.
اطلاعات کاربری
درباره ما
خبرنامه
en son içerik آخرین مطالب
لینکستان
دیگر موارد
آمار وب سایت

 

 

 

 

 

"Hayvancılıkla ilgili sorunuz bekliyoruz?

 " Do you have any questions about this?"

منتظر سوالات شما در مورد دامهای بزرگ هستیم؟

Send SMS@

 

 

"  Atlarla ilgili sorunuz bekliyoruz? "

" Do you have any questions about this?" 

 منتظر سوالات شما درمورد اسب می باشیم؟

Send SMS@     

 

 

 

  

                               

" Köpekler hakkında sorunuz

bekliyoruz?

" Do you have any questions about this?" 

در مورد سگ ها سوالی داری؟

Send SMS@

 

 

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTHTMZvjRbsu5JrX6PSfR0OkmiELEAhcxTxSQ&s      

" Kedi  hakkında sorunuz bekliyoruz?

 

" Do you have any questions about this?" 

در مورد گربه ها سوالی دارید؟ 

Send SMS

 

 

                       

    " Tavuklar hakkında sorunuz  bekliyoruz? "

 

  "  Do you have any questions about this?"

در مورد طیور سوالی دارید؟

Send SMS

   

            

 

" Küçük bas hayvanlar hakkında  sorunuz bekliyoruz?

 

" Do you have any questions about this? "

 

 در مورد دامهای اهلی سبک سوالی دارید؟

Send SMS

 

      

  "  Suda yaşayan hayvanlar hakkında  sorunuz bekliyoruz?  "

 

"  Do you have any questions about this?"

در مورد آبزیان سوالی دارید؟

Send SMS

 

 

 

S: Hayvanlar yakalayabileceğim hastalıkları taşıyabilir mi?
 
C: Evet, yapabilirler. Hayvanlardan insanlara geçen hastalıklara "zoonotik" ("zoe-oh-NOT-ick" olarak telaffuz edilir) hastalıklar denir.
 
 
 
 Ürünü satın almak için görsele tıklayın. 
 
S: Bu hastalıklar ölümcül mü?
 
C: Kuduz gibi bazıları ölümcüldür. Diğerleri değil, ama yine de sizi hasta edebilir.
 
 
 
 Ürünü satın almak için görsele tıklayın. 
 
S: Benim veya çocuklarımın enfekte olma riski nedir?
 
C: Sağduyunuzu kullanır ve iyi hijyen sağlar ve evcil hayvanınızı sağlıklı tutarsanız risk düşüktür.
 
S: Bazı kişilerin bu hastalıklara yakalanma ve hasta olma olasılığı daha mı yüksek?
 
C: Evet. Bağışıklık sistemleri normal çalışmayan kişilerin, bağışıklık sistemleri sağlıklı kişiler kadar enfeksiyonlarla mücadele edemediği için bu hastalıklara yakalanma ve hastalanma riski daha yüksektir. Çok genç veya çok yaşlı insanlar, kanser veya HIV enfeksiyonu gibi hastalıkları olan kişiler ve bağışıklık sistemlerini etkileyebilecek tıbbi tedavi veya ilaçlar (kemoterapi veya steroidler gibi) alan kişiler, hayvanların yanında özellikle dikkatli olmalıdır.
 
 
Ürünü satın almak için görsele tıklayın
 
 
S: Bazı hayvanların bu hastalıkları taşıma olasılığı daha mı yüksek?
 
C: Evet, ancak herhangi bir hayvan (veya evcil hayvan) enfekte olursa hastalık taşıyabilir. Örneğin, kuşlar (civcivler dahil) ve belirli sürüngen ve kemirgen türleri, bağırsak sorunlarına ve diğer enfeksiyonlara neden olabilen bir bakteri türü olan Salmonella'yı taşıma olasılığı daha yüksek olabilir. Salmonella ayrıca diğer hayvanlar (köpekler, kediler ve atlar dahil) ve insanlar tarafından da taşınabilir. Hamsterlar, sinir sistemi hastalığına neden olabilecek bir virüs taşıyabilirler. Kediler, hamile kadınlar veya zayıf işleyen bağışıklık sistemi olan kişiler için sorunlara neden olabilecek bir hastalık olan toksoplazmoza neden olan bir organizmayı insanlara bulaştırabilir. Köpek yuvarlak solucanları insanları enfekte edebilir ve cilt sorunlarına, körlüğe veya organ hasarına neden olabilir. Herhangi bir türün sağlıklı evcil hayvanının enfekte olma ve size bulaştırma olasılığı daha düşüktür.
 
 
 
 
 
Ürünü satın almak için görsele tıklayın. 
 
 
S: Bana bir hastalık bulaştırma riski varsa, bir evcil hayvan bile almalı mıyım?
 
C: Evcil hayvanlar, insanlara arkadaşlık ve koruma da dahil olmak üzere pek çok fayda sağlar ve evcil hayvan sahibi olmak çok tatmin edici bir deneyimdir. Birçok evcil hayvan sahibi, evcil hayvanlarını ailelerinin birer üyesi olarak görmektedir. Evcil hayvan edinme kararı kişisel bir karardır ve ailenizin yaşam tarzı, yaşam düzenlemeleri ve diğerleri dahil olmak üzere bir dizi faktöre dayanmalıdır. Hastalık olasılığı düşünülmesi gereken önemli bir faktör olmasına rağmen, risk düşüktür ve genellikle evcil hayvan sahibi olmanın faydalarına ağır bastığı düşünülür. Ek olarak, riskinizi en aza indirmek için yapabileceğiniz birçok basit şey vardır.
 
 
 
Ürünü satın almak için görsele tıklayın. 
 
S: Evcil hayvanımın beni hasta etmesini nasıl önleyebilirim?
 
C: Evcil hayvanınızın ve ailenizin hastalanmasını önlemek için atabileceğiniz birçok basit adım vardır. Her şeyden önce, sağlıklı evcil hayvanların size bulaşabilecek hastalıkları taşıma olasılığı çok daha düşüktür. Evcil hayvanınızı düzenli kontroller, aşılar ve solucan giderme için veterinere götürmek, onları sağlıklı tutmanın basit bir yoludur. Evcil hayvanlarınızı pire ve kenelerden uzak tutmak da önemlidir. Bir evcil hayvan satın alıyorsanız, hasta veya sağlıksız görünen bir evcil hayvan satın almayın.
Evcil hayvanınızın dışkısını veya idrarını ellemeyin. Kedinin çöp kutusunu temizlerken tek kullanımlık eldivenler (veya kolayca dezenfekte edilebilen eldivenler) giyin ve köpeğinizin arkasından kaldırırken elinizi bir kepçe veya başka bir şeyle kapatın.
Evcil hayvanınızdan sonra temizleyin. Kedinizin çöp kutusunu temiz tutun ve bahçenizi köpek atıklarından uzak tutun.
Evcil hayvanınıza, mamasına veya yatağına dokunduktan veya evcil hayvanınızın arkasını temizledikten sonra (eldiven giymiş olsanız bile) ellerinizi iyice yıkayın. Bu özellikle bir şey yemeden önce önemlidir. Çocuklara herhangi bir hayvanla temas ettikten sonra ellerini yıkamayı öğretin veya yapamıyorlarsa çocuklarınızın ellerini onlar için yıkayın.
Evcil hayvanlarınızın (veya çocuklarınızın) başıboş veya vahşi hayvanlarla temas etmesine izin vermeyin. Bu hayvanların, evcil hayvanınıza ve muhtemelen size de bulaşabilecek hastalıklara sahip olma olasılığı çok daha yüksektir.
Evcil hayvanlarınızın ağzınızı yalamasına izin vermeyin ve çocuklara ağızlarını hayvanların üzerine koymamalarını veya hayvanın vücudunun herhangi bir parçasını ağızlarına sokmamalarını öğretin.
Ailenizi sağlıklı tutun. Ailedeki insanlar sağlıklıysa, evcil hayvan enfekte olsa bile, bağışıklık sistemleri sağlıklı olduğu için enfekte olma olasılığı daha düşüktür.
Zoonotik hastalıkları önleme hakkında daha fazla bilgi için broşürümüze bakın (İspanyolca olarak da mevcuttur).
 
 
 
Ürünü satın almak için görsele tıklayın.
 
 
S: Az önce 5 yaşından küçük çocukları olan ailelerin hamster, kertenkele, kaplumbağa, kirpi vb. evcil hayvanlara sahip olmaması gerektiğine dair bir haber okudum. Ondan kurtulmalı mıyız?
 
C: Bu karar size kalmış olsa da, bunu veterinerinizle görüşmenizi öneririz. Genellikle, ailenizi güvende tutacak ve evcil hayvanınızı tutmanıza izin verecek, yukarıda listelenen yönergeleri takip etmek gibi yapabileceğiniz basit şeyler vardır. Evcil hayvanınızı besleyemeyeceğinize karar verirseniz, lütfen evcil hayvanınıza uygun bir yuva bulun. Bir evcil hayvanı dışarıda serbest bırakmak, hayvan veya çevre için iyi değildir. Evcil hayvan olarak tutulan pek çok tür başlangıçta vahşi hayvanlar olsa da,

 ######

 

Ürünü satın almak için görsele tıklayın.

 

S: Hayvanları yakalayabileceğim hastalıkları taşıyabilir miyim?
 
C: Evet, yapabilirler. Hayvanlardan insanlara geçen yaygın "zoonotik" ("zoe-oh-NOT-ick" olarak telaffuz edilir) hastalıkları denir.
 
 
 
 
  Ürünü satın almak için görsele tıklayın. 
 
 
 
S: Bu hastalıkları yürütmek mü?
 
C: Kuduz gibi bir görevlidir. Diğerleri değil, ama yine de sizi hasta edebilir.

 

 

 Ürünü satın almak için görsele tıklayın.

 

S: Benim veya çocuklarımın bulaşma riski nedir?

 
C: Sağduyunuzu kullanır ve iyi hijyen sağlar ve evcil hayvanınızı sağlıklı tutarsanız riski düşüktür.

 

S: Bazı düşmanlara yakalanma ve hasta olma olasılığı daha mı yüksek?
 
