Seyreltme Alopesisinin Tedavisi
 
Köpeğinizde genetik bir yatkınlık olduğu için renk seyreltme alopesisinin tedavisi yoktur. Veteriner hekiminiz renk dilüsyonlu alopesi ile ilgili semptomları tedavi edebilir; kendi başınıza herhangi bir tedaviye başlamadan önce tavsiye için veterinerinize danışmanız önerilir.
 
şampuanlar
Topikal merhemler
Nemlendirici durulamalar
antibiyotikler
Esansiyel yağ asitleri
A vitamini
Şampuanlar, merhem
 
 

Evcil hayvanlarla ilgili bir sorunuz

 

varsa,resme tıklayın. 

 

برای سوال کردن روی تصویر کلیک فرمایید.

 
 
 
 


:: موضوعات مرتبط: Evcil Hayvan حيوانات خانگی pet animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 272
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 19 / 2 / 1402
.

 

USDA tarafından onaylanan

yeni parvovirüs tedavisi

 

 

Elanco Hayvan Sağlığı, ABD Tarım Bakanlığı'nın, tedavi edilmedikleri takdirde köpeklerin %90'ını öldüren köpek parvovirüsünü tedavi etmek için ülkenin ilk ve tek onaylı terapötik çözümü için koşullu bir lisans sağladığını söylüyor. Şirket, köpek parvovirüs monoklonal antikorunu önümüzdeki haftalarda eyalet onaylarını bekleyerek göndermeye başlamayı beklediğini söylüyor.
 
Elanco, bu parvovirüs tedavisinin Elanco için ilk monoklonal antikor olduğunu ve bunun şirket için önemli bir inovasyon platformu olduğunu söylüyor.
 
Elanco Başkanı ve CEO'su Jeff Simmons, "Elanco'nun mevcut seçeneklerin olmadığı alanlarda yeni araçlara öncülük etme taahhüdünü güçlendiren ilk monoklonal antikor tedavimizi piyasaya sürmekten heyecan duyuyoruz" dedi. "Elanco, hem evcil hayvan sahiplerinin hem de veteriner bakım ekiplerinin duygusal ve mali yükünü hafifletirken yavru köpeklerin hayatlarını kurtarmaya yardımcı olacak bu sınıfında birinci sınıf tedaviyi piyasaya sürmekten gurur duyuyor."
Bu ilacın geliştirilmesi, Elanco'nun tedaviyi geliştirmekte olan California merkezli Kindred Biosciences Inc.'i satın almasından kaynaklanmaktadır. Indiana şirketi Kindred'ı Ağustos 2021'de yaklaşık 440 milyon dolar değerinde bir anlaşmayla satın aldı.
 
Colorado Eyalet Üniversitesi'nde küçük hayvanlar için acil durum ve kritik bakım yardımcı doçenti olan Dr. Kristin Zersen, çığır açan tedaviyi evcil hayvan sahipleri ve veterinerler için oyunun kurallarını değiştiren bir şey olarak nitelendirdi.
 
Zersen, "Parvovirüs, evcil hayvan sahipleri üzerinde önemli bir baskıya neden olan ve barınaklarla veteriner kliniği personeli için emek yoğun ve stresli olan, öngörülemeyen bir hastalıktır" dedi. "Köpek parvovirüsüne karşı hastaneye yatış ihtiyacını sınırlayan ve bu hastalığın her yıl yüzbinlerce köpek üzerindeki etkisini azaltan kanıtlanmış bir çözüm sunabilmek, hayat değiştirici ve sektör belirleyici."
Elanco, intravenöz tedavinin virüsle sekiz haftalık veya daha büyük köpeklere uygulanabileceğini söylüyor.
 

Evcil hayvanlarla ilgili bir sorunuz

 

varsa,resme tıklayın. 

 

برای سوال کردن روی تصویر کلیک فرمایید.

 
 


:: موضوعات مرتبط: Evcil Hayvan حيوانات خانگی pet animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 328
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 15 / 2 / 1402
.

 

 

Atları BağlamasI
(Tying Up)
 
En yaygın olarak "bağlama" veya "Pazartesi sabahı hastalığı" olarak bilinen eforlu rabdomiyoliz, egzersizle ilişkili iskelet kası hücrelerinin parçalanmasını veya yok edilmesini içeren bir sendromdur.
Bazı atlar, eğitim seviyesindeki artış, beslenme dengesizliği veya basitçe aşırı yeme gibi çevredeki faktörler nedeniyle ara sıra bağlanır.
Öte yandan, bazı atlar tekrarlanan veya kronik bağlama nöbetlerinden muzdarip olabilir.
 
Semptomlar neler?
– Artan kalp atış hızı ve solunum hızı
– Artan terleme
- Kas seğirmesi
– Hareket etme isteksizliği/topallık
– Sırt ve sağrıdaki sert, ağrılı kaslar
– Koyu renkli idrar (hasarlı kastan miyoglobin salınımı nedeniyle). Sadece daha ağır vakalarda.
 
Peki buna ne sebep olur?
Sporadik eforlu rabdomiyoliz, bir atın atletik yeteneğinin ötesinde antrenman yapması nedeniyle kas hasarına ve elektrolit eksikliklerine neden olabilir. Bu, herhangi bir cinste ortaya çıkabilir.
Tekrarlayan eforlu rabdomiyolizin, kasılma sırasında kas hücrelerindeki anormal kalsiyum düzeylerinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu, öncelikle Thoroughbreds ve Standardbreds'de görülür.
 
Polisakkarit depolama miyopatisi (PSSM)
Polisakkaritlerin kas hücrelerinde aşırı depolanması/birikimi. Kas hücreleri yemekten sonra glikozu alır ve onu yedek enerji kaynağı olarak glikojen olarak depolar. İki tür PSSM vardır; tip 1 ve tip 2.
Tip 1 PSSM'li atlar, GYS1 genindeki bir mutasyon nedeniyle kas dokusunda fazla miktarda glikojene sahiptir. Bu mutasyon, glikojen sentaz enziminin olması gerekenden çok daha aktif olduğu ve kas dokusunun ihtiyaç duyduğundan daha fazla glikojen depoladığı anlamına gelir. Kas biyopsileri bu vakalarda anormal görünen glikojen gösterir. Bu öncelikle Percheron'ları, Belçikalıları ve bazı Quarter atlarını etkiler.
PSSM tip 2 atların da anormal kas biyopsileri vardır, ancak GYS1 mutasyonu yoktur. Mikroskopi, kas hücreleri içindeki kasılma proteinlerinin hizalanmasında bir bozulma olduğunu gösterir. Bu öncelikle Warmbloods'u etkiler.
 
Düşünülmesi gereken şeyler
Kreatin kinaz (CK) ve aspartat aminotransferazın (AST) (kas hücrelerinde bulunan ve hasar sırasında kana salınan kas proteinleri) serum aktivitelerini değerlendirmek için kan testleri bağlama tanısında yardımcı olacaktır. Kandaki CK seviyelerinin hızla yükseldiğinin ve en yüksek değerlerin başlangıçtan yaklaşık dört ila altı saat sonra kaydedildiğinin farkında olmak önemlidir, bu nedenle yeterince erken test yaptırmazsanız zirveyi kaçırmış olabilirsiniz. . Bununla birlikte, AST değerleri normale dönmek için yedi güne kadar çok daha yavaş yükselir ve düşer, bu nedenle daha sonra, epizoddan şüphelenilen bir hafta içinde bile yine de kan testi yapılması faydalı olabilir.
GYS1 mutasyonunu taşıdığı bilinen ırklar arasında yer alan kronik bağlamalı atlarda PSSM1 için kan veya kıl kökü yoluyla yapılan genetik testler başlamak için iyi bir yerdir.
PSSM2 atları ile teşhis biraz daha zor olabilir. Hafif topallık, düşük performans, üst sıralarda kayıp, bakıma karşı hassasiyet ve davranış değişiklikleri gibi klinik belirtilerin tümü bir dizi farklı koşulun göstergesi olabilir, bu nedenle kas yoluna gitmeden önce diğer daha yaygın nedenleri ortadan kaldırmak önemlidir. biyopsi.
 
hastalığın yönetimi
Araştırma, nedeni ne olursa olsun tüm bağlamaların yönetiminin bu atların refahını önemli ölçüde artırabileceğini göstermiştir.
Kası fazla glikojeni depolamak yerine yakmak için kandıran ve yağı alternatif bir enerji kaynağı olarak kullanabilen özelleştirilmiş bir diyet doğru yoldur. Dört temel beslenme hedefi;
1. Yapısal olmayan karbonhidrat içeriği %12'den az olan saman verin.
2. Atların ek enerjiye ihtiyacı varsa yağ veya pirinç kepeği verin. Omega-3'ün harika anti-inflamatuar özellikleri olduğundan, hem omega-3 hem de omega-6 yağ asitlerine sahip olduğunuzdan emin olun. Omega-3 keten veya balık yağında bulunabilir.
3. Bir vitamin ve mineral dengeleyici sunun.
4. Yemyeşil meralarda otlayan bir ağızlık kullanın.
Bu atları hareket halinde tutmak için katılım da dahil olmak üzere yapılandırılmış bir egzersiz protokolünün uygulanması da önemlidir (aktif olarak bağlamadığı sürece).
 

Evcil hayvanlarla ilgili bir sorunuz

 

varsa,resme tıklayın. 

 

برای سوال کردن روی تصویر کلیک فرمایید.

 
 


:: موضوعات مرتبط: büyük bas hayvanlar دامهای بزرگlarge animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 458
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 13 / 2 / 1402
.

 

 


Periodontal hastalık, kediler için
 
genellikle gözden kaçan
 
bir ağrı nedenidir.
 
 
 
Bu konuda bilimsel ve klinik olarak çok daha fazlasını yapmamız gerekiyor!
 
Vetklinik tarafından birinci basamakta 18.249 kedi üzerinde yapılan bir çalışmada (yorumlardaki bağlantı), bir dizi faktörün ilişkili olduğu bulundu:
 
# Daha yaşlı olmak
# Daha ağır olmak
# Kısırlaştırılmak
# Siyam veya Maine Coon olmak
 
Ve gerçekten endişe verici olan, kronik böbrek yetmezliği ve kardiyak ritim bozukluğunu içeren bir komorbid bozukluğa sahip olma ihtimalinin 1,79 katıdır. Buradaki nedensel yolların ne olduğunu bilmiyoruz ama bilmemiz gerekiyor.
 
Ek olarak, kedilerde periodontal hastalığın önemli ölçüde altında teşhis edilmesi muhtemel olduğundan, bu muhtemelen 'buzdağının görünen kısmı' olacaktır - eğer bir kedi en başta bir veterinere giderse bile.
 
Neye ihtiyacımız var?
@ Periodontal tedavinin, özellikle erken müdahalenin diğer hastalıkların gelişimine etkilerinin araştırılması.
@ Sahipleri ve veterinerler için daha iyi eğitim, böylece kedileri veterinerlere götürebilir ve bu hastalığı erken evrelerinde bulabiliriz.
 
Tüm bunların sağlık süresi, yaşam süresi, yaşam kalitesi ve insan-kedi bağı üzerinde muazzam bir etkisi olabilir.
 
 

Evcil hayvanlarla ilgili bir sorunuz

 

varsa,resme tıklayın. 

 

برای سوال کردن روی تصویر کلیک فرمایید.

 
 
 
 


:: موضوعات مرتبط: Evcil Hayvan حيوانات خانگی pet animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 334
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 13 / 2 / 1402
.

 

 

 

Koyun En İyi Yönetim Uygulamaları

 

 

Yönetmek 

Birincil hedefiniz, iyi yönetim, beslenme ve uygun sağlık bakımı yoluyla stresi azaltmaktır.

Hayvanları günlük olarak davranışlarına ve hareketlerine bakarak gözlemleyin - herhangi bir topallama olup olmadığına dikkat edin (gerekirse yakalayın, inceleyin ve tedavi edin) ve geri sarkan veya beslenmek için ayağa kalkmayan hayvanları izleyin.

Tüm koyunları nazikçe tutun, bağırmaktan, bacaklarını ve boynuzlarını çekmekten ve yün çekmekten kaçının.
Koyunları tutarken, kapısı olan küçük bir alana sıkıştırın.
Koyunlar tipik olarak bir çıngıraktan ve bir degnekten Uzaklasir. Vurmaya gerek yok.
Tesisler, gözlem veya tedavi için hayvanları yakalamanın ve zapt etmenin kolay bir yolunu içermelidir.
Büyüklüğüne, cinsine ve diğer tavsiyelere göre her hayvan için yeterli alan sağlayın.
Sanitasyon ve hastalık önlemeyi göz önünde bulundurarak tesisleri yönetin.
Kalemleri en az yılda bir kez temizleyin.
Koyunların meraya gidip gelmeleri için kuru yollar sağlayın.
Veya Mera üzerinde olmayan (çamursuz) koyunlar için iyi drene edilmiş bir alana günlük olarak dışarıdan erişim sağlayın.
Mevcut meranın durumuna, yeniden büyümesine ve parazit kontrolüne göre hayvanları yeni otlaklara taşıyın. Ortalama stoklama yoğunluğu dönüm başına beş koyundur.
Koyunları içeride ve avcıları dışarıda tutmak için yeterli çit sağlayın.
Kulak etiketi veya dövmesi olan tüm hayvanları kalıcı olarak tanımlayın.
Koç kuzularını hadım etmeyi planlıyorsanız, bunu 14 günlük olmadan önce yapın. Koç kuzuları sağlam tutuluyorsa, koçları 5 aylıkken dişi kuzulardan ayırın.
Yönetim sistemine dahil edilmişse, kuzuları 14 günlük olmadan yanaştırın (kuyruklarını alın).
Yetiştirme planı, kuzu pazarınıza veya yönetim sisteminize bağlıdır.
Kuzuları yaklaşık 60 ila 80 günlükken sütten kesin.
Varsa, koyunların hamileliğini ultrasonla kontrol etmeyi düşünün.
Sütten kesimden sonra koyunları daha düşük kaliteli kaba yemle besleyerek, su alımını azaltarak ve konsantre (tahıl) sağlamayarak kurutun.
Sütten kesim sırasında ve sütten kesimden sonraki iki hafta boyunca her gün koyunların memelerini gözlemleyin veya hissedin.
Üremeden iki ay önce vücut kondisyon puanları olan koyunları değerlendirin ve yemlemeyi buna göre ayarlayın.
Koyunları sütten kesimden sonra vücut kondisyon puanlarıyla değerlendirin ve beslemeyi buna göre ayarlayın.
Kayıtları kullanarak 120 günlük yaştaki koyun kuzularından Alternetif koyunları seçin.
80 pound'da Alternetif koyun kuzularını seçin.
 
Sağlık
Organik Sistem Planınıza (OSP) dahil olmayan herhangi bir ürünü kullanmadan önce onaylayıcınızla iletişime geçin.
Ahırlara veya meralara girmeden önce ziyaretçilerin ayakkabılarını temizlemek ve dezenfekte etmek için patik veya ayak banyoları kullanmalarını sağlayın.
Çiftliğe yeni gelen hayvanlar için en az üç haftalık bir karantina kafesi sağlayın. Yeni koyunların tüm toynaklarını kırptığınızdan ve kontrol ettiğinizden emin olun..
Ulusal Scrapie Eradikasyon Programına  katılmayı düşünün.
Bir aşılama programı düşünün.
Kuzuları CD-T (tetanoz dahil klostridial hastalıklar) için 21 ila 28 gün arayla iki kez aşılayın.
Koyunları her yıl bir CD-T güçlendirici ile aşılayın.
Herhangi bir ameliyattan önce tetanoz antitoksini ile aşılayın.
Yerinde bir parazit yönetimi prosedürüne sahip olun.
Parazit enfeksiyonunu kontrol etmek için otlatma mevsimi boyunca haftalık veya iki haftada bir FAMACHA gerçekleştirin.(FAMACHA (FAffa MAlan CHArt), evcilleştirilmiş küçük geviş getiren hayvan popülasyonları arasında parazitik berber sırık kurdu (Haemonchus contortus, aynı zamanda bükülmüş tel kurdu olarak da bilinir) seviyesini kontrol etmek için seçici bir tedavi yöntemidir.)
Bitkisel veya sentetik ürünlerle haşarat gidermeden önce koyunları 12 saat yemden uzak tutun.
Kuru bir arazide koyunların solucanlarını giderin ve onları 24 saat boyunca yeni otlaklardan uzak tutun.
Yalnızca kansızlık belirtileri gösteren koyunların solucanlarını giderin.
gebeliğin son üçte birinde olan kesim stoğu ve damızlık stoğu  sentetik parazit ilacı ile tedavi edilmez. 
Parazit larvalarıyla teması azaltmak için merayı döndürün.
Genetik olarak dierençli hayvanlar üretin; duyarlı hayvanları itlaf edin.
Büyümeye bağlı olarak tüm olgun koyunların toynakları yılda bir veya iki kez kırpılır. (Toynaklar tipik olarak kırpıldıktan sonra kırpılır.)
Otlatma mevsimi boyunca koyunlara haftalık olarak yüzde 10 çinko sülfat solüsyonunda ayak banyosu yapın. Solüsyonun sıçramasını en aza indirmek için ayak banyosunda hurda yün veya talaş kullanın. Ayak banyosu solüsyonunu karıştırırken koruyucu gözlük kullanarak gözlerinizi koruyun.
 