C: Evet. Bağışıklık sistemleri normal çalışmayan kullanıcı, tüketim sistemleri sağlıklı kişiler kadar korumala mücadele edemediği için bu hastalığa yakalanma ve hastalanma riski daha yüksektir. Çok genç veya çok yaşlı insanlar, kanser veya HIV enfeksiyonu gibi hastalıkları olan kişiler ve tüketim sistemlerini etkileyecek tedavi tedavi veya ilaçları (kemoterapi veya steroidler gibi) alan kişiler, koruyucuların yanında özellikle dikkatli olmalıdır.

 

 

Ürünü satın almak için görsele tıklayın.
 
 
S: Bazı hayvanlar bu hastalıkları taşıma olasılığı daha mı yüksek?
 
C: Evet, ancak herhangi bir hayvan (veya evcil hayvan) bulunduğu takdirde hastalık taşır. Örneğin, kuşlar (civcivler dahil) ve belirli bölgeleri ve kemirgen türleri, çıkış zorluklarına ve diğer tutmaa neden olan bir bakteri türü olan Salmonella'yı taşıma olasılığı daha yüksek olabilir. Salmonella ayrıca diğer hayvanlar (köpekler, kediler ve atlar dahil) ve insanlar tarafından da yayılır. Hamsterlar, sinir sistemi hamileliğe neden olabilecek bir virüs taşıyıcılar. Kediler, hamile kadınlar veya zayıf görüntüleme sistemi olan kişiler için neden olabilecek bir hastalık olan toksoplazmoza neden olan bir organizmayı insanlara bulaştırabilir. Köpek yuvarlak solucanları insanlar yaşayabilir ve cilt sorunlarına, körlüğe veya organ hasarına neden olabilir.
Herhangi bir türün sağlıklı evcil hayvanının yaşama ve boyut bulaştırma olasılığı daha yetersiz.
 
 
S: Bana bir hastalık bulaştırma riski varsa, bir evcil hayvan bile almalı My I'm? 
 
C: Evcil hayvanlar, insanlarla arkadaşlık ve koruma da dahil olmak üzere pek çok fayda sağlar ve evcil hayvan sahibi olmak çok tatmin edici bir deneyimdir. Çoğu evcil hayvan sahibi, evcil hayvanlarının ailelerinin birer üyesi olarak görüyor. 
Evcil hayvan yetiştirme kararı kişisel bir karardır ve sahiplerinin yaşam tarzı, yaşam düzenlemeleri ve diğerleri dahil olmak üzere bir dizi factore dayanmalıdır. Hastalık olasılığının düşünülmesi gereken önemli bir faktör olmasına rağmen, risk düşük ve genellikle evcil hayvan eksiği sahibi faydalarına ağır bastığı düşünülür. Ek olarak, riskinizi en aza indirmek için yapabileceğiniz birçok basit şey vardır.
 
 
 
 
 
 
 Ürünü satın almak için görsele tıklayın. 
 
 
 
 
S: Evcil hayvanımın beni hasta beklediğini nasıl önleyebilirim?
 
C: Evcil hayvanınızın ve alıcının hastalanmasını önlemek için atabileceğiniz birçok basit adımı vardır.
Her şeyden önce, sağlıklı evcil hayvanların boyutu bulaşabilecek hastalıkları taşıma olasılığı çok daha yetersiz. Evcil hayvanınızı düzenli kontroller, aşılar ve solucan tedavisi için veterinere götürmek, onları sağlıklı tutmanın basit bir yönü. Evcil hayvanlarınızı pire ve kenelerden uzak tutmak da önemli değildir. Bir evcil hayvan satın alıyorsanız, hasta veya sağlıksız görünen bir evcil hayvan satın almayı düşünmüyorsunuz.
Evcil hayvanınızın dışını veya kaçmasını ellemeyin. Kedinin çöpü temizlemekten uzak tutarken tek eldivenler (veya kolayca dezenfekte eden eldivenler) giydikleri ve köpeğinizin arkasından kaldırırken elini bir kepçe veya başka bir şeyle kapatın.
Evcil hayvanınızdan sonra temizleyin. Kedinizin çöpü temiz tutun ve bahçenizi köpek atıklarından uzak tutun.
Evcil hayvanınıza, annenize veya hayvanlarına dokunduktan veya evcil hayvanınızın arkasını temizledikten sonra (eldiven giymiş olsanız bile) ellerinizi iyice yıkayın. Bu özellikle bir şey yemeden önce önemlidir. Çocuklara herhangi bir hayvanla temas kurduktan sonra ellerini yıkamayı öğretin veya tüketirlerse çocukların ellerini onlar için yıkayın.
Evcil hayvanlarınızın (veya çocuklarınızın) başları veya vahşi hayvanlarla temasa geçmesine izin vermeyin. Bu hayvanlar, evcil hayvanınıza ve muhtemelen size de bulaşabilecek hastalıklara sahip olma olasılığı çok daha yüksektir.
Evcil hayvanlarınızın ağzını yalamasına izin vermeyin ve çocukların ağızlarını hayvanların üzerine koymamalarını veya hayvanın vücudunun herhangi bir parçasını ağızlarına sokmamalarını öğretin.
Ailenizin sağlığını koruyun. Ailedeki insanların sağlıklıysa, evcil hayvan yerleşimi olsa bile, tüketim sistemlerinin sağlıklı olduğu için üreme olma olasılığı daha düşüktür.
Zoonotik hastalıkları önleme hakkında daha fazla bilgi için grubumuza bakın (İspanyolca olarak da mevcuttur).

 

 

 

 

Ürünü satın almak için görsele tıklayın.

S: Az önce 5 ortamı küçük çocukları olan ailelerin hamster, kertenkele, kaplumbağa, kirpi vb. evcil hayvanlara sahip olma biçimleri hakkında bir haber okuyun. Ondan kurtulmalı mıyız?
 
C: Bu karar size kalsa da, bunu veterinerinizle görüşmenizi öneriyor

 ######################

 

 
Ürünü satın almak için görsele tıklayın.
 
S: Evcil hayvanımı kısırlaştırmak veya kısırlaştırmak için en iyi zaman ne zaman?
 
C: Her evcil hayvanın kısırlaştırılmasını veya kısırlaştırılmasını öneriyoruz, bu ameliyat genellikle 5-6 aylıkken yapılır. Bu öneri her evcil hayvana göre değişebilir. Lütfen evcil hayvanınızın kısırlaştırılmasını veya kısırlaştırılmasını veteriner hekimlerimizden biriyle görüşmek için bir randevu ayarlayın.
 
 
 
 
 
 
Ürünü satın almak için görsele tıklayın. 
 
 
S: Evcil hayvanımın ne sıklıkla Kuduz aşısına ihtiyacı var?
 
C: Evcil hayvanınızın aldığı ilk Kuduz aşısı 1 yıl için iyidir. Sonraki köpek Kuduz aşıları, köpeğinizin aldığı aşıya bağlı olarak evcil hayvanınızı 1-3 yıl boyunca aşılar. Köpeklerin Ohio Eyalet Yasası uyarınca kuduza karşı aşılanmaları zorunludur. Kediler için 1 yıl süreyle iyi olan kedigillere özel kuduz aşıları kullanıyoruz.
 
 
 
S: Kalp kurdu koruması nedir ve evcil hayvanım kaç aydır kalp kurdu önleyici ilaç kullanıyor olmalıdır?
 
C: Kalp kurdu hastalığı, enfekte sivrisinekler tarafından bulaşan ciddi bir hastalıktır ve tedavi edilmezse ölümcül olabilir. Kalp kurdu önleme, hap veya topikal uygulama ile ayda bir kez uygulanır. Sizin ve veterinerinizin evcil hayvanınız için seçtiğiniz belirli ürüne bağlı olarak, kalp kurdu önleyici ilaçlar, iç parazitler (solucanlar) ve dış parazitler (pireler) dahil olmak üzere diğer parazit istilalarını önleyebilir. Kediler de kalp kurdu alabilir. Kedilerin kalp kurdu önlemede olmalarını öneriyoruz ve mevcut seçeneklerinizi kedinin önleyici bakım muayenesi sırasında tartışacağız. Amerikan Kalp Kurdu Derneği yönergelerine uygun olarak, yaşam tarzı ne olursa olsun tüm köpek ve kedilere yıl boyunca (12 ay) kalp kurdu önleme hizmeti verilmesini öneriyoruz.
 
  
 
 
Ürünü satın almak için görsele tıklayın. 
S: Kalp kurdu önleme satın almadan önce köpeğimin neden bir kan testine ihtiyacı var?
 
C: Köpeğinizin kalp kurdu hastalığı için yıllık olarak basit bir kan testi ile test edilmesi gerekecektir. Kalp kurdu hastalığı olan köpekler kalp kurdu önleme programına alınırsa hastalanabilirler (kusma, ishal ve/veya ölüm). Yıl boyunca kalp kurdu önleme kullanmış olsalar bile, ürünün çeşitli nedenlerle başarısız olma olasılığı her zaman vardır (evcil hayvanınız hapı tükürdü, hapı uygun şekilde emmedi, topikal ilaç düzgün uygulanmadı, ilaç vermeyi unuttu) zamanında vb.) ve evcil hayvanınızın kalp kurdu hastalığını ne kadar erken tedavi edebilirsek, prognoz o kadar iyi olur. Bazı şirketler, yıl boyunca kalp kurdu önleme yöntemini kullanmanız ve yıllık kalp kurdu testleri gerçekleştirmeniz koşuluyla ürünlerini garanti edecektir. Kalp kurdu önleme işlemine başlarken, bir ilk kalp kurdu testi yapmanız önemlidir.
 
 
 
S: Evcil hayvanım asla dışarı çıkmaz, bu yüzden gerçekten kalp kurdu önleme ihtiyacı var mı?
 
C: Evet. Kalp kurdu hastalığı sivrisinek ısırığıyla bulaşır ve tüm sivrisinekler evlere girebilir.
 
S: Dışkı örneği kalp kurdu testi yapmıyor mu?
 
C: Hayır. Kalp kurdu hastalığı sivrisinekler aracılığıyla bulaşan kan yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Basit bir kan testi, köpeğinizin kalp kurdu hastalığı olup olmadığını doğrulayacaktır.
 
S: Pireleri nasıl önleyebilirim?
 