Beslenme
Koyunların serbest seçimi için formüle edilmiş mineraller sağlayın.
Selenyum sağlanmalıdır.
Bakır, koyunlar için zehirli olduğundan mineral karışımının bir parçası olmamalıdır.
7/24 tatlı su, özgür seçim sağlayın.
Yeterli kaba yem (saman, silaj veya mera) sağlayın.
Gebeliğin son üçte birinde ve kuzuları sütten kesilene kadar damızlık koyunlara yeterli beslenme (mera, yüksek kaliteli yem veya tahıl) sağlayın.
Sürünme yoluyla büyüyen kuzulara yeterli beslenmeyi (mera, yüksek kaliteli yem veya tahıllar) sağlayın.
Yüzde 20 protein içeren sürünme yemi tavsiye edilir.
Kuzuları 10 ila 14 günlükken sürünme yemine başlayın.
Samana ihtiyaç duyulmadan önce saman kaynağınızı emniyete alın.
Kaynağı mevsimin başlarında sıralayın.
Rasyonu dengelemek ve tahıl alımlarından tasarruf etmek için besin içeriğini bir yem testi ile test edin.
 
kuzulama
Koyunlara kuzulamada yardımcı oluyorlarsa, çocuk doğurma çağındaki insan dişilerinin ellerine ve kollarına koruma sağlayın.
Hamilelik sırasında koyunlara serbestçe hareket etmeleri için yeterli alan bırakın.
Kuzulama öncesi, sırası ve sonrasında koyunları düzenli olarak kontrol edin.
Kulak küpeleri veya dövmeleri olan kuzuları doğumda veya hemen sonra tanımlayın.
Kuzuları günlük olarak gözlemleyin, güçlü aktivite, tok karınlar (açlıktan ölme), zatürree ve ishal olup olmadığını gözlemleyin. Olası hırıltı ve öksürüğü dinleyin.
İlk 12 saatte vücut ağırlığının yüzde 5'i oranında kolostrum sağlayın - örneğin, 10 kiloluk bir kuzu 8 ons almalıdır.
Koyunları kuzularıyla birlikte testilerde (kümeslerde) iki ila beş gün tutun.
Kuzu(lar)ın her iki tarafını da kullandığından emin olmak için her koyunun memesini kontrol edin.
klipler; daldırma; şerit (göbek kordonunu karnından yaklaşık bir inç uzakta klipsleyin; kütüğün üzerine bir şişe devirerek iyota batırın; koyunun sütü olduğundan emin olmak ve olası tıkaçları gidermek için soyun).
Kulak küpesi yaparken kuzulara 1/2 cc BoSE (selenyum) vermeyi düşünün.
Tek kuzu yetiştiren koyunları, birden fazla doğum yapan kuzu yetiştiren koyunlardan ayırın ve buna göre besleyin.
 
üreme
Üreme öncesinde ve sırasında daha yüksek düzeyde beslenme sağlayarak koyunları yıkayın.
Aranan sağlamlık ve özelliklere göre koçları seçin.
Çiftleştirmeden 30 gün önce koçları sağlamlık açısından değerlendirin.
Damızlık koçlu koyunları teslim etmeden iki hafta önce deneme koçunu teslim edin.
Damızlık koçu 36 gün koyunlarla birlikte bırakın; her koyun, bu süre zarfında en az iki kez döngü yapmış olacaktır.
Yetiştirme koşum takımının rengini 18 günde bir değiştirin.
 
Yün ve Kırpm 
Yılda en az bir kez koyun kırkın. Bazı ırklar yılda iki kez kırpılır.
Kırpmadan önce ekipmanı, elektrik kablolarını, kesiciyi ve tarakları dezenfekte ettirin.
Koyunlarınızı tutmadan ve kırkmadan önce kırkıcının temiz giysiler giymesini sağlayın.
Kırpmadan önce koyunları 12 saat yemden uzak tutun.
Kırkım sırasında koyunlarda herhangi bir yumru görürseniz, bir sonraki koyundan önce makineyi dezenfekte ettiğinizden emin olun ve ardından o koyunu itlaf edin. Topaklar, bulaşıcı bir bakteriyel enfeksiyon olan Kazeöz Lenfadeniti (CL) gösterebilir.
Önce tüm beyaz koyunları kırkın, sonra boyayın.
Kırpma sırasında ikinci kesimlerden kaçının.
Eteği koyundan çıkarıldığı gibi yapağıdır.
Yünü diğerlerinden ayırmak için etiketleyin (koyun künye numaralarını kullanarak).
Yünü uygun kaplarda kuru bir yerde saklayın.
 
kayıt tutma
Her koyun için üretim kayıtları tutun.
Koyun başına pazarlanan kuzuların yüzdesi, gebe kalma oranı, kuzulama oranı, kuzulama yüzdesi (kuzu başına doğan kuzular), kuzu yaşama oranı
Kuzulama öncesi, sırası ve sonrasında koyunların performansının kayıtlarını tutun.
Koyunların kimlik numaralarını işaretleyin ve kaydedin. Yoksul anne olanları belirtin - sütü olmayanlar, memeleri hasarlı olanlar veya "zayıf olanlar" (genellikle kötü olanlar). Bu koyunları ve muhtemelen kuzularını itlaf edin.
Doğumda, 30, 60 ve 90. günlerde ve sütten kesimde kuzu ağırlıklarını kaydedin.
O Sürü üyesi, rasyon, mera kullanımı, dış erişim/geçici kapatma, tarla geçmişi, sağlık bakımı/tedavi kayıtlarını tutun.
Varsa, her bir koyundan toplanan yünün ağırlıklarını kaydedin.
 
Kesim Stoğunun İşlenmesi
Kesimden 24 saat önce kesilen kuzuları yemden uzak tutun.
Kesimden önce kuzulara su verin.
Mezbahadaki hayvanların kesimini çok önceden ayarlayın.
 
 
 

Evcil hayvanlarla ilgili bir sorunuz

 

varsa,resme tıklayın. 

 

برای سوال کردن روی تصویر کلیک فرمایید.

 
 
 
 
 


:: موضوعات مرتبط: küçük bas hayvanlar دامهای کوچکsmal animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 392
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 11 / 2 / 1402
.

 

https://www.petcathealth.info/wp-content/uploads/2015/08/cat-758153_640.jpg

 

Kediler, hayatlarının neredeyse üçte birini tüylerini yalayarak geçiren temiz hayvanlardır. Uzmanlar, mat ve seyrek tüylerin her zaman bir hastalığa işaret etmediğini öne sürse de, bir kedi tüy durumunun kötü olduğunu gösterdiğinde bir veterinere danışmak akıllıca olacaktır. Kedilerde donuk bir tüy tabakası, altında yatan olası nedenler nedeniyle araştırılmalıdır. Bazen, aşırı kilolu bir kedinin sırtında, genellikle donuk tüyler olabilir. Bunun bir nedeni boyutlarıdır. Kediler esnek ve esnek olsalar da fazla kilolu kedi ihmal edilen bazı bölgelere ulaşamaz. Başka bir neden, protein ve esansiyel yağ asitlerinden yoksun, yetersiz beslenme sonucu ortaya çıkabilir. Kedi sağlığı için gerekli olan Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri balıklarda ve bazı bitkilerde bulunur. Kediler de alerjiden muzdarip olabilir ve bu durumda kedi veteriner tarafından muayene edilmelidir. Bununla birlikte, mevsimsel değişiklikler genellikle kedilerde tüy dökmeye neden olur ve bu, kedilerin sıcaklık ve nemdeki mevsimsel değişikliklere uyum sağlamasının doğal bir parçasıdır.

Kedilerde Mat Tüylere Ne Sebep Olur?
 
• pul - durum kepeğe benziyor. Genellikle vücudun ciltte, saçta ve tırnaklarda bulunan madde olan keratini üretme biçimindeki anormallikten kaynaklanır.
 
• Sebore – bu durumda cilt çok yağlı veya pullu görünür. Sebore sicca kuru cilt ve sebore yağı yağlı cilttir. Sebore sikka tedavisi, kükürt veya salisilik asitle yapılmış bir kedi şampuanı veya tamamen doğal bir şampuan alternatifidir.
 
• Epidermal yaka – bu, ciltte daire şeklinde kuru bir yama bulunduğu zamandır. Bu genellikle bir enfeksiyon ortasında başladığında ve daha sonra dışa doğru büyüdüğünde ortaya çıkar. Genellikle stafilokokal piyoderma adı verilen bir enfeksiyonla ilişkilidir.
 
• Pul pul dökülme – bu durumda kediniz normalden daha fazla deri döküyor.
 
• Hiperkeratoz – bu derinin kalınlaşması anlamına gelir.
 
• Komedon – kedinizin tüy veya kök köklerinde bir sorun olduğu bir durumun adıdır. Bu, kedinizin vücutta hormon üreten bez olan endokrin sisteminde bir sorun olduğunun işaretidir.
 
• Folikül dökümü – her bir saçın tabanının çevresinde kuru bir alan olduğunda bir alçıdır. Saçtaki keratin ile ilgili bir sorun olduğunun işaretidir. Keritin, saç ve tırnakların çoğunu oluşturan proteindir.
 
Kedi tüyleri lde stres nedeniyle dökülebilir. Güzel evcil hayvanlarımız için yapabileceğimiz en iyi şey, kaynağı bulmak ve onu azaltmak, hatta mümkünse ortadan kaldırmaktır. Her durumda, kedilerimizi düzenli olarak temizleyerek onlar için çok şey yapabiliriz. Günlük bakım sadece stresi azaltmakla kalmayacak, aynı zamanda dış parazitleri, kiri ve ölü deri hücrelerini de ciltlerinden uzaklaştıracaktır. Düzenli fönleme ayrıca kedinin tüylerini azaltır ve tüy yumaklarına yardımcı olur. Ayrıca, kediyle olan duygusal bağı güçlendirir ve rahatsız hissettiğinde kediyi sakinleştirebilir
 
 

Evcil hayvanlarla ilgili bir sorunuz

 

varsa,resme tıklayın. 

 

برای سوال کردن روی تصویر کلیک فرمایید.

 
 
 

 :: موضوعات مرتبط: Evcil Hayvan حيوانات خانگی pet animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 346
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 9 / 2 / 1402
.

 

 

Broyler havalandırması

 

Broyler havalandırması, bir kümes hayvanı çiftliğini yönetmenin önemli bir yönüdür. Uygun havalandırma, kuşlar için sağlıklı ve rahat bir ortamın korunmasına yardımcı olur ve bu da onların büyümesini ve üretkenliğini artırabilir. Broyler havalandırması için bazı önemli hususlar şunlardır:
 
1. Hava akışı: Broyler kümesinde sağlıklı hava kalitesini korumak için yeterli hava akışı gereklidir. Bu, taze havanın evin her yerinde dolaşmasına ve bayat havanın atılmasına yardımcı olan havalandırma fanlarının kullanılmasıyla sağlanabilir.
 
2. Sıcaklık kontrolü: Broyler kümesleri, hayvanların rahat olmasını ve vücut sıcaklıklarını düzenleyebilmelerini sağlamak için sabit bir sıcaklıkta tutulmalıdır. Havalandırma, evdeki fazla ısıyı ve nemi uzaklaştırarak sıcaklığın düzenlenmesine yardımcı olabilir.
 
3. Nem kontrolü: Nem, kanatlı sağlığını ve büyümesini etkileyebilir, bu nedenle broyler kümesinde tutarlı bir nem seviyesinin korunması önemlidir. Havalandırma, fazla nemi gidermeye ve amonyak gibi zararlı gazların birikmesini önlemeye yardımcı olabilir.
 
4. Havalandırma sistemi tasarımı: Havalandırma sisteminin tasarımı, broyler kümesinin boyutuna ve düzenine bağlı olacaktır. İyi tasarlanmış bir sistem, kuşlara zarar verebilecek hava akımı oluşturmadan kümes boyunca eşit hava akışını sağlayacaktır.
 
5. Bakım: Havalandırma sisteminin düzenli bakımı, düzgün çalışmasını sağlamak ve kümesteki bayat havayı ve nemi etkili bir şekilde uzaklaştırmak için önemlidir. Bu, hava girişlerinin ve egzoz fanlarının temizlenmesini ve kümesteki nem ve sıcaklık seviyelerinin izlenmesini içerebilir.
 
Genel olarak, etlik piliçlerin sağlığını ve üretkenliğini korumak için uygun havalandırma çok önemlidir. Kanatlı yetiştiricileri, sürülerinin özel ihtiyaçlarını karşılayan etkili bir sistem tasarlamak ve sürdürmek için havalandırma uzmanlarıyla birlikte çalışmalıdır.
 
 

Evcil hayvanlarla ilgili bir sorunuz

 

varsa,resme tıklayın. 

 

برای سوال کردن روی تصویر کلیک فرمایید.

 
 
 
 
 


:: موضوعات مرتبط: kuşlar پرندگانpoultry , ,
:: بازدید از این مطلب : 426
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 7 / 2 / 1402
.

 

 

 

 

 

Köpek Isırmalarını Önleme

 

Köpekler ısırabilir?

Bu bir gerçek. Köpeğinizin birini ısırma olasılığını azaltmak için yapabileceğiniz şeyler olduğu kadar, başka birinin köpeği tarafında0n ısırılmamak için atabileceğiniz adımlar da vardır.

 
 
Büyük köpekler burada kötü bir şöhrete sahip.
Bir bakıcıya sorarsanız, muhtemelen size büyük bir köpek yerine küçük bir köpek tarafından ısırılma olasılıklarının daha yüksek olduğunu söyleyecektir. Sorun şu ki, büyük köpekler ısırdıklarında çok daha fazla zarar verebilirler, bu nedenle büyük köpeklerin çok daha sık ısırdığını duyarsınız. Ek olarak, çok az insan bir Chihuahua yüzünden neredeyse bir parmağını kaybettiğini kabul etmek istiyor.
 
 
Boyut önemlidir.
Büyük köpekler ciddi hasara ve hatta ölüme neden olabilir. Küçük köpekler nadiren dikiş gerektirecek kadar hasara neden olur. Eğitim kritiktir. Pek çok insan, küçük köpeklerin özellikle tehlikeli olmadığı için daha az eğitime ihtiyaç duydukları varsayımı altındadır. Gerçekte, ne kadar eğitime ihtiyaç duyduklarını ve ısırma olasılıklarını belirleyen, köpeğin kişiliği ve yetiştirilmesidir. Irk, çoğu insanın inandığından çok daha az alakalıdır. Küçük köpekler tüneklere hükmetme eğilimindedir, bu da onların istediklerini alamadıkları takdirde kırılma olasılıklarını artırır. Ayrıca kendilerini büyük köpeklerden daha sık rahatsız eden durumlarda bulabilirler. Köpek sahibi olmayanların küçük bir köpeğe yaklaşma olasılığı daha yüksektir çünkü daha az tehdit edici görünürler. Köpeğiniz utangaçsa, onun için ayağa kalktığınızdan emin olun. Onları sosyalleştirmek çok önemlidir, ancak küçük köpeğinizi yabancılarla etkileşime girmeye zorlamayın.
 
 
sosyalleşme
Köpeğinizi sosyalleştirmek çok önemlidir . Bu, onları dışarı çıkarmak, çeşitli insan ve hayvanlarla tanışmak ve farklı yerler ve nesneler hakkında bilgi edinmek anlamına gelir. Yavru köpeğinizi zorlamayın. Rahatsız olurlarsa veya korkarlarsa, onları bir şeyle yüzleşmeye zorlamak durumu daha da kötüleştirebilir. Yavru köpeğinizi ilk aşılarından 11 gün sonra sosyalleştirmeye başlayabilirsiniz, ancak nereye gittiğinize dikkat edin. Onları aşılarının tam olduğunu bildiğiniz yetişkin köpeklerle tanıştırın (ailenize veya arkadaşlarınıza ait). Onları köpek yavrusu kursları için saygın bir köpek eğitmenine götürün. İyi bir tesis, köpek öğrencilerinin yaşlarına uygun tüm aşıları yaptırmasını gerektirecek ve bu da yavru köpeğinizin güvende kalmasına yardımcı olacaktır. Yavru köpeğinizi evcil hayvan dostu mağazalara götürün. Yavru köpeğiniz en az 6 aylık olana ve aşıları tam olana kadar köpek parkları gibi yerlerden kaçının. Şemsiye gibi potansiyel olarak korkutucu nesneleri tanıtın. Bazen şapka tak. Gençken ne kadar çok tanışırlarsa, yaşlandıklarında sorunlarla o kadar iyi başa çıkarlar. Sakin, kendine güvenen bir köpeğin ısırma olasılığı, korkan bir köpekten çok daha düşüktür.
 
 
Yaralı köpekler.
En cana yakın köpek bile yaralanırsa ısırır. Birisi onlara yaklaştığında kendilerini daha fazla acı veya yaralanmadan korumak için savunma tepkisi olabilir. Ayrıca çarpılır veya itilirlerse refleks olarak ısırabilirler, bu nedenle yaralı bir köpeği hareket ettirirken dikkatli olun - veya daha iyisi, özellikle yaralanmalar ciddi görünüyorsa profesyonel yardım alın. Veteriner muayene için köpeğinize ağızlık takmak isterse şaşırmayın.
 