C: Pireleri önlemek önemlidir. Nisan'dan Aralık'a kadar tüm köpek ve kedilere aylık pire önleyici ilaç verilmesini öneriyoruz. Pireler sadece evcil hayvanınız için rahatsız olmakla kalmaz, aynı zamanda tenyalar gibi hastalık taşıyıcılarıdır. Pire tedavisi ve önlenmesi için birçok ilaç vardır. Bazı ilaçlar, aylık kalp kurdu ilacı ile kombine formdadır. Bu sadece uygun olmakla kalmaz, aynı zamanda iki ilacın maliyetini de azaltır!
 
 
 
 
 
 
 
S: Evcil hayvanımın neden diş temizliğine ihtiyacı var ve bu ne sıklıkla yapılmalı?
 
C: Tüm evcil hayvanların profesyonel periodontal bakıma ihtiyacı vardır. Bakteriler ve plak diş eti dokularını tahriş eder, diş eti iltihabına neden olan diş hastalığının erken evrelerinde diş etleri iltihaplanır. Tedavi edilmediği takdirde dişin kemik ve dişeti destek yapısının kaybına ve ardından ağrı ve diş kaybına neden olan periodontal hastalığa yol açar. Ek olarak, bakteriler sürekli olarak kan dolaşımına salınır ve bu da böbrekler, karaciğer ve kalp gibi iç organlarda hasara neden olabilen sistemik enfeksiyonlara yol açar. Diş muayenesi, Creature Comforts Animal Clinic'teki her fizik muayenenin bir parçasıdır.
 
 
 
 
S: Evcil hayvanımın dişlerini evde fırçalamam gerekir mi?
 
C: Evet. Köpeğinizin ve kedinizin ağız sağlığının korunmasına yardımcı olmak için evde uygun diş bakımı şiddetle tavsiye edilir. Refakatçi hayvanlar için evde diş bakımı, yetişkin dişleri çıkmadan önce bile erken başlamalıdır. Sahiplerin köpeklerini ve kedilerinin dişlerini her gün fırçalaması en iyisidir. Diş fırçalama bakteri, plak ve diş taşı oluşumunu en aza indirmenin en iyi yöntemi olsa da, evde diş bakımı için pek çok seçenek vardır. Diş formüllü gıdalar, su katkı maddeleri ve diş tedavileri gibi diğer evde ağız bakım seçenekleri düşünülebilir.
 
 
 
 
 
 
########################################
 
S: Neden köpeklerin burunları ıslaktır?
C: Bir köpeğin kokuları algılama yeteneği, insan burnundan 10.000 kata kadar daha hassastır. Örnek olarak 2 MİLYON varil elma arasından bir çürük elmayı koklayabilirler. Islak bir burun, koku alma kimyasallarını burun bezlerinde üretilen salgılarda tutma yeteneğini artırır. Bazı köpekler burunlarını yalayarak "ıslak burun" görünümüne katkıda bulunur ve bu kimyasallar damaklarındaki koku alma merkezlerinde işlenirken koku algılama sürecini geliştirir. Köpekler ayrıca vücut ısısını düzenlemenin bir yolu olarak burunlarından daha fazla salgı üretirler.
Ter bezleri ayaklarda ve burunda bulunur ve bu nedenle ıslak bir burun onları serin tutmaya yardımcı olur.
 
 
 
 
 
S: Köpeğimin burnu kuruysa endişelenmeli miyim?
 
 
C: Hayır! Köpek başka türlü mutlu ve sağlıklıysa, burun deliklerinin çevresinde kurumuş akıntı yoksa, burun kuruluğu hastalık belirtisi değildir.
 
 
 
S: Köpeğim neden nefes nefese?
 
C: Yavru köpeğinizdeki ter bezlerinin benzersiz dağılımına ve soğuma yeteneğine geri döndük. İnsanlar gibi terlemedikleri için, hava köpeğinizin hava yollarından geçerken aşırı ısı kaybolur. Köpeklerde normal solunum dakikada 30-40 defaya kadar çıkabilirken, nefes nefese bir köpek dakikada 300-400 defaya kadar hava alışverişi yapabilir. Anormal nefes nefese kalmanın bazı nedenleri arasında stres, ağrı, endokrin hastalıkları, sıcak çarpması ve trakeal çökme gibi kalp veya solunum bozuklukları yer alabilir. Köpeğinizin sıcak bir ortamda dinlenmesi gerekmiyorsa, anormal nefes nefeseliğini veterinerinizin dikkatine sunun. 
 
 
 
 
 
S: Köpeğim neden kaka yiyor?
 
C: Bu iğrenç bir şey, özellikle olaya tanık olursanız ve köpeğiniz size büyük, baştan savma bir öpücük kondurmak isterse. Evrimsel bir bakış açısından, anne köpek yavrularının kakasını yırtıcıları çekebilecek kokulardan uzak ve temiz tutmak için yerler. Bazı yavru köpekler bu davranışı yeni evlerine getirirler, ancak çoğu köpek olgunlaştıkça bu davranıştan vazgeçer; dengeli bir diyet uygulamıyorlarsa veya bağırsak parazitleri veya pankreas hastalığı gibi sindirim bozuklukları yaşıyorlarsa, bu davranış devam edebilir. Bazı köpekler stresli oldukları için, sıkıldıkları için, gördükleri ilgiden, hatta olumsuz ilgiden hoşlandıkları için veya cezadan kaçmak için dışkı yerler (coprophagy). Bazı köpekler sadece tadını sevdikleri için kaka yerler! Kakayı hemen toplayarak dışkı yeme fırsatını caydırın veya kakayı temizlemek için Pet Butler ile iletişime geçin. Bir tutam et yumuşatıcı veya mama parçalarına Forbid adı verilen bir ürün, dışkıyı daha az çekici hale getirir.
 
 
 
 
 
 
 
S: Köpekler Neden Birbirlerinin Poposunu Kokarlar?
 
C: Kötü kokulu bir sıvı salgılayan anal bezler, koku işaretleme ve tanımlama için kullanılır. Burunlarına ek olarak Jacobsen organı adı verilen bir bileşen içeren karmaşık koku alma sistemleri nedeniyle, feromonlar gibi algılanabilir bir kokusu olmayan kokuları da işleyebilirler. Bir popo koklama, köpeklerin birbirlerini birey olarak tanımalarını ve cinsiyet, yaş, sağlık ve sosyal düzendeki değişkenleri belirlemelerini sağlayan bir insan tokalaşmasına eşdeğerdir. Köpekler ayrıca beden dilini ve fiziksel ipuçlarını kullanarak iletişim kurar; Yükseltilmiş, sallanan kuyruklar mutluluğu gösterir ve korkulu olduğunda sıkışmış kuyruklar ortaya çıkar. Sallanan bir kuyruk, diğer yavruları selamlarken bu kimyasal kokuların yayılmasına yardımcı olabilir. Yüzen retrieverin dümen benzeri kuyruğu veya göz açıp kapayıncaya kadar yön değiştirmelerine yardımcı olan tazıların kırbaç benzeri kuyruğu gibi kuyruklar denge ve hareket için kullanışlıdır.
 
 
 
 
 
 
 
S: Köpekler Neden Yatmadan Önce Daireler Halinde Yürürler?
 
C: Kabarık yastıklardan önceki günlerde, köpekler kendi yataklarını yapmak zorundaydı. Kendileri ve yavruları için otları ve çalıları düzleştirerek rahat bir yuva yaptılar ve yılan gibi yaratıkları kovdular. Kaşınmak, yataklarına ayaklardaki küçük bezler tarafından ifade edilen bir koku verir ve alanı kendilerine aitmiş gibi tanımlar.

 

         

       

 

İlk Kez Köpek Maması hakkında NeleriBilmeliyiz?

Dünyada insana en yakın canlılardan biri olan köpekler, artık şehir hayatımızın da bir parçası konumunda. Evimizde özenle baktığımız bu hayvanlar zaten insanın en yakın dostu değil mi? Bu sebeple, bizim için çok önemli olan köpeklerimizin beslenmesine de dikkat etmemiz gerekir. İnsanlarda olduğu gibi köpeklerin de beslenme şekilleri farklıdır. Bu anlamda her köpek cinsi için farklı bir köpek maması bulunmaktadır. Eğer ilk kez köpek maması alacaksanız, öncelikle mamaların değil, köpeğinizin cinsini göz önünde bulundurmalısınız. Doğru yapılan mama tercihiyle daha sağlıklı bir beslenme şekli oluşturabilirsiniz. 

Köpeğinizin cinsinden emin olduktan sonra bakmanız gereken bir diğer nokta da hayvanın yaşı olacaktır. Bedensel işleyişine göre belli bir mama tercihinde bulunmak önemlidir. Bu bağlamda yavru köpekler ve kısır köpekler için farklı mamalar bulunmaktadır. 

 

 

 

 

Köpeğimizin Türüne ve İhtiyacına Göre Mama Seçimi Nasıl Olmalıdır?

 

Besin çeşitliliği fazla olan köpek mamaları, hayvan sahipleri tarafından oldukça popülerdir. Bu sayede dengeli bir beslenme imkanı sağlayan bu ürünler, geliştirilmiş formülleri ile köpeğinizin ihtiyaç duyduğu besin maddelerini vermektedir. Özellikle kuzu eti ve biftek gibi içeriklere sahip olan mamalar, protein açısından oldukça zengindir. 

Eğer köpeğinizin cinsi daha çok enerjik bir yapıdaysa enerji seviyesi yüksek bir köpek maması tercih edilmelidir. Benzer şekilde, küçük ve orta yaştaki köpekler için yüksek enerjili mamaların alınması daha doğru olacaktır. Üstelik bu mamalar antioksidan içerikler barındırdığı için hastalıklara karşı da koruma sağlamaktadır. 

Köpeklerin ırklarına ve yaşına göre seçilen mamaların dengeli beslenme desteği sayesinde evcil hayvanınıza gereken sağlıklı yaşamı verebilirsiniz. Ancak henüz çok küçük olan yavru köpekler için iki veya üç ayda bir, günlük öğün sayısının azaltılması önerilmektedir. Bu köpekleri günde dört öğünden üçe, ardından da ikiye düşürecek şekilde besleyebilirsiniz.

Köpek maması çeşitleri kendi arasında genel bir başlık altında ikiye ayrılmaktadır. Bunlar kuru ve yaş köpek mamalarıdır. Ancak günlük kullanımlar için ideal olan tür, kuru mamalardır. Yaş mamalar ise genelde yavru köpekler için olmakla beraber, ara sıra ödül anlamında da verilmektedir. Hatta bazen köpeğinizin de canı başka tatlar çekebilir veya sürekli yediği yemekten bıkabilir. Evet, aynı insanlar gibi! İşte böyle durumlarda onlara ıslak mama çeşitlerinden verebilirsiniz.