 
Isırma korkusu.
Köpekler sadece kızgın olduklarında veya acı çektiklerinde ısırmazlar. Ayrıca korktuklarında  da ısırabilirler. Bilinmeyen bir köpeğe yaklaşırken sadece en iyi niyetiniz olabilir, ama onlar bunu bilmiyorlar. Bazı köpekler, tüm yeni insanların arkadaş olduğunu varsayar, ancak bazıları kendi insanlarına bağlı kalmayı tercih eder. Tanımadığınız bir köpeğe dokunmadan önce daima sorun. Burnunu çekmek için kapalı bir el sunun ve ardından omuzları okşamak için yana doğru uzanın. Başın tepesine dokunmayın veya üzerinden uzanmayın - birçok köpek bunu çok korkutucu bulur. Eğilip kendinizi daha küçük göstermekten zarar gelmez. Köpekler, özellikle rüya görürken aniden uyandırılırlarsa ısırmaya başlayabilirler.
 
 
Savunma köpekleri.
Yavrularını yiyen veya onlara bakan bir köpeği rahatsız etmeyin. Aşina olmadığınız bir köpekten hiçbir şey almaya çalışmayın. Köpeğinize, birinin yemeğiyle oynamasının sorun olmadığını öğretin - yine de onu yiyebilirler. Yavru köpeklere, bir şeyleri kapmak yerine, sahip olmalarına izin verilen bir şey karşılığında sahip olmamaları gereken şeylerden vazgeçmeyi öğretin. En iyi "oyuncakların" tümü insan tarafından "çalınırsa", köpek yavrusu nesneyi savunabilir.
 
 
Çocuklar.
Çocuklara köpeklerin yanında nasıl davranmaları gerektiğini öğretmek son derece önemlidir. En sabırlı aile köpeği bile kulakları çok fazla çekilirse ısırabilir ve birçok köpek, köpeğe tamamen kazara zarar veren çocukları ısırmıştır. Çocukları ve köpekleri, çocuk en az on yaşına gelene ve köpeğin yanında düzgün davranacağına güvenilene kadar gözetimsiz bırakmayın. Kapma ve dürtme aşamalarında köpekler ve bebekler arasındaki doğrudan etkileşime karşı dikkatli olun. Köpeğinize çocuklara karşı sakin ve sabırlı olmayı öğretin, ancak kesinlikle her şeye katlanmalarını beklemeyin. Önce sahibine sormakla başlayarak, çocuklara tanımadıkları köpeklere nasıl yaklaşacaklarını öğretin. Yabancı bir köpeğe koşmak asla uygun değildir.
 
oynamak
Bazı köpekler oynarken huysuzlaşır. Özellikle yavruyken çok heyecanlanırlarsa yanlışlıkla ısırırlar. Bazı köpekler insanları "gütmeye" çalışacak, bu da kişi buna uymazsa kıstırmaya neden olabilir. Bu, özellikle kaçarsanız geçerlidir. Çekme oynamak, bazı köpeklerin kıstırılmasına neden olabilir. Köpek yavrusu sinirlenirse oyunu hemen durdurun ve uzaklaşın. Sizi yeniden oyuna dahil etme girişimlerini göz ardı edin. Yavru köpeğiniz kısa sürede derideki dişlerin oyunun bittiği ve dikkatinizi kaybettiği anlamına geldiğini öğrenmelidir, bu nedenle oynamaya devam etmek istiyorsa dikkatli olması gerekir. Yavru köpeğinizi neyin tetiklediğini öğrenin ve farklı oyunlar oynamaya çalışın. 
 
 
 

Evcil hayvanlarla ilgili bir sorunuz

 

varsa,resme tıklayın. 

 

برای سوال کردن روی تصویر کلیک فرمایید.

 

 

 
 


:: موضوعات مرتبط: Evcil Hayvan حيوانات خانگی pet animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 455
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 6 / 2 / 1402
.

 

 

 

Sudaki demir kuş sağlığını etkileyebilir  ?
 
Çiftlikte sudaki demiri ölçme ve işleme yöntemleri
Kümes hayvanı üreticileri, kabul edilebilir seviyelerde mineral kirleticiler içeren kaliteli suyun kanatlı hayvan sürülerinin sağlığını ve yaşanabilirliğini desteklediğini bilir. Terapötik tedavilerin kullanımı azalırken verimlilik artar, ekipman sorunları önlenir ve ticari kümes hayvanı üretiminin sürdürülebilirliği iyileştirilir. İçme suyundaki yüksek demir seviyeleri kümes hayvanları için herhangi bir doğrudan sağlık sorunu oluşturmaz, ancak yüksek demir içeren sistemler su hatlarında artan biyofilm oluşumu sergileyebilir ve ayrıca su ekipmanının arızalanmasına neden olabilir. Su örneklerini demir seviyeleri için düzenli olarak test etmek ve suyu buna göre arıtmak önemlidir.
 
Demir, suda doğal olarak bulunur, genellikle 1 mg/litreden az, ancak yeraltı suyunda 100 mg/litreye kadar çıkar. 0,2 mg/litrenin altındaki tüm demir seviyeleri en iyi uygulama düzeyine girer; 0,2 ve 0,3 mg/litre arası kabul edilebilir ve 0,3 mg/litrenin üzerindeki değerler kabul edilebilir seviyenin üzerindedir. Kuşlar demiri tolere edebilir. Fairchild et. al. Georgia Üniversitesi'nde içme suyunda demir için piliç toleransının 600 ppm'ye kadar olduğu öne sürüldü. Bununla birlikte, sudaki yüksek demir konsantrasyonu, patojenlerin ve diğer çiftlik zorluklarının büyümesini teşvik eder. Demir parçacıkları bakterileri (Pseudomonas, Salmonella ve E-coli gibi) besler, bu nedenle suyunuz aşırı düzeyde demir içeriyorsa, su kirlenmeye eğilimlidir. Ek olarak, yüksek demir seviyeleri su sistemi kireçlenmesine neden olur ve bu da sulama ekipmanının arızalanmasına ve su yoksunluğuna yol açabilir. Demir oksit çöktürücü emzik suluk mekanizmasına girebilir ve meme uçlarının sızdırmasına neden olabilir. Bu, altlık koşullarının kötü olmasına, amonyak düzeylerinin artmasına ve kuşların performansının düşmesine neden olur.
 
Su ve ekipman gözlem testleri?
Çiftlikte içme suyunuzla ilgili gözlemsel testler, yüksek demir seviyeleriyle ilgili bir sorunu belirlemenize yardımcı olabilir. İlk adım, su kaynağından, arıtmadan sonra sudan ve su hattının sonundan su numuneleri almaktır. Her su numunesi iki bardakta alınmalıdır. Bir bardakta en az 4 saat beklettikten sonra tatlı su numunesi üzerinde bazı testler ve su numunesi üzerinde bazı testler yapmanız gerekecektir.
 
Aşağıda, testten sonra sorunlu demir seviyelerine ilişkin dört örnek verilmiştir. Aşağıdaki sonuçlara ulaşırsanız, demir analizi için bir laboratuvara su numunesi göndererek veya çiftlikte bulunan bir su demir ölçüm cihazı kullanarak sudaki demir seviyesini kontrol etmelisiniz. Su demir sayacının standart çalıştırma prosedürünün ayrıntılı bir açıklaması, bir önceki ayın aracı makalemizde bulunabilir.
 
Suyunuzda yüksek demir seviyeleri varsa, aşağıdakileri gözlemleyebilirsiniz:
 
Taze içme suyu numunenizin görünümü gri, kahverengi veya siyah
Suyu bir bardakta en az 4 saat bekletirseniz, suyun rengi sarı, kahverengi veya kırmızımsı kahverengi olur.
 
 

Evcil hayvanlarla ilgili bir sorunuz

 

varsa,resme tıklayın. 

 

برای سوال کردن روی تصویر کلیک فرمایید.

 

 

 
 


:: موضوعات مرتبط: kuşlar پرندگانpoultry , ,
:: بازدید از این مطلب : 385
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 4 / 2 / 1402
.

 

 

 

 

Isı stresi ve rumen fermantasyonu
 
  
 
 
Rumen, birkaç mikroorganizmanın bir arada var olduğu ve yem sindirimi, besin geri dönüşümü ve fermantasyon gibi önemli işlevleri yerine getirmek için etkileşime girdiği oldukça karmaşık bir mikrobiyal ekosistemdir. Özellikle metanojenik bakteriler, ruminal fermantasyon sırasında metan üretiminden sorumlu rumende önemli bir mikrobiyal popülasyondur. Bununla birlikte metan üretimi, önemli bir yem enerjisi kaybını temsil eder ve aynı zamanda iklim değişikliğine katkıda bulunan güçlü bir sera gazıdır. Son araştırmalar, ısı stresinin işkembedeki metanojenik bakteri popülasyonlarını artırabileceğini ve bunun da metan emisyonlarının artmasına neden olabileceğini öne sürdü.
 
Isı stresi sadece metanojenik bakteri popülasyonlarını değil, aynı zamanda protozoanın yanı sıra fibrolitik ve amilolitik bakteriler de dahil olmak üzere işkembedeki diğer mikrobiyal popülasyonların bolluğunu ve çeşitliliğini etkileyebilir. Araştırmalar, ısı stresinin işkembedeki amilolitik bakteri bolluğunu azaltabileceğini ve bunun da nişasta sindirimi ve emiliminin azalmasına yol açabileceğini göstermiştir. Ek olarak, ısı stresi işkembedeki protozoa popülasyonunu azaltabilir, bu da yem sindirimini ve besin emilimini olumsuz etkileyebilir.
 
Isı stresi dönemlerinde rumende çeşitli ve istikrarlı bir mikrobiyal popülasyonu desteklemek için çeşitli diyet ve yönetim stratejileri uygulanabilir. Bu stratejiler, hücresel düzeyde metabolik işlevi optimize edebilen ve işkembede metanojenez yoluyla enerji kaybını azaltmaya yardımcı olan yeterli fermente edilebilir karbonhidrat, besin ve eser mineral kaynakları içeren dengeli bir diyet sağlamayı içerir. Beslenme sıklığını artırmak ve öğün başına verilen yem miktarını azaltmak gibi beslenme stratejileri de sağlıklı bir mikrobiyal popülasyonun korunmasına yardımcı olabilir.
 
Isı stresinin rumen mikrobiyal popülasyonları üzerindeki etkisinin karmaşık ve çok yönlü olduğuna dikkat etmek önemlidir. Isı stresinin işkembedeki mikrobiyal popülasyonları etkilemesinin altında yatan mekanizmalar hala tam olarak anlaşılamamıştır ve bu mekanizmaları tam olarak aydınlatmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bununla birlikte, rumende çeşitli ve istikrarlı bir mikrobiyal popülasyonu korumanın, optimum üretkenlik ve inek sağlığı sağlamanın yanı sıra hayvancılık üretiminin çevresel etkisini azaltmak için kritik olduğu açıktır. #
 
 
 
 

Evcil hayvanlarla ilgili bir sorunuz

 

varsa,resme tıklayın. 

 

برای سوال کردن روی تصویر کلیک فرمایید.

 

 

 
 


:: موضوعات مرتبط: büyük bas hayvanlar دامهای بزرگlarge animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 490
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 4 / 2 / 1402
.

 

Laktat - önemli bir bağırsak
 
sağlığı göstergesi mi?
 
Laktat, laktatın ana fermantasyon ürünü olduğu bakteriler (örn. Ana bağırsak kısa zincirli yağ asitleri (asetat, propiyonat ve bütirat - önceki gönderilerde ele alınmıştır) gibi diğer önemli fermantasyon ürünlerinin aksine, laktat bir ara madde olarak kabul edilir ve tipik olarak (sağlıklı) bağırsak lümeninde bir dizi olarak birikmez. bağırsak mikropları laktatı kullanabilir ve onu ana SCFA'lara dönüştürebilir (kısa zincirli yağ asitleri)). Bağırsak lümeninde laktat birikmesi, mikrobiyotanın normalde baskın olan anaerobik üyelerini (laktat kullananlar dahil) baskılayan ve düşük pH toleranslı laktik asit üreten türleri teşvik eden ve böylece potansiyel olarak kısır bir durumu körükleyen bir pH düşüşüne (asidoz) yol açabilir. Bağırsak ekosistemine zarar veren daire! Laktat bağırsak ortamı üzerinde olumlu etkilere sahip olabilirken (örn. çapraz besleme, patojen inhibisyonu, bariyer ve bağışıklık gelişimi), birikimi gastrointestinal bozukluklarla (örn. enflamatuar barsak hastalıkları) ilişkilidir ve üretim ile kullanım arasında bir denge olduğunu gösterir arzu edilen konak-mikrobik topluluk dinamikleri için en iyisi. Bu nedenlerden dolayı laktik asit analizi, Alimetrics Diagnostics Ltd'nin temel analizlerinden biridir!
 
 
 
  

Evcil hayvanlarla ilgili bir sorunuz

 

varsa,resme tıklayın. 

 

برای سوال کردن روی تصویر کلیک فرمایید.

 

 :: موضوعات مرتبط: büyük bas hayvanlar دامهای بزرگlarge animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 433
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 30 / 1 / 1402
.

 

kedi saldırganlığını yönetmek
 
 
için yatıştırıcı feromon difüzör
 
ürünleri Haberler
 
Kediler, çok bağımsız olmaktan yakın bir yerde yaşamaya kadar değişen, sosyal olarak çok esnek hayvanlardır. Etkileşimleri, erken yaşta yaşanmış deneyimler ve ayrıca kaynakların mevcudiyeti gibi çeşitli faktörlerden etkilenir.
Akraba oldukları diğer kedilerle karmaşık bağlar kurabilmelerine rağmen, normalde diğer yabancı üyeleri kabul etmezler.
Bazı durumlarda, bu hayvanlar öğretmenleri tarafından kendilerini özdeşleştirmedikleri bir sosyal grupta yaşamaya zorlanır ve kaçamazlar. Bu, çok kedili bir ev ortamında yaşayan kediler arasında sosyal gerginliğe ve saldırganlığa yol açabilir ve sonuç olarak lezyon ve terk edilme riskini artırır. Bu tür çatışmaların tedavisi genellikle zor ve uğraştırıcıdır ve sıklıkla zor bir tam çözüm olarak kabul edilir.
Yavru kediler normalde en uygun sosyalleşme dönemi olan "hassas dönem" sırasında, 2 ila 7 haftalık olduklarında sosyal bağlar oluştururlar. Merakla, kraliçe bu dönemde kediyi yatıştıran doğal feromonu serbest bırakır. Tesadüfen ya da değil, yavru kedilerin çok az çatışma ve rekabetin olduğu bir grup ortamında yaşamaları da bu dönemdedir.
Doğal kedileri yatıştıran feromonun sentetik bir analoğu geliştirildi ve şu anda ticari olarak temin edilebilir. Önceki bir çalışma, anne feromonlarının, bunlara maruz kalan yetişkin kedilerde kontrollü bir süre boyunca agresif etkileşimleri azaltabileceğini göstermiştir.
Bu çalışmanın amacı, bu sentetik feromon analoğunun çok haneli bir kedi ortamına eklenmesinin, aralarındaki saldırganlığı azaltabileceği ve sosyal bağlantıları iyileştirebileceği ve esenlik hissini artırabileceği hipotezini test etmekti.
28 günlük bir tedavi periyodunun klinik etkinliğini değerlendirmek için çift kör, randomize, plasebo kontrollü bir saha çalışması yürütüldü. Bu çalışmaya 2-5 kediden oluşan çok kedili 42 hane dahil edildi. Çalışma grubu 17 haneden oluşuyordu ve geri kalan 25 hane plasebo grubuna dahil edildi.
Aynı evdeki kediler arasındaki saldırganlığın sıklığını ve şiddetini değerlendirmek için bir metrik oluşturulmuştur. On iki farklı davranış analiz edildi ve her bir parametre puanının toplamından toplam puan elde edildi. Ancak davranışlar kedi sahipleri tarafından incelendiği için sonuçların güvenilirliği sınırlıydı (örneğin, pasif agresif davranışlar fazla veya az temsil edilebilir).
Yazarlar, dişi kedilerin karşı cinse kıyasla kurban olma ihtimalinin iki kat daha fazla olduğu sonucuna varabildiler. Ancak iş saldırganın kimliğini belirlemeye geldiğinde ikisi arasında hiçbir fark bulunamadı. Ayrıca yazarlar, sentetik feromon kullanılan hanelerde 21 günlük süre sonunda bazı saldırgan davranışların önemli ölçüde azaldığını tespit edebildiler.
Yazarlar ayrıca, çok kedili bir evde 4 hafta boyunca kedi yatıştırıcı bir feromon difüzörü ile tedavinin de saldırgan davranışın yönetimi üzerinde yararlı bir etkisi olduğunu bulmuşlardır. Sahiplere ayrıca, kurul onaylı bir veteriner davranış uzmanı tarafından kedi davranışları hakkında bilgi verildi ve bu da tedaviye başlamadan önce bile agresif davranışlarda bir azalmaya yol açtı. Bu, yazarları, bu feromonların bir davranış değiştirme programına tamamlayıcı olarak eklenmesinin çok faydalı olabileceğine inanmalarına yol açar.
 
 

Evcil hayvanlarla ilgili bir sorunuz

 

varsa,resme tıklayın. 

 

برای سوال کردن روی تصویر کلیک فرمایید.

 

  

 

 
 


:: موضوعات مرتبط: Evcil Hayvan حيوانات خانگی pet animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 486
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 29 / 1 / 1402
.