Kuru köpek maması seçerken köpeğiniz için bazı detayları göz önünde bulundurmanız gerekir. Bunların başında ise köpeğinizin yaşı gelmektedir. Bir yavru ile bir yetişkin köpeğin maması elbette aynı olmayacaktır. Çünkü iki köpeğin alması gereken vitamin ve mineraller farklıdır. 

Tüm bunlarla beraber bir köpek maması alırken uzman bir veterinerden yardım almak her zaman için en doğru tercih olacaktır. Üstelik veterinerler size köpeğinizin yaşı, fiziksel özellikleri ve cinsi hakkında daha detaylı bilgi verecektir. Ayrıca hepsinin kendine has nitelikleri olan bu hayvanlar, çok özel canlılardır. Bu anlamda kendi damak zevkleri de farklı olabilir. Unutmayın, onların da bir karakteri var!

Köpekler her ne kadar etçil hayvanlar gibi görünse de esasında otlara dayalı beslenme tarzını da sevmektedir. Bu nedenle minik dostunuzu beslerken dengeli bir beslenme düzeni oturtmanız gerekir.

 

 

 

 

 

 

 

Köpek Maması Çeşitleri Nelerdir?

Evimizi paylaştığımız sevimli dostlarımız için günlük ihtiyaçları olan besin miktarını belirlemek çok önemlidir. Doğru bir mama seçimiyle ek besine gerek kalmadan, gereken tüm vitamin ve mineralleri köpeğiniz almış olur. 

Köpek mamaları genel olarak kuru ve yaş mama olarak ikiye ayrılır. Ek olarak ödül mamaları ve günlük mama paketleri de mevcuttur. Kuru mamalar, köpeğinizin diş ve diş eti bakımına yardımcı olan besinlerdir. Tabii, her köpek ırkı için ayrı bir mama çeşidi üretilmiştir. Bir köpek maması, paketi açıldıktan sonra tazeliği kaybolmadan tüketilmelidir. Hatta bu anlamda tazelik koruyucu paketler bile bulunmaktadır.

 

 

Minik Dostunuzun Özel İhtiyaçlarına Göre Hazırlanan Özel Mama Çeşitleri Nelerdir?

Köpeklerin gün içinde enerji harcamak ve reflekslerini rahatça sergileyebilmek gibi özel ihtiyaçları vardır. Tam bu noktada öne çıkan köpek mamasının protein içerikli olan paketleri size yardımcı olacaktır. Ayrıca cilt sağlığını koruyucu maddeler içermesi sebebiyle bu mamalar, köpeklerinizin daha az kıl dökmesini de sağlar. Mineral bakımından da zengin oldukları için köpeğinizin daha güçlü kemikleri ve atletik bir yapısı olacaktır. 

Sağlıklı hareket edebilmeleri adına özel olarak üretilen Reflex mamalar, kaslar için özel olarak organize edilmiş formülleri sayesinde köpeğiniz için sağlıklı bir beslenme desteği yaratacaktır. Siz de minik dostunuz için uygun bir köpek maması arıyorsanız Avansas olarak firmamızın avantajlı fiyat tekliflerinden faydalanabilirsiniz!

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 :: بازدید از این مطلب : 946
|
امتیاز مطلب : 32
|
تعداد امتیازدهندگان : 7
|
مجموع امتیاز : 7
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 9 / 12 / 1456
.
 
 
  
  
 
 
 
 Mycoplasma synoviae yatay olarak doğrudan temas yoluyla ve dikey olarak ebeveynden yavruya yayılır.  MS yumurtadan bulaşır (transovaryan), ancak damızlık tavuklarda enfeksiyon oranı düşüktür ve kuluçkadan çıkan bazı yavrular enfeksiyondan arınmış olabilir.
 
 
 Tavuklar ve hindiler MS'in doğal konakçılarıdır.  Diğer türler de enfekte olabilir ancak klinik sorun göstermezler.
 
 
 İlk fark edilen belirtiler soluk tarak, topallık, büyümede gecikme ve hastalık ilerledikçe tüylerin karıştırılması, eklemlerin şişmesi ve göğüste kabarcıklardır.
 
 Solunum yolu tutulumu genellikle asemptomatiktir ancak mümkündür;  genellikle kuşların %90-100'ü enfekte olacaktır.  Klinik sinovit enfekte bir sürüde %5-15 civarında değişir.  Ölüm oranı %1 civarında düşüktür (%10'a kadar istisnai).
 
 
 Genel olarak solunum yollarında herhangi bir lezyona rastlanmaz.
 Sinovitin erken evresinden itibaren otopsi sırasında, tendon kılıflarının, eklemlerin ve omurga bursasının sinoviyal membranlarını içeren, viskoz, kremsi ila gri bir eksüda bulunabilir;  diğer bulgular karaciğer ve böbrek şişmesidir.
 
 
 MS'in izolasyonu ve tanımlanmasına dayanan organizma doğrulayıcı tanısı, kültürleme veya #PCR ile yapılabilir.  Serum plak aglütinasyonu (RPA), Elisa ve HI testleri ile serolojik takip yapılabilmektedir.
 
 
 MS birçok antibiyotiğe duyarlıdır.  Antibiyotik tedavisi klinik belirtileri azaltır ancak sürüdeki MS'yi ortadan kaldırmaz.
 
 
 Takip ve aşılama yoluyla korunma, özellikle yumurtacılarda hastalıkla mücadelede daha etkili bir yöntem haline geldi.  MS aşılarının doğru kullanılmasıyla ticari yumurtacı tavuklardaki ekonomik kayıplar azaltılabilir.
 
 Sıkı izleme ve itlafa dayanan yok etme programları (damızlık sürülerinde bir ilk), yetiştiricilerde dikey bulaşmayı önlemek için tercih edilir ve ekonomik olarak yalnızca yaygınlık düşük olduğunda mümkündür.
 
 
 1️⃣ Enfeksiyöz sinoviti olan tavuklarda şişmiş ayak tabanı ve şişmiş diz eklemi
 
 
 
 
 
 2️⃣ 14 haftalık hindi tomunun diz eklemi şişti
 
 
 
 3️⃣ Enfeksiyöz MS'li hindi diz ekleminin şişmiş olması, eklemde ve tendonların çevresinde viskoz sarı eksüdanın olması
 
 
 
 4️⃣ Sözde "cam pencere yumurtası""
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


:: موضوعات مرتبط: kuşlar پرندگانpoultry , ,
:: بازدید از این مطلب : 275
|
امتیاز مطلب : 45
|
تعداد امتیازدهندگان : 9
|
مجموع امتیاز : 9
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 26 / 6 / 1402
.

 

 

 

"Ultrasonografinin kolay ulaşılabilir ve nispeten ucuz bir tanısal görüntüleme tekniği olduğunu (bilgisayarlı tomografi gibi diğer tekniklerle karşılaştırıldığında), genellikle hasta sedasyonu gerektirmeyen ve isteğe bağlı olarak kendi kliniğinizde yapılabileceğini biliyor muydunuz?
 
 
 
 
 Video izlemek için resmi tıklayınız 
 
Vücudun herhangi bir yerindeki yumuşak dokularını hızlı ve kolay bir şekilde incelememize olanak tanıyor ve aynı zamanda birçok durumda farklı kemik yapılarının iyi görüntülerini elde edebiliyoruz.
 
 
 
  Ultrason rehberliğinde, sitolojik inceleme ve biyopsi için çok az riskli olarak tanımlanan lezyonlardan örnekler alabilir ve ayrıca kistik lezyonların drenajı veya alkolizasyonu gibi diğer girişimsel teknikleri de uygulayabiliriz.
 
 
  Apseden şüphelenilen sağ temporal bölgede şişkinliği olan geriatrik yaygın bir Avrupa kedisi vakasında, ultrason tanı yaklaşımını değiştirmemize izin verdi çünkü katı ve heterojen bir kitleyi (kumpaslar arasında) ortaya çıkardı. lezyon altı kemiğin tutulumuyla (sarı oklar) tanımlanmış sınırlar.
 
 
Bu lezyonun sitolojik tanısı yumuşak doku sarkomuydu."
 
 
 
 
Ürünü satın almak için görsele tıklayın. 
 
 
 
 
 
 
 
Send SMS@ 
 
 
 


:: موضوعات مرتبط: Evcil Hayvan حيوانات خانگی pet animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 188
|
امتیاز مطلب : 45
|
تعداد امتیازدهندگان : 9
|
مجموع امتیاز : 9
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 26 / 6 / 1402
.
 
 
 
KEDİ TIRMA HASTALIĞI
 
 Kedi tırmığı hastalığı, Bartonella henselae olarak bilinen hücre içi gram-negatif bir çubuğun neden olduğu bir hastalıktır.
 
 ????Kedi tırmığı veya ısırığının meydana geldiği bölgeyi boşaltan lenf düğümlerini etkileyerek bölgesel lenfadenopatiye neden olur.
 
 ????Kedi tırmığı hastalığının vektörü, bakteriyi kedi piresinin (Ctenocephalides felis) ısırmasından alan ve ardından bakteriyemiye neden olan kedilerdir.
 
 ????Kedi o sırada semptomatik değildir.  B. henselae'nin kültürü zordur ancak serolojik veya PCR yöntemleriyle tespit edilebilir.
 
 ????Enfeksiyon çizikten, ısırıktan veya enfekte olmuş tükürükten, kırık deriden bulaşabilir.
 
 ????Enfeksiyon, genellikle genç bir kedinin çizik veya ısırmasından kaynaklanan, aşılama alanını boşaltan lenf düğümlerini etkiler.
 
 Tedavi
 
 ????Hafif vakalarda tedaviye gerek kalmayabilir.
 
 ????Aşılama bölgesine sıcak kompreslerin yanı sıra ateş düşürücü ve iltihap önleyici ilaçları içeren destekleyici bakım, ihtiyaç duyulan tek şey olabilir.
 
 ????Bağışıklık sistemi yeterli olan hastalarda hafif ila orta dereceli sunumda, bir kür azitromisin endike olabilir.
 
 
  
 
Send SMS@ 
 


:: موضوعات مرتبط: Evcil Hayvan حيوانات خانگی pet animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 186
|
امتیاز مطلب : 45
|
تعداد امتیازدهندگان : 9
|
مجموع امتیاز : 9
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 22 / 6 / 1402
.
 
"Sevgili kümes hayvanı çiftçisi
 
  Isı Stresi Nedeniyle Broyler Ölümünü 5. Haftadan itibaren Durdurun.
 
  Kanatlılarda, özellikle Broylerlerde sıcaklık stresinin anlaşılması, sıcak havalarda sürü performansının yönetilmesine ve iyileştirilmesine yardımcı olur.
 
  Sıcaklık stresi altındaki piliçlerin yaşamı sürdürecek kritik fizyolojik ayarlamalar yapması gerekir.  Yem alımı azaltılır ve su alımı artar.  Diyet ayarlamaları metabolik ısı üretimini azaltmaya ve besin alımını sürdürmeye yardımcı olabilir.  Isı stresinde enerji alımı ve amino asit dengesi son derece önemlidir.  Yeterli havalandırmanın sağlanması ve su tüketiminin teşvik edilmesi önemlidir.  Günün en sıcak saatlerinde kuş aktivitesinin en aza indirilmesi ısı yükünü azaltır.  Kontrollü oruç faydalıdır ve genellikle ısı stresi sırasında piliçlerin hayatta kalma oranını artırır.
 
  Sıcaklık stresi, sıcaklığın ve havanın bağıl neminin kanatlı üzerindeki birleşik etkisidir.  Bu etkin sıcaklık olarak bilinir.  Herhangi bir sıcaklıkta hava nemini artırmak, kanatlıların rahatsızlığını ve sıcaklık stresini artıracaktır.  Kümes hayvanı yetiştiricileri bulundukları yerdeki sıcaklık ve nemi dikkatle izlemelidir.
 
  Yaz aylarında genellikle yüksek bağıl nemin eşlik ettiği yüksek çevre sıcaklığı dönemleri yaygındır.
 
  Isı stresi sürünün verimliliğini derinden etkileyebilir.  33°C'nin üzerindeki çevre sıcaklıklarında, yüksek ölüm oranı ve büyük üretim kayıpları açıkça görülür, ancak daha az aşırı sıcaklıklarda, piliçlerde zayıf büyümenin bir nedeni olarak ısı stresi genellikle göz ardı edilir.
 
  Vücut Isısı Üretimi – Piliçler hareketsiz ve halsiz hale gelir, yem tüketimini azaltır ve böylece kısa sürede büyük ağırlık kaybeder.
 
  Radyasyon, Konveksiyon ve İletim birlikte duyulur ısı kaybı olarak adlandırılır.  Tavuğun termonötral bölgesi genellikle 18–25°C arasındadır.  Bu sıcaklık aralığında duyulur ısı kaybı, kuşun normal vücut sıcaklığı olan 41°C'yi korumak için yeterlidir.
 
  Termonötral bölgenin üzerindeki sıcaklıklarda kuş, normal vücut ısısını ve metabolik aktivitelerini sürdürmek için enerji harcamak zorundadır.  Bu, enerjiyi büyümeden uzaklaştırarak performans kaybına neden olur.
 
  Yüksek çevre sıcaklıklarında kuşlar, solunum yollarından suyun buharlaşmasını artırmak için Gular Refleks adı verilen hızlı, sığ ve açık ağız solunumu yapmaya başlar.  Nefes nefese vücut ısısını koruyamayınca piliçler halsizleşir, ardından komaya girer ve ölebilir.
 
 
 
 
 
Send SMS@ 
 
 


:: موضوعات مرتبط: kuşlar پرندگانpoultry , ,
:: بازدید از این مطلب : 289
|
امتیاز مطلب : 45
|
تعداد امتیازدهندگان : 9
|
مجموع امتیاز : 9
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 21 / 6 / 1402
.

 

 

 

  

 
 Akut kusma şikayeti ve boğazına bir şey vurulmuş gibi görünen kusma şikayeti ile başvuran bir  Çoban köpeği.
 Köpek takipne nedeniyle hiperventilasyon yapıyordu
 Radyografiler, midenin pilorik ucunda ve gazlı bağırsakta radyo opak madde içeren heterojen içeriğe sahip Gastrik Dilatasyon'u ortaya koymaktadır.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Sx: Tıkanıklık /GDV
 Acil keşif ameliyatı yapıldı.
 Köpek büyük miktarda ot yemiş, mideye çarpan oval top ve bağırsak da yiyecek ve bir miktar çim samanıyla doldurulmuştur.
 Köpeğin ameliyat sonrası durumu stabil, Elhamdülillah."
 
 
 
 
 
Send SMS@ 
 
 


:: موضوعات مرتبط: Evcil Hayvan حيوانات خانگی pet animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 214
|
امتیاز مطلب : 45
|
تعداد امتیازدهندگان : 9
|
مجموع امتیاز : 9
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 18 / 6 / 1402
.

 

 

 

Video izlemek için resmi tıklayınız

 

 

"Bugün miniCASE'imizde Bella hakkında konuşmak istiyoruz. O, senkop ve egzersiz intoleransı olan 7 aylık bir Border Collie. Fizik muayenede hiçbir üfürüm saptanmıyor ve mukoza zarları hafif siyanotik görünüyor. Göğüs röntgeni gösteriyor esas olarak sağ odacıkları etkileyen kardiyomegali ve yüzey elektrokardiyogramında sağ dal bloğu morfolojisi görülüyor.
 
 İki boyutlu moddaki ultrason görüntüleri, bir miktar konsantrik sağ ventriküler hipertrofiyle birlikte sağ odacıklarda belirgin dilatasyon göstermektedir.
 
 Renkli Doppler, interventriküler septumdaki bir defekt yoluyla sağ ventrikülden sol ventriküle doğru yönlendirilen laminer akışı tanımlar.  Resimde sarı renkte ve kırmızı bir okla işaretlenmiş olarak görünür.  Darbeli Doppler ile sağ ventriküldeki çok yüksek basıncı gösteren maksimum 1,9 m/s'lik bir hız kaydedilir.
 
 Çalışma sırasında görüntülerde görüldüğü gibi pulmoner kapak stenozu dışlandı.
 
 İnteratriyal septum renkli Doppler ile incelendiğinde, sol atriyumdan sağ atriyuma küçük bir defekt yoluyla yönlendirilen düşük hızlı bir laminer akış tespit edilir, bu da sol atriyumun hala atriyumunkinden daha yüksek bir basınca sahip olduğunu gösterir. sağ atriyum.  Resimde beyaz renkte ve mavi bir okla işaretlenmiş olarak görünür.
 
 Renkli Doppler ile triküspit kapak seviyesinde maksimum 4,27 m/s hıza sahip bir yetersizlik jeti tespit ediliyor ve bu durum pulmoner basınçta belirgin bir artışa işaret ediyor.
 
 Bu hastanın, interventriküler septumdaki bir defekt nedeniyle pulmoner aşırı dolaşım durumuna ikincil olarak Eisenmenger sendromundan muzdarip olduğundan şüpheleniliyor.
 
 
 
 
 
 
Send SMS@ 
 
 
 
 


:: موضوعات مرتبط: Evcil Hayvan حيوانات خانگی pet animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 238
|
امتیاز مطلب : 45
|
تعداد امتیازدهندگان : 9
|
مجموع امتیاز : 9
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 15 / 6 / 1402
.

 

 

"Ultrasonografinin kolay ulaşılabilir ve nispeten ucuz bir tanısal görüntüleme tekniği olduğunu (bilgisayarlı tomografi gibi diğer tekniklerle karşılaştırırsak), genellikle hastanın sedasyonunu gerektirmeyen ve isteğe bağlı olarak kendi kliniğinizde de yapabildiğimizi biliyor muydunuz?  ?
 Vücudun herhangi bir yerindeki yumuşak dokularını hızlı ve kolay bir şekilde incelememize ve birçok durumda farklı kemik yapılarının iyi görüntülerini elde etmemize olanak tanır.
 Ultrason rehberliğinde, biyopsilerin yanı sıra çok az riskle sitolojik inceleme için belirlenen lezyonlardan örnekler alabilir ve ayrıca kistik lezyonların drenajı veya alkolizasyonu gibi diğer girişimsel teknikleri de uygulayabiliriz.
 Apseden şüphelenilen, sağ şakak bölgesinde şişlik bulunan bu geriatrik yaygın Avrupa kedisi vakasında ultrason, katı ve heterojen bir kitleyi (kumpaslar arasında) ortaya çıkardığı için tanısal yaklaşımı değiştirmemize olanak sağladı.  sınırlı sınırları olan, lezyon altı kemik tutulumu olan (sarı oklar).
 Bu lezyonun sitolojik tanısı yumuşak doku sarkomuydu."
 
 
 
 
 
 
 
 
Send SMS@ 
 
 
 
 
 


:: موضوعات مرتبط: Evcil Hayvan حيوانات خانگی pet animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 212
|
امتیاز مطلب : 45
|
تعداد امتیازدهندگان : 9
|
مجموع امتیاز : 9
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 13 / 6 / 1402
.
DCM
Dilated Cardiomyopathy (DCM).
7 yaşında bir Doberman köpeği 
 ▪ Karın efüzyonu
 ▪ Takipne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 ▪ Kalp silueti belirgin şekilde genişlemiştir.
 ▪ Yanal çıkıntılarda uzundur ve sol atriyum bölgesinde kaudal kenar boyunca büyük bir çıkıntı vardır.
 ▪ Ventradorsal projeksiyonda, sol kulak kepçesi bölgesinde bir çıkıntı ve ayrıca sol kulakçık bölgesinde yuvarlak bir yumuşak doku opaklığı vardır.
 ▪ Pulmoner damarlar orta derecede genişlemiştir.
 ▪ En çok perihilar bölgede belirgin olan, hafif ila orta şiddette, yapılandırılmamış interstisyel pulmoner patern vardır.
 ▪ Mediasten ve plevral boşluk normaldir.
 ▪ Multifokal, orta derecede spondiloz deformansları vardır.
 ▪ Mide ve ince bağırsaklar orta miktarda gaz içerir.
 ▪ Abdominal serozal kenar detayında azalma vardır.
 