 

 

Biyogüvenliği bir gecede 0'dan 60'a çıkarabilir misiniz?
 
 
Günlük biyogüvenliği spektrumun gelişmiş ucuna biraz daha yaklaştırarak, sığırlarımızın üretkenliğini artırırken endüstrimizin yeni, gelişmekte olan ve egzotik hastalıklara karşı savunmasızlığını azaltabiliriz.
Güçlü arabalardan bahsediyor olsaydık, 0'dan 60 mil/sa hıza dört saniyeden daha kısa sürede çıkmak harika olurdu. Bazı altı silindirli Acura modelleri bunu üç saniyede, diğerleri ise altı saniyede yapabilir. Bazı Chevy Silverado dizelleri bunu yedi saniyenin altında yapabilir. Hız testi sonuçları övünme hakları için harikadır, ancak istatistiklerin koruyucuları bile size tekrarlanabilirliğin sorunlu olduğunu söyleyecektir. Parkur, sürücü ve hava durumu önemli. Arabanın kendisi, depodaki yakıt miktarı ve motorun ne kadar sıcak olduğu gibi değişkenlere sahiptir.
 
Hız testlerinin biyogüvenlikle ne ilgisi var?  Her türlü yabancı hayvan hastalığı durumunda olay yönetimi ve müdahale koordinasyonu için stratejiler ve politikalar geliştirirler. Hastalıkların yayılma olasılığını azaltmada insan davranışının rolünü anlamakla ilgileniyor.
Çalışma ortamınızı daha fazla risk toleranslı (koruyucu önlemlerden vazgeçmeye istekli) veya daha fazla riskten kaçınan (koruyucu önlemleri benimsemeye istekli) olarak tanımlar mısınız? İş yeriniz mesafe koyma, maskeleme veya test protokollerini zorunlu kıldı mı? Uyum nasıldı? Bu protokoller, sizin ve çevrenizdekilerin halk sağlığını korumak içindi. Ya sizden hayvan sağlığını korumak için elinizden geleni yapmanız istenseydi? Hayvanlarınızın sağlığını, işinizi veya geçiminizi korumak için biyogüvenliği güçlendirmeye az çok istekli olur muydunuz?
 
veterinerler, çiftliklerin biyogüvenlik açısından 0'dan 60'a gidemediğini belirtti. Bu açıklama, kümes hayvanlarının yabancı bir hayvan hastalığı olan yüksek oranda patojenik kuş gribinin (HPAI) 2014-15 salgını sırasındaki gözlemlere dayanmaktadır. Yabani kuşlar, HPAI'ye neden olan virüsü taşırlar ve virüs bir kümes hayvanı tesisine -yumurta tavukları, piliçler veya hindiler- girerse, tüm kuşları öldürebilir. Virüsün bir tesisten çıkıp diğerine girmesini engellemek için adımlar izlenmezse hastalık diğer kümes hayvanı tesislerine de yayılabilir. Hastalıkların yayılmasını önlemek için gereken yönetim ve hijyen uygulamalarına genellikle biyogüvenlik denir.
 
HPAI tanıdık geliyorsa, bunun nedeni, bu yıl intikamla geri dönmesi, ancak biyogüvenliğin çok daha iyi olmasıdır. Bu, hastalığın kontrol altına alınmasına yardımcı olmak için popülasyonu azaltılan kuşların sayısıyla örtüşmesi zor görünebilir, ancak enfekte olmuş binaların çok azı diğer binalarla bağlantılıydı. Neredeyse tüm enfeksiyonlar yabani kuşlardan kaynaklanan nokta kaynaklı enfeksiyonlardı. Biyogüvenlik onu dışarıda tutacak kadar iyi değildi ama yayılmasını engelleyecek kadar iyiydi.
Yabancı hayvan hastalıkları (şap hastalığı gibi) konusunda farkındalık yaratma konusundaki yirmi yıllık deneyimimde, çiftliklerde hastalıkların önlenmesi ve kontrol altına alınması konusunda çok çeşitli tutumlarla karşılaştım. Programlarımın amacı, çiftçilerin hayvan fiyatlarının düşmesine yol açabilecek, hayvan ve ürün hareketlerini kesintiye uğratabilecek ve etkilenen çiftlik hayvanlarının karantinaya alınmasını ve popülasyonunun azalmasını gerektirebilecek bir olayı atlatmak için gereken beklenmedik durumları düşünmelerine yardımcı olmaktı. Her zaman günlük biyogüvenlik ile bir hayvan hastalığı acil durumunda ihtiyaç duyulacak gelişmiş biyogüvenlik düzeyi arasında bir ayrım yaptım.
 
domuz endüstrisinde domuz salgın ishal virüsünün (PEDv) yayılmasının bir bilgisayar simülasyon modelini kullanan proje ekibi, hastalığı önleme tutumları ile hastalık salgınlarının tahmini boyutu ve değişkenliği arasında bazı ilginç ilişkiler buldu. Çalışmamızda, risk tutumlarını riske toleranslı, riskten kaçınan veya fırsatçı olarak sınıflandırdı. Riske toleranslı üreticilerin günlük biyogüvenliğe sahip olmadığını ve riskten kaçınanların gelişmiş biyogüvenliğe sahip olduğunu düşünün. Fırsatçılar, 0'dan 60'a gitmeye hazır olanlardır.
 
PEDv salgın simülasyon modeliyle yürütülen senaryolardan birkaç önemli çıkarım vardı. İlk keşfimiz: Biyogüvenlik uygulamaları hızlı ve etkili bir şekilde geliştirilirse, büyük ölçekli salgınlar meydana gelmez. Bununla birlikte, başlangıçta genel biyogüvenlik düşük olduğunda daha fazla üretim tesisi etkilendi. İkinci (endişe verici) keşfimiz: Gelişmiş biyogüvenliğin uygulanmasındaki gecikme, büyük salgınların ortaya çıkma olasılığının artmasına neden oldu.
 
İşte olay. Kuluçka döneminde veya asemptomatik hayvanlarda enfeksiyonu kolayca tanımlayamadığımızdan, yeni, gelişmekte olan veya egzotik bir hastalığın tanımlanmasındaki gecikme neredeyse garantidir. Koyunları şap hastalığı için "Truva atı" olarak kabul ediyoruz çünkü genellikle belirgin klinik belirtiler göstermezler. 2001'de Birleşik Krallık'ta meydana gelen şap hastalığı salgını sırasında ve uluslararası COVID-19 sırasında gösterildiği gibi, enfeksiyonun bu gizli aşamasında hayvanların ve insanların hareketleri, hastalıkları uzak mesafelere ve birden çok bölgeye yayabilir.
 
İşte önemli nokta. Bir salgın sırasında görünüş aldatıcıdır. Bir salgının erken evrelerinde, bir gecede 0'dan 60'a çıkabilseniz bile, hastalık zaten yürürlüğe girmeden yayıldığı için kontrol önlemlerinin etkisiz olduğu görülecektir. Bununla birlikte, salgınların zirveye ulaştıktan sonra doğal olarak yavaşlayacağını akılda tutmak önemlidir. Bu, daha fazla insan biyogüvenlik kervanına katıldıkça, kontrol önlemlerinin bir miktar etkisi oluyormuş gibi görünebileceği anlamına gelir. Gerçekte, tüm salgınlar gibi salgın da kendi kendine yavaşlıyor. Biyogüvenliğin çok geç uygulandığında bir fark yaratmadığına veya biyogüvenliğin fark yaratmadığına inanırsak, geleceğe hazırlık için yanlış dersi almış oluruz.
 
Ekibimin hastalık modelleme çabalarından elde edilen son önemli çıkarım, biyogüvenlik tutumlarının genel dağılımını riskten kaçınmaya kaydırmanın, büyük ölçekli salgınların genel olasılığını azaltacağıdır. Bu, çiftliğinizde biyogüvenliği artırmak için attığınız her adımın bilinmeyen bir hastalığın etkilerini azaltabileceği ve dikkatli bir şekilde uygulandığı takdirde, tanıdık, endemik hastalıkların yükünü de azaltabileceği anlamına gelir. FARM programının süt endüstrisi için bir biyogüvenlik modülü başlatmasının ve sığır eti endüstrisinin Güvenli Sığır Arzı (SBS) planlamasını teşvik etmesinin ana nedeni budur. Günlük biyogüvenliği yelpazenin gelişmiş ucuna biraz daha yaklaştırarak, sığırlarımızın üretkenliğini artırırken, yeni, gelişmekte olan ve egzotik hastalıklara karşı sektörümüzün savunmasızlığını azaltabiliriz.
 
Çiftliğinizin biyogüvenliği ile bir gecede 0'dan 60'a çıkmaya hazır olmaya mı güveneceksiniz yoksa çiftliğinizin biyogüvenliğini her gün güçlendirecek misiniz? Çiftliğiniz ve tüm tarım endüstrisi buna bağlı olabilir.
 
 
 

 

Evcil hayvanlarla ilgili bir sorunuz

 

varsa,resme tıklayın. 

 

برای سوال کردن روی تصویر کلیک فرمایید.

 

 

 


:: موضوعات مرتبط: büyük bas hayvanlar دامهای بزرگlarge animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 434
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 28 / 1 / 1402
.

 

 

 bazı sık sorulan sorular (veya SSS)

 

köpek sahipleri veterinerlerine sorar

 

Köpeğim Neden Kaka Yiyor?

Coprophagia veya dışkının yutulması, birçok köpek sahibini rahatsız eden iğrenç bir alışkanlıktır. Tavşan gibi bazı türlerde bu davranış normaldir ve sindirim işlevi için gereklidir. Ancak köpeklerde bu davranışa muhtemelen dışkının kokusu veya tadı neden olur. Tipik olarak, aşağıdakileri içeren, koprophajiye neden olabilecek altta yatan tıbbi durumlar vardır:
 
Yetersiz besleme veya zayıf sindirilebilir bir diyetle beslenme.
Pankreas ekzokrin yetmezliği. Pankreasın yiyecekleri parçalamak için uygun enzimleri salgılamadığı bir hastalık.
Gastrointestinal parazitler.
Endokrin (hormonal) hastalıklar. Bunlar diyabetes mellitus ve Cushing Hastalığı'nı (hiperadrenokortisizm) içerir.
İlaç tedavisi. Reçeteli ilaçlar iştah artışına neden olabilir (özellikle kortikosteroidler ve nöbet önleyici ilaç Fenobarbital).
Tipik olarak, dışkı, gastrointestinal parazitleri olan bir hayvandan veya Giardia veya Toxoplasma gibi dışkı alımı yoluyla yayılan diğer hastalıklardan gelmediği sürece, bir köpeğin sağlığına zararlı değildir. Köpeğiniz sürekli olarak kendi kakasını veya diğer hayvanların dışkısını yiyorsa, veterinerinizden bir randevu alın. Altta yatan bir tıbbi nedeni ekarte etmek için kan testi büyük olasılıkla ilk önerileri olacaktır.
 
Altta yatan bir tıbbi durum göz ardı edilirse, bu davranışı düzeltmek veya en aza indirmek için yapılabilecek davranış değişiklikleri vardır. Bu değişiklikler şunları içerir:
 
Köpeğinizin dışkısını yaptıktan hemen sonra temizlik yapın.
Bahçenizi herhangi bir dışkı maddesinden sık sık temizlemek.
İstenmeyen davranışları en aza indirmek için köpeğinizi dışarıdayken tasmalı tutmak.
Evcil hayvanınızı dışkı maddesini görmezden gelmesi ve komutları yerine getirdiğinde olumlu ödüller vermesi için eğitin.
Yaban hayatı erişimini bahçenize sınırlayın.
Koprophaji insidansını azalttığı gösterilen, köpeğinizin mamasına eklenebilecek reçetesiz takviyeler vardır. Bununla birlikte, bu takviyeler, evcil hayvanınızın diğer hayvanlarınkini değil, yalnızca kendi dışkı malzemesini yemesini engeller. Bu nedenle, davranış değişiklikleri takviyeler yerine teşvik edilir.
 

Bu konuda Bir sorunuz varsa, soru işaretini(?)

Sizinle iletişime geçebilmemiz için bize

SMS  ile gönderin

Send SMS@ 

 
Köpeğim Neden Kaşınıyor?
Kaşıntı veya derinin kaşınması birçok hastalık sürecinden kaynaklanabilir. Köpeklerde kaşıntıya neden olan en yaygın hastalıklar şunlardır:
 
Pire ve akar gibi dış parazitler.
Polen, çimen, bitki veya gıda kaynaklı (genellikle tahıl değil, gıdadaki protein nedeniyle) gibi çevresel olabilen alerjiler.
Cilt enfeksiyonları.
Bu rahatsızlıkların tedavisi değişiklik gösterir, bu nedenle veterinerinizin evcil hayvanınızı muayene etmesi ve teşhis ve tedavi seçenekleri konusunda önerilerde bulunması önemlidir. Köpeğinizin yıl boyunca pire/kene önleyici ilaç kullanması şiddetle tavsiye edilir, çünkü bu önlenebilecek yaygın bir kaşıntı nedenidir. Köpeğiniz çevresel alerjilerden muzdaripse, veterineriniz sizinle alerji testi hakkında konuşabilir veya alerji aşısı tedavisi önerebilir. Evcil hayvanınızın kaşıntısı muhtemelen gıda alerjilerinden kaynaklanıyorsa, iyileşmeyi denemek ve izlemek için yiyecek seçeneklerini tartışabilirler. Ne yazık ki, alerjiler köpeklerde sinir bozucu olabilir ve ideal bir tedavi bulunmadan önce birden fazla terapinin denenmesi gerekebilir.
 

Bu konuda Bir sorunuz varsa, soru işaretini(?)

Sizinle iletişime geçebilmemiz için bize

SMS  ile gönderin

 

Send SMS@

 

 
 
Köpeğim Neden Kusuyor?
 
Köpeklerde Kusmanın Nedenleri ve Tedavisi
 
Kusma, köpeklerin acil serviste görülmesinin en yaygın nedenlerinden biridir. Köpekler ne yazık ki gelişigüzel yiyicilerdir ve ara sıra başlarını belaya sokarlar. Köpeklerde kusmanın birçok nedeni vardır, ancak en yaygın olanları şunlardır:
 
Gastroenterit (mide ve bağırsak iltihabı). Bu genellikle diyet kararsızlığına ikincildir, yani bir köpek masa artıkları, yeni veya aşırı miktarda ikram veya bahçede veya sokakta buldukları malzeme gibi şeyler yer.
engel. Bu, bir köpek oyuncaklar veya çorap, iç çamaşırı veya halı gibi kumaş malzemeler gibi geçemeyecekleri bir şey yediğinde meydana gelir. Bu durumlarda, veterineriniz tıkanıklığı teşhis etmek ve ameliyat gerekip gerekmediğini belirlemek için bir radyografi veya ultrason çekecektir. Bu genellikle genç köpeklerde görülen bir durumdur.
Metabolik hastalıklar. Kusma, köpeklerde altta yatan bir hastalığın ilk belirtisi olabilir. Böbrek hastalığı, pankreatit, karaciğer hastalığı ve diyabetin erken belirtileri bazı vakalarda kusma olarak sunulabilir.
Kusma tedavisi, veterineriniz tarafından yapılan fizik muayeneye ve ayrıntılı bir geçmişe dayalı olarak köpeğinizin klinik belirtilerine bağlıdır. Gastroenterit tedavisi genellikle intravenöz veya deri altı sıvılar, mide bulantısı önleyici ilaçlar ve kısa bir süre için yumuşak bir diyetle rehidratasyonu içerir. Şüphelenilen bir tıkanıklık daha önemlidir ve genellikle ameliyat veya bir endoskop ile mideden yabancı madde çıkarılmasını içerecektir. Metabolik hastalıklarda ise tedavi büyük ölçüde tanıya bağlıdır.
 
Köpeğinizin yabancı madde yediğini fark ederseniz, onu doğrudan bir veteriner hastanesine götürmek en iyisidir. Veterineriniz kusmaya neden olabilir.
 
 

Bu konuda Bir sorunuz varsa, soru işaretini(?)

Sizinle iletişime geçebilmemiz için bize

SMS  ile gönderin

Send SMS@

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Evcil hayvanlarla ilgili bir sorunuz

varsa,resme tıklayın. 

 

برای سوال کردن روی تصویر کلیک فرمایید.

 

 


:: موضوعات مرتبط: Evcil Hayvan حيوانات خانگی pet animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 394
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 27 / 1 / 1402
.

 

 

Keçi Ve Koyun Üretimindeki

 

Büyük Zorluklara Çözümler

 

Keçiler ve koyunlar, et, süt, yapağı ve diğer ürünler gibi gıda ürettikleri için değerli hayvanlardır. Ayrıca keçi ve koyunlar hem tarım hem de biyomedikal araştırmalar için önemlidir. Bu küçükbaş hayvanlar temel ihtiyaçları sağlasa da keçi ve koyunların verimli, sürdürülebilir ve kârlı üretiminin önünde büyük engeller var. Bu derleme, keçi ve koyun üretiminin karşı karşıya olduğu başlıca zorlukları, bunların olumsuz etkilerini ve bunların üstesinden gelmek için özel bilime dayalı çözümleri özetlediği için önemlidir. Bu zorlu alanlar, eğitim ve öğretim, araştırma, çeviri araştırması/biyoteknoloji, keçi ve koyun sağlığı ve etkili/verimli/sürdürülebilir/karlı tarım ticaretidir. Çözümler, gelecek nesillere keçi ve koyun biliminin etkili bir şekilde öğretilmesini ve halkı güçlendirmeyi, yenilikçi ve çeviri araştırmalarını desteklemeyi ve sürdürmeyi, hastalıkları önlemeyi ve tedavi etmeyi, teknoloji transferini kolaylaştırmayı ve sağlam tarım işletmelerini geliştirmeyi içeriyor. Bu kaynağın bilim insanlarına, öğrencilere, keçi ve koyun üreticilerine yardımcı olması beklenmektedir. Ek olarak, keçi ve koyun tarımının mevcut durumu hakkında bilgi, halkın küçükbaş hayvan üretimindeki zorlukları ve fırsatları daha iyi anlamasına ve takdir etmesine yardımcı olacaktır.