 
 ◾ Sol taraflı konjestif kalp yetmezliği (pulmoner venöz genişleme ve erken interstisyel ödem) kanıtıyla birlikte belirgin, esas olarak sol taraflı kardiyomegali.
 Birincil husus dilate kardiyomiyopatidir.
 Bildirilen peritoneal efüzyonla tutarlı olarak azalmış karın serozal kenar detayı, eş zamanlı sağ taraflı konjestif kalp yetmezliğini düşündürmektedir.
 
 ◾ Multifokal, orta derecede spondiloz deformansları.
 
 ◾ Gastrointestinal sistemdeki gazın nedeni muhtemelen aerofaji/nefes darlığıdır.
 
 
 Hastada DCM, sol kalp yetmezliği, sağ kalp yetmezliği, v-tach ve a-fib olduğu doğrulandı.
 Kötü prognoz nedeniyle, sahibinin isteği üzerine hastaya ötenazi uygulandı."
 
 
 
 
 
 
 
Send SMS@ 
 
 
 


:: موضوعات مرتبط: Evcil Hayvan حيوانات خانگی pet animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 249
|
امتیاز مطلب : 45
|
تعداد امتیازدهندگان : 9
|
مجموع امتیاز : 9
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 12 / 6 / 1402
.
 
Bir Köpeğin Boyun Ağrısına Ne Sebep Olur?
 
 
  
 
 
 Burada sevimli Yorkie hastam iyi göründüğünü görüyorsunuz, ancak geçen hafta onun için hiç de iyi geçmedi.  İştahını kaybetti ve ilk başta bunun kronik pankreatit olduğunu düşündük, ancak ailesi, yemeği yerden kaldırılırsa yemek yiyeceğini anladı ve bu da boynunun ağrıyıp acımadığını merak etmemize neden oldu.
 Köpeklerde Boyun Sorunları
 Boyun, bağlarla birbirine bağlanan ve disk adı verilen ince kıkırdak plakalarla ayrılan bir dizi küçük kemikten oluşur.  Isırık yarası veya spor yaralanması gibi boyundaki bir tür travmatik yaralanmanın yanı sıra, köpeklerde boyun ağrısına en çok, yerinden kayan ve omuriliğe veya dallarından birine baskı yapan bir disk neden olur.  Köpeklerin boyun ağrısında cins büyük rol oynar.  Küçük cins köpeklerde ilk iki boyun kemiğinde iki gelişimsel anormallik vardır.  Atlanto-aksiyel malformasyon ve kranyal oksipital malformasyon sendromu (COMS) gibi anormallikler şiddetli boyun ağrısına neden olabilir.  Doberman pinschers ve Great Dane köpekleri gibi büyük cins köpeklerde "wobbler sendromu" olarak da bilinen servikal spondomyelopati nedeniyle boyun ağrısı görülür.  Boyun ağrısına ek olarak bu durumların dördü de anormal yürüyüşe neden olabilir.
 
 İntervertebral Disk Hastalığı (IVDD)
 
 “Kaymış diskler” köpeklerde, özellikle daksundlarda, oyuncak kanişlerde, beaglelarda, Labrador av köpeklerinde ve Doberman pinçerlerinde oldukça yaygındır.  AMC olarak, şehrimizdeki popülaritesi nedeniyle IVDD'li birçok Fransız bulldog'a bakıyoruz.  “Disk kayması” terimi pek doğru değildir.  Fıtıklaşmış veya yırtılmış disk sıklıkla kullanılır, ancak ameliyathanede bir disk gördüyseniz "patlamış" terimi daha açıklayıcı olabilir.  Beyin cerrahı sıklıkla omuriliğin her yerinden disk parçalarını çıkarmak zorunda kalır.  IVDD'li bazı köpekler sıkı kafes istirahati ile idare edilebilir, ki bu birçok insan için ameliyata tercih edilir gibi görünmektedir, ancak eminim ki köpeğinizi 4-6 hafta boyunca bir sandığa koymak tüm aile için gerçekten zordur.
 
 Servikal Spondomyelopati
 
 Servikal spondmiyelopati terimi ağız dolusu bir terimdir.  Veteriner hekimlerin bu bozukluğa basitçe "yalpalama sendromu" adını vermelerine şaşmamak gerek.  Büyük ve dev cins köpeklerde, "sallantılı" bir yürüyüşle karakterize edilen yalpalama sendromu gelişmeye eğilimlidir: ön bacaklar kısa ve dalgalı, arka bacaklar genişçe ayrıktır.  Sallanan köpeklerde iki farklı mekanizma boyun ağrısına ve yürüyüş anormalliğine neden olur.  Ya boyun kemikleri arasındaki diskler omuriliğe baskı yapar ya da boyun kemikleri genişleyerek soruna neden olur.  Wobbler sendromunu teşhis etmek için MRI kullanılır ve bazı köpeklerde klinik belirtileri hafifletmek için omuriliğin cerrahi olarak dekompresyonu gerekir.
 
 Atlanto-Eksenel Malformasyon
 
 Birinci ve ikinci boyun kemikleri arasındaki bağlantı, dens adı verilen ikinci boyun kemiğinin incecik küçük çıkıntısına bağlıdır.  Chihuahua, Yorkshire terrier, Pomeranian ve Pekingese gibi küçük cins köpeklerde, densler her zaman normal şekilde gelişmez ve kafatası ile boynun ilk iki kemiği arasında dengesiz bir bağlantı oluşturur.  Şiddetli dengesizlik, omurilik üzerindeki baskı nedeniyle aşırı ağrıya ve felce yol açabilir.  Bazı köpekler sıkı kafes desteği ve çene-göğüs boyun desteği ile iyileşebilirler;  diğer köpeklerin boynunu stabilize etmek ve omurilik üzerindeki baskıyı azaltmak için ameliyat gerekir.  AMC'nin nörologları bu bozukluğu düzeltmek için Kishigami tekniğini kullanıyor.
 
 Kranial Oksipital Malformasyon Sendromu (COMS)
 
 Atlanto-aksiyel malformasyona benzer şekilde COMS, anormal kemik oluşumundan kaynaklanır, ancak bu sendromda kafatası kemiği, beyni yeterince barındıramayacak kadar küçüktür.  Bu, beynin ve omuriliğin arka kısmına baskı uygulayan ve ağrıya neden olan omurilik sıvısının birikmesine neden olur.  Bu sendroma sahip köpeklerin yüzlerini ve kulaklarını kaşımalarının nöropatik ağrıdan kaynaklandığı düşünülmektedir.  COMS'un poster köpeği Cavalier King Charles spaniel'dir ancak King Charles spaniel'leri, Brüksel Grifonları, Yorkshire teriyerleri, Malta teriyerleri, Chihuahua'lar ve daha birçokları da bu bozukluğa yatkındır.  Kafatası malformasyonu olan köpeklerin hepsi klinik belirtiler göstermez.  Teşhis bir MRI gerektirir, ancak COMS'den muzdarip olduğu bilinen ırklar, MRI olmadan sıvı birikimini azaltmak için ağrı kesici ilaçlar ve diğer ilaçlarla tedavi edilebilir.
 
 Köpeklerde Boyun Yaralanmalarını Önlemek İçin İpuçları
 
 • Tasma değil emniyet kemeri kullanın.
 • Boyundaki fiziksel stresi sınırlamak için köpeğinizin ağırlığını zayıf tarafta tutun.
 • Köpeğinizin mobilyaların üstüne çıkmasına veya mobilyadan inmesine izin vermeyin.
 • Köpeğinizi merdivenlerden yukarı ve aşağı taşıyın.
 • Evcil hayvanınızı yükseltilmiş bir kaseden besleyin.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ürünü satın almak için  bu görsele tıklayın.
 
Send SMS@ 
 
 
 
 


:: موضوعات مرتبط: Evcil Hayvan حيوانات خانگی pet animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 227
|
امتیاز مطلب : 45
|
تعداد امتیازدهندگان : 9
|
مجموع امتیاز : 9
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 9 / 6 / 1402
.

 

 

PARASETAMOL TOKSİSİTE
 
 
 
 
  Asetaminofen (parasetamol) toksisitesi, kedi ve köpeklerde sahibi tarafından ağızdan verilmesi veya hayvanın kendisi tarafından kazara yutulması nedeniyle oldukça yaygındır.
 - Asetaminofenin kediler için güvenli bir dozu yoktur ve bu nedenle kedilerde köpeklere göre toksisitesi daha yaygındır.
 - Toksik doz 50-100 mg/kg b.wt olarak bildirilir, ancak 10 mg/kg b.wt kadar küçük bir doz, toksisite ve ölüm belirtileri üretmiştir.
 - Kediler, asetaminofeni boşaltım için glukuronik aside bağlayan glukuronil transferaz enziminin aktivitesinde nispeten yetersizdir.
 
  klinik belirti
 
  Akut semptomlar 4-12 saat içinde ortaya çıkar.
 
  yutmayı takiben siyanoz, taşipne, nefes darlığı, taşikardi, yüz ve/veya ayak şişmesi/ödem, yüz kaşıntısı, kusma, iştahsızlık, depresyon
 
 
  Geç semptomlar 24-72 saat arasında ortaya çıkar.
 
 
  hepatik nekroz, hemolitik anemi, methemoglobinemi ve böbrek fonksiyon bozukluğu, anoreksi, depresyon, ciddi merkezi sinir sistemi fonksiyon bozukluğu, titreme, nöbetler, koma, ölüm
 
  Tedavi
  -  Gastrointestinal dekontaminasyon
 
  Son 30-60 dakika içinde yutulması halinde önerilir Ksilazin 0,2 mg/kg IM/IV
 
  -  Adsorbanlar
 
  Aktif kömür 0.5-1 g/kg PO bir kez, sorbitol gibi bir müshil ile birlikte verilir.  Aktif kömürün N-asetilsisteinin etkinliğini azaltabileceğini unutmayın.
 
  -  N-ac
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Send SMS@ 
 
 
 


:: موضوعات مرتبط: Evcil Hayvan حيوانات خانگی pet animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 260
|
امتیاز مطلب : 42
|
تعداد امتیازدهندگان : 9
|
مجموع امتیاز : 9
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 24 / 5 / 1402
.