 

Evcil hayvanlarla ilgili bir sorunuz

varsa,resme tıklayın. 

 

برای سوال کردن روی تصویر کلیک فرمایید.

 :: موضوعات مرتبط: küçük bas hayvanlar دامهای کوچکsmal animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 385
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 22 / 1 / 1402
.

 

 

Kolostrum yönetimi ve
 
immünoglobulinlerin
 
pasif transferinde başarısızlık.
 
İmmünoglobulinler (Ig) hamilelik sırasında plasentanın yapısını geçemediği için herhangi bir kazanılmış bağışıklık olmadan doğan buzağılar. Sonuç olarak buzağılar, gerekli Ig'yi elde etmek ve böylece bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için yeterli kolostrum alımına ihtiyaç duyar. Yeni doğan buzağılarda IgG'nin yetersiz emilimi, büyüme hızında ve gelecekteki üretken performansta azalmanın yanı sıra hastalıklara yakalanma ve hatta ölüm riskinde artış gibi olumsuz sonuçlara neden olabilir.
 
Kolostrum yönetiminin yeterli olup olmadığını değerlendirmek için bir gösterge, yaşamın 2 ila 7. günleri arasındaki buzağıların kan serum örneklerindeki IgG konsantrasyonudur. IgG değerlerinin 10 mg/mL'nin altında olması pasif bağışıklık transferinde (FPT) başarısızlık olarak kabul edilir. Kolostrumla besleme buzağı yetiştirme programının en önemli aşaması olmasına rağmen, yakın zamanda yayınlanan birkaç çalışma, ticari mandıra çiftliklerinde yüksek FPT oranları göstermektedir.
 
Kanada, Prince Edward Island Üniversitesi'nden araştırmacılar, Nova Scotia ve Newfoundland'de bulunan 30 mandıra çiftliğinden 207 Holstein buzağı ve buzağıda FPT'nin bir değerlendirmesini yaptılar. Yazarlar (Elsohaby ve diğerleri, 2019), hayvanların yaklaşık yarısının (%43,3) IgG FPT gösterdiğini bulmuşlardır. Analiz edilen kolostrum örneklerinin yarısı kalitesiz olduğundan (IgG 50 g/L'nin altında), bu sonuçlar bu çiftliklerde beslenen kolostrumun kalitesinin düşük olmasından kaynaklanıyor olabilir. Almanya'da yürütülen ve dört çiftlikteki 227 Holstein buzağıda IgG konsantrasyonlarının değerlendirildiği başka bir çalışma, hayvanların %30'unun FPT gösterdiğini göstermiştir (Costa ve ark., 2019).
 
Kapsamlı üretim sistemlerinde benzer sonuçlar yayınlandı. Yakın tarihli bir çalışma (Abuelo ve diğerleri, 2019), Avustralya'daki 23 süt çiftliğinin 253 buzağısındaki IgG konsantrasyonlarını değerlendirdi ve sürülerde FPT'li buzağıların ortalama yaygınlığının %41,9 olduğunu gösterdi. Yukarıda tartışılan Kanada çalışması gibi, kolostrum örneklerinin yalnızca %47,9'u yeterli IgG konsantrasyonları gösterdi.
 
Kolostrum yönetimini değerlendirmek için yeni doğan buzağılarda pasif bağışıklık transferinin sürekli izlenmesi çiftliklerde rutin bir uygulama olsa da, ABD'deki süt çiftliklerinin yalnızca %6,2'si FPT'yi düzenli olarak izlemektedir (NAHMS, 2014).
 
Sağlanan kolostrumun kalitesine ve miktarına ek olarak, beslenme süresi, uygulama yöntemi (şişe, kova veya özofagus probu), saklama (taze, soğutulmuş veya dondurulmuş) ve kolostrum pastörizasyonu (yoğunluk, süresi) pasif bağışıklık transferindeki başarı ile ilişkilidir.
 
Bu transferi garanti altına almak için doğumdan sonraki ilk 2 saat en az 3 litre, sonraki 4 saat içinde en az 2 litre daha kaliteli kolostrum sağlamak gerekir.
 

Evcil hayvanlarla ilgili bir sorunuz

varsa,resme tıklayın. 

 

برای سوال کردن روی تصویر کلیک فرمایید.

 

 


:: موضوعات مرتبط: büyük bas hayvanlar دامهای بزرگlarge animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 404
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 21 / 1 / 1402
.

 

Köpeklerde Anne Davranışı Sorunları
 
 
 
Anne Davranış Sorunları Nelerdir?
 
Dişi köpekler genellikle yerleşik bir annelik içgüdüsüne sahiptir ve yavruları doğduğunda tam olarak ne yapacaklarını bilirler. Bununla birlikte, bazen köpeğiniz yavruları doğduktan sonra ne yapacağını bilemez ve onlara bakmayı veya emzirmeyi daha az umursayabilir. Öte yandan, köpeğiniz, kendisine ait olmayan yavrulara bakmaya ve onları beslemeye çalıştığı noktaya kadar aşırı derecede annelik yapıyor olabilir. Kendi yavruları olabilir veya olmayabilir ve hatta doldurulmuş hayvanları kendi yavrularıymış gibi koruyabilir ve temizleyebilir. Kalıtsal bir hastalık değildir ve herhangi bir köpek cinsinde olabilir. Bu bozuklukların, bir insan annenin doğum sonrası depresyonu geçirmesine benzer şekilde doğumdan sonra köpeğinizde meydana gelen bazı kimyasal dengesizliklerden kaynaklandığı düşünülmektedir.
 
Dişi köpeklerde annelik davranışı sorunları, hem annelik davranışı eksikliğini (annelik) hem de kendi veya başka köpek yavrularına aşırı annelik yapmayı içerir. Köpek yavrulara bakmazsa ve onlara bakmazsa, bu davranış sorunları tehlikeli olabilir.
 
Köpeklerde Anne Davranışı Sorunlarının Belirtileri
 
Semptomlar, her tür anne davranış problemi için farklıdır.
 
Anne Davranışı Eksikliği
 
Yavrularını temizlemez
Yavrularını hemen ve sık sık terk etmek
Yavrularını emzirmesine izin vermeyecek
Yetersiz yavru bakımı
Yavrularını diğerlerinden korumaz
Yavrularına saldırmak
Yavruları öldürmek (özellikle insanlar tarafından ağırlaştırılmışsa)
 
  Aşırı Annelik Davranışı
 
Kendisinden olmayan yavruları almaya çalışır
Diğer köpeklerin yavrularını emzirmeye çalışmak
Kendisine ait olmayan ve annenin sahiplenmesine izin vermeyecek gardiyan yavruları
Kendisine ait olmayan doldurulmuş hayvanları veya köpek yavrularını temizlemek
Gardiyanlar, sanki kendi yavrularıymış gibi doldurulmuş hayvanları ve diğer nesneleri
 
  Türler
 
Anne Davranışı Eksikliği, yavrularına bakmayan köpekleri içerir.
 
Aşırı Annelik Davranışı, diğer köpeklerin yavrularına bakmaya ve onları beslemeye çalışan yavruları olmayan dişi köpekleri içerir.
 
Köpeklerde Anne Davranışı Sorunlarının Nedenleri
 
Çoğu zaman bu bozuklukların birinden bir hormon dengesizliği sorumludur, ancak bu davranışlara neden olabilecek başka nedenler de vardır.
 
  Anne Davranışı Eksikliği
 
- Stres veya Korku
 
Bazen köpeğiniz çok fazla stres yaşar veya bebeklerini beslemeyeceğinden korkar ve hatta onlara saldırabilir. Yeni annenize ve yavrularına diğerlerinden uzakta olmaları için güzel ve sessiz bir yer vermeniz önemlidir.
 
- Annenin Hastalığı
 
Yeni anneniz hastaysa veya çok acı çekiyorsa, yavru köpeklere bakmak istemeyebilir ve onları emzirmek veya temizlemek istemeyebilir. Köpeğiniz kendini daha iyi hissedene kadar yavrulara kendiniz bakmanız gerekebilir. Ne yapmanız gerektiğini belirlemek için hemen veterinerinize başvurun.
 
- Köpek Sağlığı
 
Hasta veya sakat yavrulara sahip olmak, köpeğinizin onları reddetmesine neden olabilir. Sağlıklı yavrulara odaklanmak ve hasta olanı ölüme terk etmek ya da kendisi öldürmek onların doğal içgüdüsüdür. Bunun olduğunu görürseniz, veterinerinizden biraz yardım alarak yavru köpeğin bakımını kolayca kendiniz yapabilirsiniz.
 
- Sezaryen
 
Köpeğinizin sezaryen olması gerekiyorsa, yavruları hakkında karışık duygulara sahip olması muhtemeldir. Normal bir doğum sırasında anne, ona yavrularına bakma dürtüsü veren hormonları artıran oksitosin üretir. Köpeğiniz sezaryen alırsa, onu anneliğe itmeye yardımcı olan bu hormon desteğini alamayacaktır.
 
- İlk Çöp
 
Köpeğiniz ilk yavrularını doğuruyorsa, korkmuş veya bunalmış olabilir; Ne yapacağını bilmemek. Emzirmeye teşvik ederek ve yumuşak, olumlu bir tonda konuşarak ona yardım etmeye çalışabilirsiniz. Hala emzirmiyorsa veya agresifleşiyorsa, onları beslemeniz ve onlara kendiniz bakmanız en iyisidir. Bazı süt takviyeleri almak için veterinerinizle konuşun.
 
- çok fazla köpek yavrusu
 
Bazen annenin ilgilenmesi gereken çok fazla şey vardır ve biraz yardıma ihtiyacı vardır. Biraz ek süt alın ve görevlerinde ona yardımcı olun. Normal inek sütü kullanmayın. Yavruları beslemek için özel olarak yapılmış süt olmalıdır.
 
  Aşırı Annelik Davranışı
 
- hormonlar
 
Köpeğiniz başka köpeklerin yavrularını çalıp onları beslemeye ve temizlemeye çalışıyorsa bu progesteron artışına bağlı hormonal bir sorundur. Bu genellikle yavruları olmayan ve kızışmış veya yanlış bir hamilelik yaşayan dişi köpeklerde görülür. Köpeğiniz yalancı bir hamilelik yaşarken köpeğinizi yavrulardan ve annelerinden ayırmak en iyisidir. Bu tür davranışlar, alfa annelerinin büyük yavruları olduğu ve türlerin hayatta kalmasını sağlamak için diğer köpeklere annelik etmeleri için ihtiyaç duydukları vahşi doğada yararlı olabilirdi.
  Köpeğinizi yetiştirmeyi planlamıyorsanız, onu mümkün olan en kısa sürede kısırlaştırmanız önemlidir.
Köpeklerde Anne Davranış Sorunlarının Teşhisi
 
Köpeğinizin tıbbi geçmişini ve ziyaretinizin sebebini verdikten sonra, veteriner fizik muayene yapacaktır. Veterineriniz, anne davranış probleminin tıbbi nedenlerini ekarte etmek için bir CBC ve idrar tahlili de yapabilir. Kısırlaştırılmamışlarsa vajinal sitoloji yapabilirler.
 
Köpeklerde Anne Davranışı Sorunlarının Tedavisi
 
Köpeğiniz hasta olduğu için yavrularına bakmıyorsa, onu sağlığına kavuşturmanız gerekir, ancak bunun dışında dişi köpeklerde annelik davranış sorunları için tıbbi bir tedavi yoktur. Kızgınsa ve onu çiftleştirmeyi planlamıyorsanız, onu mümkün olan en kısa sürede kısırlaştırmalısınız. Bu, çok az riskle çok güvenli olan rutin bir ameliyattır. Köpeğinizi kısırlaştırmamak, yumurtalık veya meme kanserinin yanı sıra rahim enfeksiyonuna da yol açabilir.

Evcil hayvanlarla ilgili bir sorunuz

varsa,resme tıklayın. 

 

برای سوال کردن روی تصویر کلیک فرمایید.

 :: موضوعات مرتبط: Evcil Hayvan حيوانات خانگی pet animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 390
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 18 / 1 / 1402
.

 

 

Tarlada Kanıtlanmış Beslenme,
 
 
Karides Çiftliklerine 
 
Rekabet Avantajı Sunuyor 
 
Temel besinlerle dolu yüksek kaliteli bir diyet, karideslere sağlık ve yüksek performans elde etmek için gereken desteği verir. Her üretim aşamasında rakipsiz mineral emilimi ile kanıtlanmış su ürünleri beslemesi sağlamak, operasyonların karlı ve sürdürülebilir kalmasına yardımcı olurken hayvan üretkenliğini artırır. Müşterilerinin sistemlerinin yönetimini ve hayvanlarının sağlığını iyileştirmek için yem üreticileriyle iş ortaklığı yapmaya devam ettikçe, hayvan performansında ve stres toleransında bir artış görüyoruz. Bu, müşterilerimize daha büyük bir yatırım getirisi ve pazarda rekabet avantajı sağlar.
 
İçerik Değişkenliği Gibi Maliyetli Su Ürünleri Yetiştiriciliği Zorluklarıyla Karşı Karşıya Kalırken Kârı Koruyun
 
Karides sağlığını iyileştirmek, sektördeki maliyetli zorluklarla uğraşırken karlılık potansiyelinizi koruyacaktır. Yem içeriklerinin fiyatı, mevcudiyeti ve kalitesi değişkenlik gösterdiğinden, yem formülasyonlarının bileşimi ve dolayısıyla kalitesi değişebilir ve daha az tutarlı performansa sahip olabilir. Diyetteki değişkenlik nedeniyle, karides farklı zamanlarda farklı miktarlarda besin alıyor olabilir, bu da hayvan sağlığını ve performansını engelleyebilir.
 
Daha sürdürülebilir çözümler sunma baskılarıyla karşı karşıya kalırken, karides sağlığını korumaya ve içerik değişkenliğini dengelemeye çalışırken, su ürünleri yetiştiriciliği sistemleri gerilimi hissedebilir - özellikle hastalık başka bir risk olduğunda. Bir kez mevcut olduğunda, bakteriyel ve viral patojenler hızla yayılır ve karides büyümesini baskılar. Bu, kontrol edebileceğiniz şeylere odaklanmanızı kritik hale getirir: organik eser mineraller gibi temel besinler de dahil olmak üzere güvenilir bileşenlerle karides bağışıklık sistemleri oluşturmak. Güçlü bağışıklığa sahip karides, hastalığa kurban gitmek yerine büyümeye ve iyileşmeye devam eder. Su üreticileri, hastalığa ve zarara yol açabilecek üretim faktörlerinin üstesinden gelmek için çalışırken, emsalsiz iz mineral emilimi ile kanıtlanmış hayvan beslenmesi sağlamak, bağışıklığı destekler ve bağışıklık sisteminin hızlı yanıt vermesini sağlar.
 
Tutarlı ve Kanıtlanmış Beslenme ile Yatırım Getirinizi Artırın
 
Değişim ve belirsizlikle dolu bir sektörde, onlara tutarlı bir besin paketi sunarak su üreticilerinin karideslerinin sağlığı üzerinde kontrol sahibi olduklarını hissetmelerine yardımcı olabilirsiniz. Zinpro® Performance Minerals®'in (ZPM) faydalarını değerlendirmek için Meksika'daki bir karides müşterisiyle ortaklık kurduk. Bu saha değerlendirmesi, ticari koşullarda 80 ppm çinko, 50 ppm demir, 40 ppm manganez, 40 ppm bakır, 0,4 ppm selenyum ve 0,4 ppm krom gibi önemli hastalık sorunlarıyla uğraşan çiftlikler için özel olarak geliştirilmiş bir ZPM paketinin test edilmesini içeriyordu. Zinpro Performance Minerals ile beslemek, sürekli olarak üretici karlılığını artırmalarına ve aşağıdakiler dahil olmak üzere sürdürülebilir sonuçlar elde etmelerine olanak sağlamıştır:
 
%21 iyileştirilmiş yem dönüşüm oranı
Hayatta kalma oranlarında %132 artış
%146 daha fazla pazarlanabilir biyokütle
%152,6 artan yatırım getirisi
Zinpro Performance Minerals ile Besleme, karideslere piyasada bulunan biyolojik olarak en fazla bulunan iz mineralleri sağlar ve bu da hayvanların besin emilimini ve kullanım etkinliğini artırır. Bu artan emilim üretkenliği artırır ve yem maliyetlerini düşürür, bu da bir operasyonun sürdürülebilirliğinde net bir gelişmedir. Ek olarak, ürünlerimizin rakipsiz mineral emilimi, gelişmiş stres toleransına, gelişmiş renge, hasattan sonra daha uzun raf ömrüne ve kaslarda biriken Zinpro'dan daha fazla çinko ve selenyum ve kabuklarda birikmiş Zinpro'dan daha fazla bakır ve manganez ile daha güçlü karkaslara yol açmıştır. Bu müşteriyle ortaklık kurarak, karides üretkenliğini dönüştürebildik ve ürünlerinin pazardaki rekabet gücünü artırabildik.
 

Evcil hayvanlarla ilgili bir sorunuz

varsa,resme tıklayın. 

 

برای سوال کردن روی تصویر کلیک فرمایید.

 :: موضوعات مرتبط: Su hayvanları حیوانات آبزی fish , ,
:: بازدید از این مطلب : 391
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 18 / 1 / 1402
.

 

Evcil hayvanlarda davranış sorunlarının üstesinden gelmek zor olabilir, ancak bunları ele almak için birkaç çözüm vardır. Bir evcil hayvanın davranışsal sorunlarıyla mücadele ediyorsanız, profesyonel bir eğitmen veya hayvan davranış uzmanından yardım almanın en iyisi olduğunu unutmamak önemlidir. Evcil hayvanlarda sık görülen davranış sorunları için bazı olası çözümler şunlardır:
 
Saldırganlık: Evcil hayvanlarda saldırgan davranış, korku, bölgeselcilik veya sosyalleşme eksikliği gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Çözümler, karşı koşullandırma ve duyarsızlaştırma tekniklerini, davranış değiştirme eğitimini ve ciddi vakalarda ilaçları içerebilir.
 
Ayrılık kaygısı: Ayrılık kaygısı köpeklerde sık görülür ve yalnız bırakıldığında yıkıcı davranışlara ve aşırı havlamaya neden olabilir. Çözümler arasında duyarsızlaştırma eğitimi, zihinsel uyarıcı oyuncaklar sağlamak, arka plan gürültüsü için TV veya radyoyu açık bırakmak ve ciddi vakalarda ilaç tedavisi yer alabilir.
 
Aşırı havlama: Aşırı havlamaya can sıkıntısı, endişe veya bölgeselcilik neden olabilir. Çözümler, yeterli egzersiz ve zihinsel uyarım sağlamayı, "sessiz" bir komut vermeyi ve köpeğin kaygısının veya bölgeselciliğinin kaynağını ortadan kaldırmayı içerebilir.
 
Yıkıcı davranış: Mobilyaları çiğnemek veya bahçede çukur kazmak gibi yıkıcı davranışlara can sıkıntısı, endişe veya eğitim eksikliği neden olabilir. Çözümler, bol miktarda egzersiz ve zihinsel uyarı sağlamayı, uygun çiğneme oyuncakları sağlamayı ve gözetim altında olmadığında güvenli bir alanda sandık eğitimi veya kapatmayı içerebilir.
 
Korku ve fobiler: Korku ve fobiler, yüksek sesler veya travmatik deneyimler gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Çözümler, duyarsızlaştırma eğitimini, davranış değiştirme tekniklerini ve ciddi vakalarda ilaçları içerebilir.

 

Evcil hayvanlarla ilgili bir sorunuz

varsa,resme tıklayın. 

 

برای سوال کردن روی تصویر کلیک فرمایید.

 

 :: موضوعات مرتبط: Evcil Hayvan حيوانات خانگی pet animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 446
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 17 / 1 / 1402
.

 

 

Buzağılarda Retiküloruminal Süt Birikimi
("Ruminal Drinking")
 
"Bu nedir ve nasıl önlenir?
 
Ruminal Drinking, veterinerlerin sağmal buzağılarda gördüğü ana ölüm nedenlerinden biridir. Tek ölüm nedeni veya diğer ölüm nedenlerine zemin hazırlayıcı olabilir.
Ruminal Drinking, özofagus oluğu refleksinin başarısız olması (oluk ya tam olarak kapanmaz ya da hiç kapanmaz), böylece sütün abomazum yerine doğrudan retikülo-rumene akmasıdır.
İşkembede süt bakteriyel parçalanmaya uğrar ve laktik asit ve diğer uçucu yağ asitlerini üreterek asidoza neden olur. Bu, işkembe zarına zarar vererek iltihaba neden olur ve ayrıca abomasumda sütün pıhtı oluşumunu engeller . Enflamasyon özofagus oluğunun kapanmasını etkileyerek sorunu şiddetlendirir ve düzenli olarak meydana gelirse bağırsak duvarının kalınlaşmasına, sütün sindirim sisteminden daha yavaş geçiş hızıyla hareket kabiliyetinin azalmasına ve daha zayıf besin emilimine neden olur. İkincil bakteri ve mantar enfeksiyonu ile birlikte işkembe ülserasyonu da meydana gelebilir .
Etkilenen buzağılar genellikle yetersiz şartlandırılır ve susuz kalır. Ayrıca kemerli bir sırtla biraz depresif görünebilirler ve iştahsızlık ve zayıf emme refleksi olabilir. Diğer semptomlar arasında tekrarlayan şişkinlik, gri renkli gübre ile ovalama, saç dökülmesi ve zayıf koordinasyon yer alır.
 
 Olası risk faktörleri şunları içerir:
 
*Açık kovadan içmeye karşı memeden içme.
*Su içme hızı - buzağılar kovadan su içmeyi öğrendikten sonra sütü çok hızlı tüketebilirler. Emzikteki deliğin genişletilmesi veya        aşınmış veya hasar görmüş emzikler de içme hızlarını artıracaktır.
*Besleme yüksekliği – emzik burun hizasında olmalıdır.
*Sütün sıcaklığı yanlış (çok soğuk) – vücut sıcaklığında (39˚C) verilmelidir.
*Atık süt vermek.
*Düşük kaliteli süt ikame maddesi ve yanlış konsantrasyonda beslenmiş.
*Süt tadı.
*Düzensiz beslenme süreleri/seyrek beslenme.
*Stres
*Ağrı, sıkıntı veya güçsüzlüğe neden olan solunum yolu hastalığı veya yaralar gibi altta yatan hastalık. 
 
*Yeterince erken tespit edilirse durum tersine çevrilebilir, ancak kronik olarak etkilenen buzağıların iyileşme şansı düşüktür ve bu nedenle önlem almak tedavi etmekten daha iyidir. Etkilenen buzağılar, semptomlar ortadan kalkana kadar bir emzik/meme ucu şişesi aracılığıyla daha az miktarda sütle daha sık beslenmelidir. Özofagus oluğu, süt vermeden önce buzağıya emmesi için bir parmak uzatılarak kapanması için tetiklenebilir. Bikarbonat içeren sıcak bir elektrolit solüsyonunun tüplenmesi, etkilenen buzağılarda ruminal asidozla mücadeleye yardımcı olabilir.
 
*Zayıf, ürkek veya stresli buzağılarda yemek borusu oluğu oluşma olasılığı daha düşüktür, çünkü buzağılar süt içme konusunda heyecanlıyken oluk kapanması gerçekleşir. Su, oluğun kapanmasını teşvik etmeyecektir.
 
*Buzağı hastalıklarının erken teşhisi ve tedavisi Ruminal Drinking önlenmesi için çok önemlidir ve birincil hastalığın başarılı bir şekilde tedavi edilmesi buzağının oluğun normal işlevine geri dönmesini sağlayacaktır.
 
Tedavi:
Değişik tedavi seçenekleri yapılabilir. Birçoğu semptomatiktir. Öncelikle beslenme rejimi düzenlenmeli. Süt içme kova ve emzikler ile buzağı ilişkisi 45 c eğim esasında olmalı. Öğün sayısı arttırılıp verilmesi gereken süt miktarı azaltılabilir.  Kronik rumen drinkerde  mümkün olduğu en kısa sürede hayvanlar sütten kestirilmeli , buzağı başlangıç yeminden arka arkaya iki gün 1 er kilo tüketen buzağılar hemen sütten kestirilmeli,  keza günlük 600‐700 gr canlı ağırlık kazanan buzağılar da sütten kestirilebilir. Primer hastalık ortadan kaldırılmalı. Gerekli sıvı elektrolit destek mutlaka sağlanmalı. Süt ile verilebilen ve alkali ortamı sağlayabilen ORS dan yararlanılmalı. Kaolin ve Pectin ile desteklenmiş elektrolit içeren ürünlerin verilmesi ile hızlı bir iyileşme sağlanabilir. Böylece ülser ve ön midelerdeki erezyonlar da kontrol altına alınmış olabilir. Kaopectin seçici bir ürün olarak mutlaka değerlendirilmeli. Mentollü içeriği ile antiseptik etkinlik oluşturarak anormal bacteri fermentasyonunun önüne de geçilmiş olunur. Emme refleksi mutlaka stümüle edilmeli. Bu amaçla H2 reseptörlerinden yararlanılabilir. Keza probiyotik takviyesinin de çokça yararlı olabileceği düşünülmektedir.
 

yın. 

 

برای سوال کردن روی تصویر کلیک فرمایید.

 

"


:: موضوعات مرتبط: büyük bas hayvanlar دامهای بزرگlarge animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 432
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 16 / 1 / 1402
.

 

 

 

yem katkı maddeleri ile temel besinler arasındaki farklar nelerdir? ⬇️
 
Süt inekleri, yüksek kaliteli süt üretmek ve genel sağlıklarını korumak için dengeli ve yeterli bir diyete ihtiyaç duyar. Süt endüstrisinde yaygın olarak kullanılan iki tür takviye, yem katkı maddeleri ve temel besinlerdir. Her ikisi de süt ineklerine fayda sağlayabilirken, farklı amaçlara hizmet ederler.
 
Temel besinler, ineğin büyümesi, üremesi ve sağlığının korunması için gerekli olan maddelerdir. Bu besinler tipik olarak, yem, tahıllar ve protein kaynakları dahil olmak üzere ineğin temel diyetinde bulunur. Süt ineklerinin ihtiyaç duyduğu temel besinler arasında karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler ve mineraller bulunur. Süt çiftçileri, optimal sağlık ve süt üretimini sürdürmek için ineklerinin bu temel besin maddelerinden yeterli miktarda almasını sağlamalıdır.
 
Öte yandan yem katkı maddeleri, süt üretimini veya sağlığını iyileştirmek için ineğin diyetine eklenen maddelerdir. Yem katkı maddeleri doğal veya sentetik olabilir ve tozlar, sıvılar veya peletler gibi çeşitli biçimlerde gelirler. Yem katkı maddeleri, genellikle yem verimliliğini artırmak, süt üretimini artırmak veya belirli sağlık sorunlarını gidermek için ineğin temel diyetine eklenir.
 
Örneğin probiyotikler süt hayvancılığında yaygın olarak kullanılan bir yem katkı maddesi türüdür. Probiyotikler, ineğin sindirim sistemindeki yararlı bakteri sayısını artırarak bağırsak sağlığını iyileştirebilen canlı mikroorganizmalardır. Bu da, sindirim bozuklukları riskini azaltmaya ve besin emilimini artırmaya yardımcı olarak süt üretiminin artmasına neden olabilir.
 
Yem katkı maddelerine başka bir örnek de enzimlerdir. Enzimler, karmaşık karbonhidratları, proteinleri ve yağları ineğin kolayca sindirebileceği daha basit bileşenlere ayırabilen proteinlerdir. Bu, yem verimliliğini artırmaya ve süt üretimini sürdürmek için gereken yem miktarını azaltmaya yardımcı olabilir.
 
Özetle, temel besin maddeleri ve yem katkı maddeleri süt ineklerinin beslenmesinde önemli rol oynamaktadır. Temel besinler ineğin büyümesi, üremesi ve sağlığının korunması için gerekliyken, süt üretimini iyileştirmek veya belirli sağlık sorunlarını gidermek için ineğin diyetine yem katkı maddeleri eklenir. Her ikisi de süt ineklerinin genel sağlığını ve üretkenliğini korumak için çok önemlidir ve süt çiftçileri, ineklerinin gerektiğinde hem temel besinleri hem de yem katkı maddelerini içeren dengeli ve yeterli bir diyet almalarını sağlamalıdır."
 
 
 
 
 


:: موضوعات مرتبط: büyük bas hayvanlar دامهای بزرگlarge animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 343
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 14 / 1 / 1402
.

 

Yavrularımı çok seviyorum

Bir okuyucu, hayvanlardan insanlara sıçrayan "gizli virüsler" hakkındaki dizimize yanıt olarak "Aptalca bir soruya hazır olun" diye yazdı.

 

"Yavrularımı çok seviyorum ve onların da beni çok öptüğüm için sevdiklerini düşünüyorum. Virüsün yayılması açısından bakıldığında bu kötü mü - benim için mi yoksa köpeklerim için mi? Yavrularımı daha az ... öpüşmeleri için eğitmeli miyim? Bu zor olacak. Riski kabul edebilirim :)"

 

Bu soru hiç de saçma değil. Hastalandığınız çoğu zaman başka bir insan tarafından enfekte olursunuz. Ama bu her zaman böyle değildir. Köpek ve kedi de dahil olmak üzere evcil hayvanlarınızdan kesinlikle virüs kapabilirsiniz.

 

  virologlar, kendi kedilerinin hangi yeni virüsleri taşıyor olabileceğini anlamaya çalıştı.

 

Yıllardır kedimiz vardı ve her gün hediyelerimizi getirirdi. kemirgenler Yarısı yenmiş tavşanlar. Yılanlar, kuşlar, kurbağalar. Opossumlarla da arkadaş oluyordu. Kedimin evimize hangi virüsleri getirdiğini kim bilebilir?"

 

  Kedimizin birkaç kenesi vardı. "Arka bahçem rakunlar ve keneler taşıyan geyiklerle dolu." virologlar kediden birkaç kene kopardı ve onları laboratuvarına götürdüler ve içinde hangi virüslerin göründüğüne baktılar.

 

"virologlar Heartland virüsünü kenelerden çıkardı". Bilim adamları Heartland virüsünü ilk olarak 2012'de Missouri'de tanımladılar. ABD'de nadir olduğu düşünülse de virüs, hastaneye yatmayı gerektirebilecek ciddi bir hastalığa neden olabiliyor.

 

Hastalık ve Önleme Merkezlerine göre, ABD yaklaşık 60 Heartland virüsü vakası kaydetti ve Florida'da hiç vaka kaydetmedi. Ancak virologlar, eyaletteki bazı insanların muhtemelen evcil hayvanlarındaki kenelerden Heartland'e yakalandığını düşünüyor. "Muhtemelen grip veya başka bir şey teşhisi konmuştur" . virologlar, Heartland'in Florida'da önemli bir sorun olduğunu düşünmüyor. Sadece önceden düşünülenden biraz daha yaygın olduğunu düşünüyorlar. "Sırf bulunmuş olmamız bunun bir sorun olduğu anlamına gelmez." Bu sadece bazı vakaların tespit edilmediği anlamına geliyor.

 

Elbette köpekler de kene taşırlar. Ayrıca bazı ilginç virüsler de taşıyabilirler.

 

  bilim adamları, Arkansas, Haiti, Malezya ve Tayland'da bulunan yeni bir koronavirüsün muhtemelen köpeklerden insanlara sıçradığını düşünüyor.

 

Pandemiler nasıl başlar? Yeni bir teori ve yeni bir strateji var.

"Virüs tüm dünyada yaygın bir şekilde dolaşıyor, ancak kimse buna dikkat etmedi" . Virologlar, sık sık köpeklerin yanındaysanız, çok teknik bir adı olan bu virüsü kapmış olabileceğinizi söylüyor: CCoV-HuPn-2018.

 

Ancak bu mutlaka hastalandığınız anlamına gelmez. Çoğu zaman, evcil hayvanlarınızdan gelen bu virüsler sizi çok hasta etmez, hatta hiç hasta etmez. Örneğin, virologların bahsettiği yeni koronavirüs küçük çocuklarda pnömoniye neden olabilir, ancak yetişkinlerde sadece soğuk algınlığı veya hafif gribe benzeyen hafif semptomlara neden olur veya hiç semptom göstermez. Yani muhtemelen köpeğinizin size bulaştığını fark etmeyeceksiniz bile.

 

Ve virologların işaret ettiği gibi, köpeklerinizden yeni koronavirüs gibi virüslere maruz kalmanız muhtemelen size o virüse ve benzerlerine karşı bağışıklık kazandırır.

 

Ayrıca, evcil hayvanlarınızın sahip olduğu virüsler büyük ölçüde davranışlarına bağlıdır. Kediniz veya köpeğiniz, çoğunlukla mutfakta saklanan bir kutu veya torbadan beslenen bir ev sahibiyse, o zaman büyük olasılıkla Heartland virüsü veya başka bir egzotik virüs bulaşmaz - yani eve getirdiğiniz virüsler dışında. Ev.

 

Evet, virüslerimizi sürekli hayvanlara bulaştırıyoruz. Buna ters yayılma veya ters zoonoz denir. İnsanlar, biz insanların evcil hayvanlarımıza ne sıklıkla virüs bulaştırdığımızın farkında değiller. "Ters zoonozu iyi anlamıyoruz."

 

Örneğin virologlar, Florida Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrencilerinin partiler vermesinden sonra kedilere ne olduğunu ele alalım.

 

"  Evcil hayvanlarla ilgili bir sorunuz

varsa,resme tıklayın. Bu

 

برای سوال کردن روی تصویر کلیک فرمایید.