 

 

 Video izlemek için resmi tıklayınız 

 Kronik öksürüğü ve egzersiz intoleransı olan, göğüs röntgenlerinde belli bir dereceye kadar kardiyomegali görülmesine rağmen bariz bir üfürüm göstermeyen genç bir kedinin ekokardiyografi görüntüleri hakkındadır.
  Gerçekten de, sunduğu kardiyak patoloji bir interventriküler septal defekttir.  Bu, perimembranöz bölgede, interventriküler septumun üst kısmında yer alan, sarı oklarla işaretlenmiş görüntülerde görebileceğiniz büyük bir defekttir.  Bu kusur boyunca hafif türbülanslı bir akış tanımlanır, yine sarı oklarla işaretlenmiştir, sol taraftan sağ tarafa geçer, ancak kırmızı okla gösterildiği gibi 1,50 m/s'den daha düşük bir maksimum hıza sahiptir.
  Hemodinamik olarak interventriküler septumdaki bu defektler sol odacıklarda kronik hacim yüklenmesine neden olur.  Normal referans sınırlarını aşan sol ventrikülün diyastolik çapını beyaz bir okla işaretlenmiş olarak görebiliriz.  Bazı durumlarda, defektin boyutuna ve yerine bağlı olarak doğru odacıklarda dilatasyon da bulabiliriz.
  Bu büyük septal defektlerin, pulmoner aşırı dolaşım nedeniyle bazen çok erken yaşlarda pulmoner hipertansiyona neden olması yaygındır.  Bu durumda, 86.80 mmHg'lik bir basınç gradyanı ile yüksek hızlı bir pulmoner yetersizliği tanımlayabiliriz.
  Defektin yerleşimi nedeniyle endovasküler teknikler kullanılarak kapatılma olasılığı yoktur ancak hastanın pulmoner hipertansiyonunu rahatlatmak için pulmoner arter bandı denilen palyatif cerrahi yapılabilir.Ne olduğunu yakında açıklayacak olan Alexis Santana gonzalez'in profillerine dikkat edin. o hakkında
  ??  Umarız vakayı beğenmişsinizdir.  Teşhis Yarışması bölümümüze katılmaya devam edin!  öğrenmenin iyi bir yolu
  Herhangi bir sorunuz varsa bizimle iletişime geçin, size yardımcı olabiliriz."
 
 
 
 
Ürünü satın almak için görsele tıklayın.  
 
Send SMS@ 
 
 
 
 
  
 


:: موضوعات مرتبط: Evcil Hayvan حيوانات خانگی pet animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 235
|
امتیاز مطلب : 40
|
تعداد امتیازدهندگان : 8
|
مجموع امتیاز : 8
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 21 / 5 / 1402
.

 

 

  

 

Hastalığın geçmişi:
 
4 gün önce iştahsızlık ve ara sıra kusma şikayeti olan 4 yaşında kısırlaştırılmış dişi kedi  kliniğiye sevk edildi.
 
- Karın ortogonal radyografileri yorum için verilmiştir.
 
 
    
 
- Karın apeksinin ventral kısmında yumuşak doku/sıvı çizgileriyle birlikte orta derecede seröz detay kaybı vardır.
 
 
 
- Mide duvarı tüm belirgin yüzeylerinde yaygın olarak kalınlaşmıştır.
 
 
 
 
 
- Mide duvarının kalınlığı en az 1,5 cm'dir.
 
 
- Böbreğin kenarlarında, düzensiz ve biraz düz bir kenar ile hafif ila orta derecede rejenerasyon belirgindir.
 
 
     
 
- Karın bileşenlerinin geri kalanında gözle görülür bir değişiklik yoktur.
 
 
 
Röntgen bulguları:
 
  Mide duvarının aşırı kalınlaşması görülür. Birincil odak, lenfoma gibi yaygın neoplastik infiltratif süreçlerdir. Daha az olası şiddetli gastrit göz ardı edilemez. Bilateral böbrek rejenerasyonu, hafif ila orta dereceli olarak derecelendirilen kronik böbrek hastalığını gösterebilir. Bununla birlikte, altta yatan neoplastik infiltrasyon tamamen dışlanamaz. Karnın üst kısmındaki serbest sıvı doğada reaktif olabilir. Bununla birlikte, neoplastik sızıntı göz ardı edilemez.
 
Tartışmak:
 
Akciğer grafisinde özellik yoktu. Hastaya abdominal ultrason ve mide FNA uygulandı. Sitoloji, yüksek dereceli lenfoma ile uyumluydu. Çoğu radyografide, gastrointestinal duvar kalınlığı ölçümü oldukça güvenilir değildi. Ancak, bunlar gibi bazı vakalar Doğru bir değerlendirme yapılabilir.
 
 
 
 
 

Evcil hayvanlarla ilgili bir sorunuz

 

varsa,resme tıklayın. 

 

برای سوال کردن روی تصویر کلیک فرمایید.

 
 

 

 

 

Ürünü satın almak için resme tıklayınız

 

Send SMS@ 
 

 :: موضوعات مرتبط: Evcil Hayvan حيوانات خانگی pet animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 252
|
امتیاز مطلب : 40
|
تعداد امتیازدهندگان : 8
|
مجموع امتیاز : 8
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 10 / 5 / 1402
.

 

 kardiyak patoloji  

kapak aort darlığı 

 

 

 

Video izlemek için resmi tıklayınız

Birkaç hafta önce, asemptomatik, kalp tabanında yüksek yoğunluklu sistolik üfürüm olan bir yaşındaki American Bully'nin ekokardiyografi görüntülerini paylaştık. Aslında, bu hasta tarafından sunulan kardiyak patoloji kapak aort darlığıdır. 219.50 mmHg transvalvüler basınç gradiyenti ile çok şiddetli bir obstrüksiyondur. 

Sarı renkle işaretlenmiş olarak görülebilir, aortik tüberküllerin nasıl oldukça kalınlaştığı ve kaynaştığı, bu çok yüksek basınç gradyanını ve ikincil olarak sol ventrikülün orta-şiddetli konsantrik hipertrofisini yarattığı görülebilir.
 
Valvüler aort stenozu, American Bully veya Bullterrier gibi bazı ırklarda aşırı temsil edilmesine rağmen, aort stenozunun daha az yaygın bir şeklidir. Subvalvüler aort darlığı, aort darlığının en sık görülen şekli  ve  en sık görülen üçüncü doğumsal kalp hastalığıdır.
 
Hastamız için tedavi öneriler atenolol ile tedavi ve endovasküler olarak yüksek basınçlı balon ile dilatasyon olacaktır.
 
Bu hastalar, yaraları olduğunda, vücudun bazı bölgelerinde bakteriyel enfeksiyonlar olduğunda veya belirli ameliyatlardan veya yüksek basınçlı balon valvüloplasti dahil diğer prosedürlerden önce antibiyotik profilaksisi yapılmadığında hangi potansiyel komplikasyonları gösterebilir.
 
 
 
 

Evcil hayvanlarla ilgili bir sorunuz

 

varsa,resme tıklayın. 

 

برای سوال کردن روی تصویر کلیک فرمایید.

 
 


:: موضوعات مرتبط: Evcil Hayvan حيوانات خانگی pet animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 247
|
امتیاز مطلب : 39
|
تعداد امتیازدهندگان : 8
|
مجموع امتیاز : 8
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 2 / 5 / 1402
.

 

 

Tavuklarda nekrotik enterit 

 
 
◾ Nedenler
İki haftadan itibaren tüm tavuk türleri bu akut ila #kronikhastalığa karşı hassastır.
Hastalığın etiyolojisinde yer alan ajan, A ve C tipi alfa toksini ve C tipi beta toksini üreten Clostridium perfringens'tir. Tavuklar bazen #ataksik (hareket edemez) olduklarından #sürüngenler olarak da adlandırılır.
 
◾ İletim modu
Toprak, toz, çöp ve dışkı organizmayı yayar.
 
◾ Klinik belirtiler
Ataksi, zehirlenme, ishal, depresyon, tüylerin kabarması ve hareket etme isteksizliği görülebilir. Akut vakalarda akut ölüm, hastalığın başlamasından sonraki saatler içinde meydana gelebilir.
 
◾ Ölüm sonrası lezyonlar
Dehidrasyon (cildin koyulaşması), zayıflama (göğüs kası yok), tıkanmış karaciğer, pişmiş (pişmiş) bağırsak mukozası – özellikle jejunum ve ileum görülebilir. #Bağırsaklar sıklıkla şişer ve gazla dolar. Mahsulde su var. Akut vakalarda enterit, mukoza üzerinde sadece gri bir nekrotik materyal tabakası ile ortaya çıkar.
 
 
◾ Teşhis
Tanı, büyük #lezyonlar (kıvrık bağırsak mukozası), klinik bulgular ve kanlı agar plağındaki bakteri izolasyonuna dayanır. Koloniler, tam hemolizin olduğu bir iç bölge ve renk değişikliği ve eksik hemolizin olduğu bir dış bölge ile çevrilidir. Koksidiyozu ve ülseratif enteriti simüle eder.
 
◾ Önleme
Basitrasin 50 g/ton yemde sürekli olarak verilir, iyileştirilmiş altlık sanitasyonu (çöp işleme ve kompostlama), yemde veya suda lincomycin. Kuşları tel üzerinde yetiştirmek hastalığı önleyecektir. #probiyotik, #prebiyotik ve antikoksidiyal yem katkı maddeleri kullanmak.
 
◾ Özel not: Vitamin veya mineral eksikliğine yol açan malabsorpsiyon sendromuna neden olabilir. Coccidia sıklıkla bağırsak lezyonlarına ve ardından Clostridium kaynaklı enterite neden olur.
◾ Oluşum: Dünya çapında
◾ Etkilenen türler: #Etlik piliçler, ticari yumurtacı yarkalar. Etkilenen yaş: 3-6 hafta.


:: موضوعات مرتبط: kuşlar پرندگانpoultry , ,
:: بازدید از این مطلب : 332
|
امتیاز مطلب : 35
|
تعداد امتیازدهندگان : 7
|
مجموع امتیاز : 7
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 31 / 4 / 1402
.

 

  

İbuprofen zehirlenmesi

 

İbuprofen zehirlenmesi karaciğerini mahvetti. Başka bir köpekle kavga ettiği ve acı çektiği için sahibinin 5 gün boyunca her gün ibuprofen tableti vermesi üzerine köpeğe ötenazi yapılmak zorunda kalındı. Bilmeden zehirledi. İnsanlar için iyi olan her şey evcil hayvanlar için doğru değildir, onlara veteriner reçetesi olmadan ilaç verirken dikkatli olun!