 :: موضوعات مرتبط: Evcil Hayvan حيوانات خانگی pet animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 495
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 22 / 12 / 1397
.

 

 

 

Tanım
Şok terimi, aşağıdakilerle karakterize edilen çok faktörlü bir etiyoloji sendromunu ifade eder: genellikle doku ile ilişkili yetersiz hücresel enerji üretimi hipoperfüzyon ve genellikle bir azalma veya anormal dağılımdan kaynaklanır dokulara kan akışı. Genellikle dokular arasındaki uyumsuzluk ile karakterizedir. Yetersiz dağıtım veya verimsiz hücresel oksijen arzı ve talebi kullanmak.
 
nedenler
Kritik hastaların çoğunda, şok, önemli bir azalmadan kaynaklanır. dokulara etkili oksijen iletimi (DO2). Esas olarak kayıptan kaynaklanmaktadır. intravasküler hacim (hipovolemik şok), vasküler kanın zayıf dağılımı sıvı (dağılım şoku) veya kalbin pompalama yetersizliği (kardiyojenikşok)?Hipovolemik şok, önemli kan kaybından (dahili veya dış kanama), sıvıyı aşan hücre dışı sıvı kaybı ve çözünmüş madde alımı (tekrarlayan kusma, ishal, poliüri) veya iç içine sıvı eksüdasyonu veya transüdasyonu nedeniyle plazma hacmi ekstravasküler boşluk.
 
 
 

Evcil hayvanlarla ilgili bir sorunuz

 

varsa,resme tıklayın. 

 

برای سوال کردن روی تصویر کلیک فرمایید.

 
 


:: موضوعات مرتبط: Evcil Hayvan حيوانات خانگی pet animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 188
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 6 / 5 / 1397
.

 

 

Sporotrikoz nedir?
 
Sporotrikoz, kereste, bitki örtüsü ve toprakta bulunan Sporothrix schenckii organizmasının neden olduğu sporadik, kronik bir hastalıktır. Sporotrikoz, mantarın derideki açık yaralardan vücuda kolayca girmesi nedeniyle kedilerin ve insanların kapabileceği nadir fakat potansiyel olarak ölümcül bir mantar hastalığıdır. Sporotrikoz genellikle kedinin burnunda, kulaklarında ve yüzünde lokalize lezyonlar olarak görülür, ancak tedavi edilmezse vücudun diğer kısımlarını etkileyebilir.
 
Kedilerde Sporotrikoz Belirtileri
 
Bir kedinin yaşayabileceği semptomlar, kedinin kaptığı Sporotrikoz tipine bağlıdır.
 
Lenfokutanöz Sporotrikoz
 
Küçük, sıkı cilt darbeleri
1-3 cm çapında
Akıntılı ülseratif lezyonlar
Lezyonlar genellikle kulak kepçesi (kulak uçları), burun ve kafada görülür.
Depresyon
kayıtsızlık
Ateş
Kutanöz Sporotrikoz
 
Şişmiş lenf bezleri
lenf hastalığı
Dermal lezyonlar
Drenajlı cilt kabukları
Dissemine Sporotrikoz
 
Ateş
Osteoartiküler sporotrikoz: mantar enfeksiyonu eklemlere ve kemiklere yayıldığında.
Sporotrikoz menenjit: mantar enfeksiyonu sinir sistemine ve beyne yayıldığında.
anoreksiya
Kaşeksi (kilo kaybı)
 
 
Türler
Mantar hastalığı, sporotrikoz, üç şekilde gruplandırılabilir:
 
Lenfokutanöz, kutanöz, yayılmış.
 
Lenfokutanöz: Sporotrikozun en yaygın şekli olan lenfokutanöz, küçük, sert deri altı nodüllerle karakterizedir.
Kutanöz: lokalize kalma eğiliminde olan çok merkezli lezyonlarla karakterizedir.
Yayılmış: Yayılmış nadir bir sporotrikoz formu, potansiyel olarak ölümcüldür ve genellikle mantar enfeksiyonunun lenfokutanöz veya kutanöz aşamalarının ihmal edilmesinden kaynaklanır.
Kedilerde Sporotrikozun Nedenleri
 
Bir kedi, derideki yaralardan organizma ile doğrudan temasa geçerek sporotrikoz ile enfekte olabilir. Mantar çeşitli bitkilerde bulunduğundan, yabancı cisimlere nüfuz ederek (bitkinin deriyi tırmalaması) veya bu konukçu bitkilerden birini tüketerek enfekte olabilir. Bununla birlikte, sporotrikoz organizmasına vücuda girme şansı veren bir delinme yarası verilirse kedilerde enfeksiyona yakalanma oranı daha yüksektir.
 
Mantar hastalığına yakalanma riski taşıyan kediler şunları içerir:
 
erkek kedilerle kavga etmek
Birden fazla ev kedisi
bağışıklık bastırıcı kedigiller
Çürüyen organik kalıntıların etrafındaki kedigiller
Kedilerde Sporotrikoz Teşhisi
 
Kedilerde sporotrikozu teşhis etmek zordur çünkü bu hastalıkla ilişkili semptomlar diğer kutanöz durumları taklit eder. Bu nedenle, veterineriniz kedinizin tıbbi geçmişini gözden geçirerek ve size kedinin son faaliyetleri hakkında bir dizi soru sorarak teşhis sürecine başlamak isteyecektir. Son zamanlarda kedi kavgaları, açık havaya maruz kalma ve bahçe kompostu gibi çürüyen döküntülerle temas, veterinerin teşhisinde yardımcı olacaktır.
 
Deri lezyonlarına neden olan diğer olası durumları ortadan kaldırmak için veterineriniz ayırıcı tanı yapmak isteyecektir. Kedinizin durumunu bir sporotrikoz enfeksiyonuna tam olarak belirlemek için, veteriner önce bir ilaç döküntüsü, parazit alerjisi, bağışıklık aracılı hastalık, lupus, skuamöz hücreli karsinom veya bakteriyel bir piyoderma olasılığını ekarte etmek isteyecektir. Bu nedenle, durumunu daha ayrıntılı incelemek için kedi üzerinde kan çalışması, idrar tahlili ve cilt sitolojisi yapılacaktır.
 
Sporotrikoz, genellikle deri örneğinin sitolojik değerlendirmesi ile teşhis edilen, lezyona neden olan diğer deri hastalıklarına kıyasla belirgin bir sitolojik özelliğe sahiptir. Bir deri kazıma, bir numune sürüntüsünün sürülmesi, ülsere deri ölçüleri veya nodülün veya mevcut apsenin aspirasyonu yoluyla bir numune elde edilebilir.
 
Kedilerde Sporotrikoz Tedavisi
 
Kedigilleri derideki mantar hastalığı için tedavi etmenin, veteriner hekimler için bir şekilde zorlayıcı olduğu kanıtlanmıştır. Bir veterinerin kullanabileceği çeşitli tıbbi ilaç tedavileri vardır, ancak birçoğunun hayvanlarda kullanımı onaylanmamıştır ve kayda değer yan etkileri vardır. Kedinizin sporotrikozunu tedavi etmek için seçilen ilacın neden olduğu olası yan etkiler ve kediyi evde izlemenin uygun yolu hakkında veterinerinizle konuşun. Terapötik tedaviler, üç haftadan bir aya kadar sürebilir ve veterineriniz, görünür klinik iyileşmeden sonra devam etmeyi seçebilir. Sporotrikozlu kedileri tedavi etmek için kullanılan geleneksel ilaçlar şunları içerir:
 
sodyum iyodür
Potasyum iyodür
ketokonazol
itrakonazol
terbinafin
 
 
 
Sporotrikoz, özellikle tropikal ve subtropikal bölgelerde olmak üzere dünya çapında yaygın bir dağılıma sahip olan Sporothrix cinsinden bir grup mantardan kaynaklanır.
 
Kediler, diğer kedilere, insanlara ve köpeklere kolayca bulaşan yüksek miktarda Sporothrix brasiliensis taşırlar. Mantar, ısırıklar ve çizikler yoluyla ve lezyonlarla temas, damlacık maruziyeti ve soluma yoluyla yayılır.
 
CDC'ye göre, cilt enfeksiyonu sporotrikozun en yaygın şeklidir. Enfeksiyon, genellikle kontamine bitki maddesiyle temastan sonra mantarın bir kesik veya sıyrık yoluyla deriye girmesiyle oluşur. İnsanlarda, eller veya kollardaki cilt en sık etkilenir.
 
 
CDC, kedi tarafından bulaşan sporotrikozun yayılması hakkında uyarı yayınladı
 
 
 
 
Dergi makalesine göre, sporotrikoz "özellikle bağışıklık sisteminin baskılanması bağlamında yayılmış hastalığa ilerleyebilir ve osteoartiküler, konjunktival veya menenjitik hastalık olarak ortaya çıkabilir."
 
Dergide açıklanan Birleşik Krallık vakaları, 20'li yaşlarının sonundaki 63 yaşındaki bir kadın, 30 yaşındaki kızı ve onların veterinerine ait. Her biri, güneydoğu Brezilya'dan gelen ve kediyi üç yıl önce İngiltere'ye yanlarında getirmiş olan anne ve kızı tarafından kurtarılan 9 yaşında bir erkek evcil kediyle temas kurdu.
 
Kedi, insan vakalarından dört ay önce kafa derisi ve pençe lezyonları geliştirdi. Aile, kediyi veterinere götürdü ve veteriner, ön kafa derisi ve çene bölgesinden üç biyopsi aldı. Histoloji, Sporothrix spp.
 
Kedi, itrakonazolde iyileşme gösterdi, ancak ilk randevudan altı ay sonra bilinmeyen bir nedenden öldü. Fomitlerden daha fazla bulaşma olasılığını azaltmak için kedi yatağı, tasması ve oyuncakları ile birlikte yakıldı.
 
Kadın, kızı ve veterinerin semptomları - kollarında veya parmaklarında küçük lezyonlar - itrakonazol tedavisinin ardından tamamen düzeldi. Devam eden bir halk sağlığı endişesi veya maruziyeti yoktu ve olay yönetim ekibi, üç vakanın, birlikte yaşayan kedinin ve indeks kedi tarafından ısırılan ancak semptom göstermeyen ikinci bir veterinerin aktif olarak izlenmesini tavsiye etti.
 
 


:: موضوعات مرتبط: Evcil Hayvan حيوانات خانگی pet animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 490
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 12 / 1 / 1397
.

"

KANATLILARDA ERKEN CİVCİV ÖLÜMLERİNİN NEDENLERİ (Broyler Yetiştiriciliği)
 
 Civcivler yaşamlarının ilk birkaç haftasında çok kırılgandır, bu nedenle sürünün sağlıklı kalması için doğru bir yönetim çok önemlidir.  Sağlanan/satın alınan civcivlerin kalitesi ve yönetimin sağlamlığı ne olursa olsun, bir sürüde ölümlerin tamamen önlenemeyeceği unutulmamalıdır.  %1-5 arasında bir ölüm oranı normal kabul edilir, ancak bundan daha yüksek herhangi bir şey çiftçiyi alarma geçirmelidir.
 
 Erken civciv ölümlerine genetikten yönetime, beslenmeye ve hastalık nedenlerine kadar birçok faktör neden olabilir.
 
 ????.  GENETİK NEDENLER
                       Kuşlarda pek çok öldürücü gen mutasyonu vardır ve bunların çoğu kuluçka döneminde ve yaşamın ilk birkaç gününde bu tür civcivler hayatta kalmakta zorlandıkları için ölüme neden olur.
 
 ????.  YÖNETİM NEDENLERİ
                      Kötü yönetim genellikle erken civciv ölümlerinin en önemli nedenlerinden biridir.  Sağlam yönetim, herhangi bir sürünün hayatta kalması ve performansı için çok önemlidir.  Kötü yönetimle, güvenilir kaynaklardan elde edilen civcivler düşük performans gösterecek ve genetik potansiyellerinin tamamını hiçbir zaman gösteremeyeceklerdir.
 
 Bu yönetim hatalarından bazıları;
     * Yüksek kuluçka sıcaklığı
     * Düşük kuluçka sıcaklığı
     * Yüksek bağıl nem
     * Yüksek stoklama yoğunluğu
     * Çöp kirliliği
     * Operasyonel yaralanmalar
     * Yanlış veya yetersiz yemlik ve suluklar
     * Yırtıcılar
 
 ????.  BESLENME SEBEPLERİ
                İyi beslenme, sürüye eşit olarak dağıtılmış doğru miktarda dengeli bir diyet vermek anlamına gelir.  İyi beslenme, tek başına iyi yem sağlamanın ötesinde sürülere yeterli temiz ve hastalıksız su sağlamayı da içerir.
 
 ????.  HASTALIK NEDENLERİ
                     Biyogüvenlik önlemleri sürdürülmezse, o zaman büyük bir hastalık salgını olasılığı vardır, çünkü genç civciv bağışıklıktan yoksundur.
 
       a) Omfalit
       b) Pullorum
       c) Salmonelloz
       d) Kolibasillozis
 
 Lütfen bazılarının civcivlerinin neden öldüğünü okuması ve bilmesi için paylaşın.

 ":: موضوعات مرتبط: kuşlar پرندگانpoultry , ,
:: بازدید از این مطلب : 450
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 9 / 1 / 1397
.

 
Köpeklerde Parvovirüs
 
Köpeklerde Parvovirüs
parvovirüs nedir?
Canine parvovirus (CPV) enfeksiyonu veya parvo, ilk olarak 1978'de köpeklerde ortaya çıkan nispeten yeni bir hastalıktır. Hastalığın ciddiyeti ve köpek popülasyonunda hızlı yayılması nedeniyle, CPV halkın büyük ilgisini çekmiştir. Bu hastalığa neden olan virüs, kedi panleukopenisine (feline distemper) benzer; iki hastalık neredeyse aynıdır. Köpek virüsünün, kedi virüsünün bir mutasyonu olduğu tahmin edilmektedir. Ancak bu hiçbir zaman bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. En önemli köpek parvovirüs suşları CPV-2, CPV-2a, CPV-2b ve CPV-2c'dir; hepsi aynı hastalığa neden olur ve aşılar tüm suşlara karşı koruma sağlar. CPV-2 ve CPV-2c en şiddetli hastalık ile ilişkilidir. Neyse ki, parvovirüs için teşhis testleri virüsün tüm suşlarını tespit edecektir. Bir köpeğe parvovirüs nasıl bulaşır? Virüsün birincil kaynağı, enfekte köpeklerin dışkısıdır. Virüs, klinik belirtiler gelişmeden hemen önce dışkıyla yayılmaya başlar ve klinik belirtiler düzeldikten sonra yaklaşık on dört gün boyunca yayılma devam eder. Duyarlı köpekler virüsü yutarak enfekte olurlar. Yuttuktan sonra virüs bademciklere veya lenf düğümlerine girer ve burada lenfositleri (bir tür beyaz kan hücresi) işgal eder ve daha sonra onu kan dolaşımında vücudun birçok bölgesine, özellikle de kemik iliğine ve bağırsak astarına taşır. Diğer virüslerin çoğundan farklı olarak CPV çevrede kararlıdır ve ısıya, deterjanlara, alkole ve birçok dezenfektana karşı dirençlidir. 1:30 çamaşır suyu solüsyonu enfektif virüsü yok edecektir. Enfektif CPV, oda sıcaklığında üç ay sonra bile köpek dışkısıyla kontamine olmuş yüzeylerden geri kazanılmıştır.
Diğer virüslerin çoğunun aksine, CPV çevrede kararlıdır ve ısıya, deterjanlara, alkole ve birçok dezenfektana karşı dirençlidir."
Çevresel stabilitesi nedeniyle virüs, enfekte köpeklerin saçları veya ayakları veya enfekte dışkı ile kontamine olmuş ayakkabılar, giysiler ve diğer nesneler yoluyla kolayca bulaşır. Virüsün yayılması için köpekler arasında doğrudan temas gerekli değildir. Klinik belirtiler gösteren virüs bulaşmış köpekler genellikle maruz kaldıktan sonraki üç ila yedi gün içinde hastalanırlar.
 
Parvovirüsün klinik belirtileri nelerdir?
CPV hastalığının klinik belirtileri değişebilir ancak genellikle şiddetli kusma ve ishali içerir. İshal genellikle güçlü bir kokuya sahiptir, çok miktarda mukus içerebilir ve kan içerebilir veya içermeyebilir. Ek olarak, etkilenen köpekler genellikle iştahsızlık, belirgin halsizlik ve depresyon ve ateş gösterir. Birçok köpeğin her klinik belirtiyi göstermeyebileceğini, ancak kusma ve ishalin en yaygın ve tutarlı belirtiler olduğunu not etmek önemlidir; kusma genellikle önce başlar.
 
Parvo her yaştan köpeği etkileyebilir ancak en yaygın olarak bir yaşından küçük aşılanmamış köpeklerde görülür. Beş aylıktan küçük yavru köpekler genellikle en ciddi şekilde etkilenir ve tedavisi zordur. Şiddetli kusma veya ishal gösteren aşılanmamış köpek yavruları CPV için test edilmelidir.
 
Parvovirüs nasıl teşhis edilir?
CPV enfeksiyonunun klinik belirtileri, kusma ve ishale neden olan diğer birçok hastalığı taklit edebilir; sonuç olarak, CPV'yi teşhis etmek genellikle veteriner için zordur. CPV enfeksiyonunun pozitif olarak doğrulanması, dışkıda virüs veya virüs antijeninin gösterilmesini veya kan serumunda anti-CPV antikorlarının saptanmasını gerektirir.
 
CPV için bu hastalığı tarayacak basit bir klinik içi test vardır. Nadiren, bir köpekte parvovirüs bulunur, ancak dışkıda virüs testi negatif olur. Neyse ki, bu nadir görülen bir durumdur. Kesin olmayan bir teşhis genellikle azalan beyaz kan hücresi sayısına (lökopeni) ve klinik belirtilere dayanır. Daha fazla doğrulama gerekirse, ek testler için bir veteriner laboratuvarına dışkı veya kan gönderilebilir. Lökopeninin olmaması, köpeğin CPV enfeksiyonu olmadığı anlamına gelmez. Klinik olarak hasta olan bazı köpeklerin beyaz küre sayısı düşük olmayabilir.
 
Parvovirüs nasıl tedavi edilir?
Köpeğe bulaştıktan sonra virüsü öldürecek bir tedavi yoktur. Ancak virüs doğrudan ölüme neden olmuyor; bunun yerine bağırsak yolunun astarının kaybına neden olur ve beyaz kan hücresi sayılarını etkileyerek bağışıklık sistemini zayıflatır. Bağırsak hasarı şiddetli dehidrasyon (su kaybı), elektrolit (sodyum ve potasyum) dengesizlikleri ve kan dolaşımında enfeksiyon (septisemi) ile sonuçlanır. Septisemi, normalde bağırsak yolunda yaşayan bakteriler kan dolaşımına girebildiğinde ortaya çıkar; septisemi gelişirse, köpeğin ölme olasılığı daha yüksektir.
 
"Tedavide ilk adım, dehidrasyon ve elektrolit dengesizliklerini düzeltmektir."
Tedavide ilk adım dehidrasyon ve elektrolit dengesizliklerinin düzeltilmesidir. Bu, elektrolit içeren intravenöz sıvıların uygulanmasını gerektirir. Şiddetli vakalarda, plazma transfüzyonları verilebilir. Septisemiyi önlemek veya kontrol altına almak için antibiyotikler ve antiinflamatuar ilaçlar verilir. Bulantı önleyici ilaçlar, sorunları devam ettiren kusmayı engellemek için kullanılır. Şu anda araştırılmakta olan daha yeni tedaviler arasında Tamiflu® gibi anti-viral ilaçlar ve sağlıklı köpeklerden fekal transplantasyon yer alır.
 
prognoz nedir?
CPV enfeksiyonu olan köpeklerin çoğu, agresif tedavi kullanılırsa ve tedaviye ciddi septisemi ve dehidrasyon meydana gelmeden önce başlanırsa iyileşir. Tam olarak anlaşılamayan nedenlerden dolayı bazı ırklar, özellikle Rottweiler, Doberman Pinscher, Labrador retriever, American Staffordshire teriyeri ve Arktik kızak ırkları, diğer ırklara göre çok daha yüksek bir ölüm oranına sahiptir. Çoğu durumda, tedavinin üçüncü veya dördüncü gününde iyileşmeyen yavruların prognozu kötüdür.
 
Parvovirüs önlenebilir mi?
Aşılama, köpeğinizi CPV enfeksiyonuna karşı korumanın en iyi yöntemidir. Yavru köpekler, çok ajanlı aşı serilerinin bir parçası olarak bir parvovirüs aşısı alırlar. 8, 12 ve 16 haftalıkken verilmesi tavsiye edilir. Bazı yüksek riskli durumlarda, veteriner hekimler aşıyı iki haftalık aralıklarla verecek ve 18 ila 22 haftalıkken ek bir rapel uygulanacaktır. İlk aşılama serisinden sonra, düzenli olarak rapel gerekli olacaktır. Onaylanmış üç yıllık bir parvovirüs aşısı kullanılırsa, bir sonraki rapel aşı rutin olarak üç yıl içinde uygulanacaktır.
 
"Aşı, köpeğinizi CPV enfeksiyonuna karşı korumanın en iyi yöntemidir."
Yüksek düzeyde maruz kalma durumlarındaki köpekler (örn. kulübeler, köpek gösterileri, saha denemeleri vb.) her yıl bir güçlendirici ile daha iyi korunabilir. Damızlık köpekler, üremeden önce parvo aşıları konusunda güncel olmalıdır; ancak hamile dişiler, yavrulara daha yüksek seviyelerde koruyucu antikorlar aktarmak için yavrulamadan bir hafta önce bir parvovirüs aşısı ile aşılanabilirler. Siz ve veterineriniz, evcil hayvanınızın yaşam tarzına en uygun aşılama programına karar vermelisiniz.
 
Ortamdaki virüsü öldürmenin bir yolu var mı?
CPV'nin ortamdaki stabilitesi, kirlenmiş alanların uygun şekilde dezenfekte edilmesini gerekli kılar. Bir galon suda (133 ml: 4 litre) 3/4 fincan klorlu ağartıcı çözeltisi, yiyecek ve su kaplarını ve diğer kontamine olmuş nesneleri dezenfekte edecektir. Klorlu ağartıcı kullanılmalıdır çünkü çoğu dezenfektan, virüslere karşı etkili olduğu iddia edilenler bile köpek parvovirüsünü öldürmez.
 
Parvovirüs kedilerim veya benim için bir sağlık riski oluşturur mu?
Şu anda, CPV'nin kedilere veya insanlara bulaşabileceğini gösteren hiçbir kanıt yoktur.
 


:: موضوعات مرتبط: Evcil Hayvan حيوانات خانگی pet animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 480
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 7 / 1 / 1397
.

 

Bütirik ve orta zincirli yağ asitlerinin monogliseritlerini birleştirmek, piliçlerde patojen
büyümesini kontrol etmek ve bağırsak sağlığını desteklemek için çok etkili bir stratejidir.
 
 
Antimikrobiyal büyüme destekleyicilerin kullanımındaki azalma ve terapötik antimikrobiyal kullanımını azaltma baskısı, piliçlerde ince bağırsak iltihabı düzeylerinin arttığını gördü. Akabinde ıslak altlık, ayak pedi lezyonları ve meme miyopatileri gözlemlenmiştir. Bu, özellikle bağırsak lümeninde besin fazlalığına, metabolik basınca ve oksidatif strese neden olabilen, yüksek düzeyde yem alımına sahip, hızla büyüyen piliç suşları için geçerlidir. Bu, subklinik koksidiyoz ve diyet stresi ile birleştiğinde bakteriyel enterit için ideal koşulları yaratır.
 
Bu refah sorunlarının ele alınması, yalnızca kanatlı refahını iyileştirmek için değil, aynı zamanda piliç endüstrisinin sosyal olarak kabul edilebilirliği için de çok önemlidir.
 
Bağırsak iltihabı
Mikrobiyota, hem kommensallerden hem de E. coli gibi patojenik bakterilerden oluşur, ancak problemler yalnızca normal ileal mikrobiyota, anti-peristaltik hareketlerle büyütülmüş Clostridium gibi sekal patojenik bakteriler tarafından büyüdüğünde ortaya çıkar. Bu yüksek performanslı kuşlarda mikrobiyotanın bu translokasyonu, mukozada ekstra lokal inflamasyona ve oksidatif strese neden olur. Bağırsak hücrelerinin hasar görmesi nedeniyle morfolojik değişiklikler meydana gelir ve sonuç olarak besinlerin emilimi zayıf olur, bu da lümendeki besin fazlalığını daha da şiddetlendirir ve kısır döngü yeniden başlar.
 
Lokal inflamasyon sistemik hale gelir
Patojenik bakteriler bozulmuş bağırsak bariyerinden (bakteriyel translokasyon olarak adlandırılır) geçtikten sonra, kan dolaşımı yoluyla vücutta taşınırlar ve diğer organlarda ve eklemler gibi diğer yerlerde iltihaplanmaya neden olurlar. Bunun ilgili bir örneği, etlik piliçlerde Enterococcus cecorum'a bağlı spondilit salgınlarıdır.
 
Organik asitler sağlıklı bir bağırsağı destekler
Birincisi, pepsinin pH optimum değeri 2 olduğundan, formik asit, aynı anda aside duyarlı bakteriler için önemli bir bariyer olurken, optimum protein sindirimi için proventrikulus-taşlıkta bu optimum pH'ı sağlar.
 
İkincisi, bütirik asit türevleri, lokal ve sistemik inflamasyonun önlenmesinde ve oksidatif stresi azaltarak güçlü bir sistemik bağışıklık için yapı taşları sağlamada bağırsak ve genel sağlıkta rol oynar. Bütirik asit türevleri bağırsak bariyerini güçlendirerek bütünlüğün korunmasına yardımcı olur. Enterositler arasındaki sağlıklı sıkı bağlantılar, bakteriler için önemli bir bağırsak bariyeridir. Butirik asit, doğuştan gelen ve adaptif bağışıklık hücrelerini etkileyebilir.
 
Üçüncüsü, orta zincirli yağ asitleri ve kesinlikle orta zincirli monogliseritler, mikrobiyal modülasyon ve patojen inhibisyonu üzerinde güçlü etkilere sahiptir.
 
Bu nedenle, bir yandan enflamasyonu ve oksidatif stresi azaltmak, diğer yandan bakteri büyümesini kontrol etmek için adaptif yanıt mekanizmalarına odaklanan entegre bir yaklaşıma ihtiyaç vardır.
 
 
Orta zincirli monogliseritler
Monogliseritler, organik asitlerin gliserol monoesterleridir, yani bir gliserol molekülü, bir organik aside 1. pozisyonda kovalent olarak bağlanır. Sonuç olarak, hiçbir ayrışma meydana gelmez ve aktiviteleri için pH'a bağlı değildirler, yani monogliseritler aktivitelerini ortaya çıkarabilir. GI yolunun daha da içine (Şekil 1). Bu kimyasal yapı aynı zamanda, monogliseritlerin, düz organik asitlerin etki tarzından farklı olarak, bakteri hücrelerinin hücre zarı ile doğrudan etkileşime girdiği anlamına gelir.
 
Orta zincirli monogliseritler, farklı bakterilere karşı minimum inhibitör konsantrasyondaki (MIC) farklılıklar ile kanıtlandığı gibi, düz orta zincirli yağ asitlerine kıyasla daha etkili mikrobiyal modülatörlerdir. Bu bulgular, Eastman'ın mikrobiyoloji laboratuvarında yürütülen araştırmalarda doğrulanmıştır.
 
 
 
Farklı monogliseritleri birleştiren etkili strateji
Bütirik ve orta zincirli yağ asitlerinin monogliseritlerini birleştirmek, patojen büyümesini kontrol etmek ve bağırsak sağlığını desteklemek için çok etkili bir stratejidir. Ayrıca formik asit bazlı bir karışımla birleştirilmesi, gelen bakterilere karşı iyi bir mide bariyeri ve iyi bir protein sindirimi sağlar.
 
Bu farklı moleküller arasındaki sinerji, Eastman'ın Acitra, Entero-Nova ve Protaq ürün portföylerinde kullanılmıştır. Monogliseritler aşındırıcı değildir ve daha az kokuya sahiptir, bu da onların işlenmesini çok kolaylaştırır. Besleme ve su uygulamalarında hem katı hem de sıvı formda bulunurlar.
 
Genel olarak monogliseritlerin kullanımı son yıllarda iyi bir şekilde yerleşmiş olsa da, Eastman kümes hayvanlarında ve domuzlarda belirli sağlık sorunları için kişiye özel çözümler geliştiriyor.
 

Evcil hayvanlarla ilgili bir sorunuz

varsa,resme tıklayın. 

 

برای سوال کردن روی تصویر کلیک فرمایید.

 

 

 


:: موضوعات مرتبط: kuşlar پرندگانpoultry , ,
:: بازدید از این مطلب : 436
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 6 / 1 / 1397
.

 

Su Ürünleri Yetiştiriciliğinde Balık Sağlığının Korunması:

Balıklarda Bulaşıcı Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrolü İçin

Epidemiyolojik Yaklaşımların Gözden Geçirilmesi

Soyut

Su ürünleri yetiştiriciliği, dünya çapında tarımın hızla büyüyen bir parçasıdır. Dünyadaki toplam balık üretiminin yaklaşık yüzde 44'ünü oluşturuyor. Bu artan üretim artışı, su ürünleri yetiştiriciliği ortamında birçok zorlukla karşılaşılmasına rağmen elde edilmektedir. Üretimi sınırlayan zorluklar arasında bulaşıcı hastalık, yılda milyarlarca dolarlık kayba neden olarak aslan payını alıyor. Balık hastalığının etkisini azaltmak için sağlık kısıtlamalarını bilimsel olarak kanıtlanmış ve önerilen yöntemlere dayalı olarak ele almak gerekir. Bu derleme, su ürünleri yetiştiriciliğinde bulaşıcı hastalıkların önlenmesi ve kontrolüne yönelik en iyi yaklaşımlardan bazılarına işaret etmeyi amaçlamaktadır. Etkili önleme ve kontrol stratejileri arasında aşılama, kilit uygulamalardan biridir. Balıklarda kullanılacak aşı türleri arasında öldürülmüş aşılar, zayıflatılmış aşılar, DNA aşıları, rekombinant teknoloji aşıları ve sentetik peptit aşıları yer alır. Aşıların balıklara uygulama teknikleri arasında oral, enjeksiyon veya daldırma yöntemleri yer alır. Antibiyotikler, mikroorganizmaların ilaç direnci geliştirmesindeki yan etkilerine rağmen su ürünleri yetiştiriciliğinde de kullanılmaktadır. Probiyotikler, prebiyotikler ve şifalı bitkiler gibi biyolojik ve kimyasal hastalık kontrol stratejileri yaygın olarak kullanılmaktadır. Su ürünleri yetiştiriciliğindeki biyogüvenlik önlemleri, bir tesisin güvenliğini, belirli bir sistemde bulunmayan belirli hastalığa neden olan maddelerden koruyabilir. Çiftlik seviyesindeki biyogüvenlik önlemleri arasında katı karantina önlemleri, yumurta dezenfeksiyonu, trafik kontrolü, su arıtma, temiz yem ve ölümlerin bertaraf edilmesi yer alır. Sonuç olarak, her hastalık vakasını tedavi etmeye çalışmak yerine, herhangi bir hastalık salgını ortaya çıkmadan önleyici bir yaklaşımın izlenmesi tavsiye edilir.
 
Birçok sağlık sorunu nasıl önlenir?
 
Balığınızdaki bu sorunların birçoğunu önlemeye yardımcı olmak için evde yapabileceğiniz birçok şey var. Balığınızın sağlığı su kalitesine, diyete ve stres seviyelerine bağlıdır. Balığınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olmak için bunlar, balığınızın mutlu ve sağlıklı kalmasına yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şeydir.
 
Kaliteli Bir Diyet Sağlayın: Balıklarınız her gün uygun bir diyetle beslenmelidir. Diyet, balıklarınızı tok tutmanıza yardımcı olur ve tanktaki diğer balıklarla yiyecek yüzünden kavga etmez.
Yüksek Su Kalitesi: Balığınızın yaşadığı suyun yüksek kaliteli güçlü filtreler veya teneke kutu filtreler kullanarak temiz ve doğru sıcaklıkta olduğundan emin olun. Ayrıca, akvaryumunuzdaki seviyelerin doğru olduğundan emin olmak için kontrol edin. Tankınızı uygun su parametrelerinde muhafaza etmek ve tutmak, balıklarınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.
Tankın gözlemlenmesi: En iyisi balıklarınızı tankınızda izlemektir. Bu, balığınızın hasta veya stresli olup olmadığını size bildirir. Bir hastalığın erken teşhisi, hastalık aşamasının sonlarına kadar tespit edilemeyen bir hastalığın tedavisine göre daha kolaydır.
Stresi Azaltma: Tankınızdaki stresi azalttığınızdan emin olun. Diğer balıklara zorbalık yapan bir balığınız varsa veya tanka yeni bir balık eklediyseniz, balığınızın strese girmediğinden emin olun.
Yeni Balığı Karantinaya Alın: Akvaryumunuza hasta bir balık koymadığınızdan emin olmak için yeni balıklar birkaç hafta karantinaya alınmalıdır. Bu, ana tankınıza koymadan önce balıklarınızın yemek yediğinden ve herhangi bir hastalık belirtisi göstermediğinden emin olmak için size birkaç hafta verir ve diğer balıklarınızın da sağlıklı kalmasına neden olur. Mark'ın karantinaya almayla ilgili harika bir makalesi var. Deniz balığı bazlıdır, ancak aynı prensip tatlı su balıkları için de geçerlidir.
 
 
Yazının tamamına ulaşmak için aşağıdaki
 
linkten bize mesaj gönderebilirsiniz.
 
Send SMS
 

Evcil hayvanlarla ilgili bir sorunuz

varsa,resme tıklayın. 

 

برای سوال کردن روی تصویر کلیک فرمایید.

 

 :: موضوعات مرتبط: Su hayvanları حیوانات آبزی fish , ,
:: بازدید از این مطلب : 485
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 5 / 1 / 1397
.
konular موضوعات
ürünler صفحات
نویسندگان
آرشیو مطالب
مطالب تصادفی
En Çok Görüntülenen Gönderiler مطالب پربازدید
چت باکس
تبادل لینک هوشمند
پشتیبانی