:: موضوعات مرتبط: Evcil Hayvan حيوانات خانگی pet animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 254
|
امتیاز مطلب : 35
|
تعداد امتیازدهندگان : 7
|
مجموع امتیاز : 7
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 28 / 4 / 1402
.

 

 

 

 
 
 
Heyecan Verici Haberler!
 
Araştırmacılar Köpek Epigenom
 
 
Haritalamada Dönüm Noktasına Ulaştı!
 
 
Bir araştırma ekibi tarafından dikkate değer bir başarı elde edildiğini paylaşmaktan heyecan duyuyorum: köpek epigenomunun başarılı bir şekilde haritalanması! Bu çığır açan keşif, köpeklerde fonksiyonel genom araştırmalarında devrim yaratacak kapsamlı bir referans haritası sunuyor. Prestijli Science Advances dergisinde yayınlanan çalışma, genetik kodu değiştirmeden gen aktivitesini etkileyen DNA üzerindeki modifikasyonlar olan epigenomik işaretlerin ayrıntılı açıklamalarını sunuyor.
 
Nispeten kısa bir zaman dilimi içinde geliştirilen köpek ırklarının inanılmaz çeşitliliği, karmaşık özellikleri, genetik bozuklukları ve hatta kanser gibi hastalıkları çözmek için muazzam bir potansiyele sahiptir. En son teknolojiler sayesinde, bilim adamları artık köpeklerin genetik yapısını derinlemesine inceleyerek onların iç işleyişine ışık tutabiliyor ve insan sağlığı ve hastalıkları konusundaki anlayışımızı geliştirebiliyor.
 
Köpek genomunun ilk taslağı 2005 yılında yayınlanan anıtsal bir başarı olsa da, referans bir epigenomun olmaması, gen düzenlemesini ve köpeklere özgü spesifik epigenetik modifikasyonların etkisini anlamamızı engelledi. Bu son buluş, bilgideki bu önemli boşluğu dolduruyor ve keşif için yeni yollar açıyor.
 
İlginç bir şekilde, insanlar ve köpekler arasındaki yakın bağa rağmen, her iki tür üzerindeki ortak çevresel etkileri inceleyen önemli bir araştırma eksikliği var. Bu bilgi boşluğu, onların refahını ve sağlığını etkileyen faktörlere ilişkin sınırlı bir anlayışa sahip olmamızı sağladı.
 
Köpek epigenomunu inceleyerek bu boşluğu doldurabilir ve çevresel faktörlerin hem insan hem de köpek sağlığını nasıl şekillendirdiği konusunda değerli bilgiler edinebiliriz.
 
 
 

Evcil hayvanlarla ilgili bir sorunuz

 

varsa,resme tıklayın. 

 

برای سوال کردن روی تصویر کلیک فرمایید.

 
 
 


:: موضوعات مرتبط: Evcil Hayvan حيوانات خانگی pet animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 233
|
امتیاز مطلب : 35
|
تعداد امتیازدهندگان : 7
|
مجموع امتیاز : 7
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 28 / 4 / 1402
.

 

 

 

 

Klinik Öykü ve Muayene:
6 aylık erkek Scottish Fold kedisi Yaşar, sahibinden bir saat önce yanlışlıkla kedinin ayağına bastığı ve bunun sonucunda sol elinin topalladığı şikayeti ile başvurdu. Sahibi olası bir kırıktan endişe ediyor. Klinik muayene sırasında, kedi hafif ağrı gösterdi, ancak yumuşak dokuda belirgin bir topallık veya şişme olmadı.
Modalite: *Radyoloji
 
Görüntüler: Sol kol, önkol ve manusun radyografileri inceleme için mevcuttur. Radyografiler kaliteli. Radyograflare görmek için  resimleri tiklayiniz. 
 
                         
 
Bulgular
 
Her iki lateral görüntüde, humerusun proksimal metafizinde, tamamlanmamış bir fissür kırığını düşündüren uzunlamasına bir radyolüsent çizgi gözlenir. Ancak genellikle kırıklardan hemen sonra görülen (sarı oklar) o bölgede herhangi bir yumuşak doku şişmesi görülmez.
 
Yanal görünümlerden birinde, distal radius epifizinin kranial tarafında, muhtemelen bir artefakt (kırmızı oklar) olan bir radyoopak alan görülmektedir.
 
Görüntülerde başka hiçbir radyografik anormallik tanımlanmadı ve tüm kemikler ve eklemler normal görünüyor.
 
Teşhis ve Sonuç:
Radyografik bulgulara göre: humerusun proksimal bölgesindeki radyolusent çizgi muhtemelen tam olmayan bir kırığı temsil eder.
 
öneriler:
Nadiren, saç çizgisi kırıkları radyografilerde hemen görülmeyebilir ve yaralanmadan beş ila yedi gün sonra belirgin hale gelebilir. Klinik belirtiler devam ederse, daha ileri değerlendirme garanti edilebilir.
 
Başka sorularınız varsa veya ek görüntüleme veya testlere ihtiyacınız varsa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
 
 
 
 

Evcil hayvanlarla ilgili bir sorunuz

 

varsa,resme tıklayın. 

 

برای سوال کردن روی تصویر کلیک فرمایید.

 
 
 


:: موضوعات مرتبط: Evcil Hayvan حيوانات خانگی pet animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 261
|
امتیاز مطلب : 35
|
تعداد امتیازدهندگان : 7
|
مجموع امتیاز : 7
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 23 / 4 / 1402
.

 

Brix refraktometre ile kolostrum kalitesini ölçmek,
kolostral antikor seviyelerini ölçmek için pratik bir yöntemdir.
  
 
  Brix değeri ≥ %22 olan kolostrum kullanılmalıdır
  Brix değeri <%18 olan kolostrum atılmalıdır
  Kolostrumun Brix değeri ≥ %18 ancak < %22 ise, takviye düşünülmelidir
 
 
 
 
  
Kolostrum kalitesini neler etkiler?
  1-Olgun inekler daha kaliteli ağız sütüne sahip olma eğilimindedir.  Çiftçiler, buzağılamadan 2-3 hafta önce 250 gr soya ile beslenen düvelerin iyi kalitede kolostruma sahip olduğunu iddia etseler de, kolostrum kalitesini ölçüyorlar mı?
  2-Zaman buzağıladı.  Kolostrumun kalitesi doğumdan sonra düşer, bu nedenle iki saat sonra emzirirseniz, doğumdan altı saat sonra emzirdiğinize göre çok daha iyi kolostrum elde edersiniz.  Bunun çoğu seyreltme nedeniyledir.
  3-Yılda daha sonra buzağılayan inekler daha düşük kaliteli ağız sütüne sahip olma eğilimindedir.
  4-Kuru dönem uzunluğu.  Kuru dönem üç haftadan azsa, kolostrum kalitesi daha düşük olma eğilimindedir.
  5-Aşılanan inekler, aşılar doğru ve antikorların oluşması için zamanında yapıldığında zatürree, ishal vb. hastalıklara karşı daha yüksek bağışıklığa sahip olur.
  6-Dondurulmuş kolostrum kalitesini korur.
  7-Kolostrum hemen buzdolabında saklanmalıdır.  Bakteri seviyeleri büyüdükçe, buzağı tarafından antikorların emilimini engellerler.  48 saat sonra buzdolabından alınan kolostrumu kullanmayın.
  8-Tüm kovaların, emziklerin, mide tüplerinin vb. lekesiz olduğundan emin olun.  Enfeksiyon kaynağı olmak istemezsiniz.
 
 

Evcil hayvanlarla ilgili bir sorunuz

 

varsa,resme tıklayın. 

 

برای سوال کردن روی تصویر کلیک فرمایید.

 
 


:: موضوعات مرتبط: büyük bas hayvanlar دامهای بزرگlarge animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 254
|
امتیاز مطلب : 35
|
تعداد امتیازدهندگان : 7
|
مجموع امتیاز : 7
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 19 / 4 / 1402
.

 

 

  

VAKA SUNUMU: 7 yaşında bir dişi kısırlaştırılmış Bichon Frisé.
İYE geçmişi, #hematüri
 
◼ BULGULAR
 
▪ Abdomen - yorum için ventrodorsal ve lateral radyografiler mevcuttur.
Abdominal serozal detay normaldir.
 
▪ Sol böbrek bölgesinde yaklaşık 1,5 cm Y x 2,1 cm U x 1,6 cm G boyutlarında büyük, iyi kenarlı, yuvarlak, lobüler, mineral opak bir yapı vardır.
▪ Sol böbreğin görünür kenarları normaldir.
 
 
 
▪ Sağ böbrek hafif derecede büyümüştür ancak kenarları düzgündür.
İdrar kesesi ve idrar kesesi boynu içinde çok sayıda, değişken boyutta, noktalı ila yuvarlak mineral opak odaklar vardır; en büyüğü yaklaşık 1,0 cm boyutundadır.
Bu mineral opak yapılardan birkaçı heterojendir ve radyolüsent bir merkeze sahip katmanlı bir görünüme sahiptir.
 
 
▪ Ventrodorsal #radyografide, üriner #mesanenin kraniyal kenar ötesine uzanan lineer olarak yönlendirilmiş taşların izlenimi vardır.
 
 
▪ Gastrointestinal sistem, karaciğer ve dalak normaldir.
 
▪ Göğüs kafesinin dahil edilen kısımları normaldir.
 
▪ Femoral trokleanın boyutu küçültülür ve #patella femoral troklea/kondillerle iki taraflı olarak üst üste bindirilir.
 
▪ Sağ gastroknemiusun sesamoidleri çok parçalıdır.
▪ Asetabulalar sığdır ve iki taraflı olarak femur başlarının %25'inden az kapsama alanı sağlar.
 
▪ Uyluk boyunları kalınlaştırılmıştır ve iki taraflı olarak coxofemoral eklemlerle ilişkili belirgin periartiküler yeni kemik oluşumu vardır.
 
◼ TANI
 
◾ Sol büyük nefrolit, sistolitiazis ve şüpheli sağ üretrolitiazis.
 
◾ Sağ renomegali şüphe edilen sağ üreterolitiazis verilen hidronefroz ile ilgilidir.
 
◾ Altta yatan kalça #displazisine ikincil olarak belirgin bilateral koksofemoral dejeneratif eklem hastalığı.
 
◾ Sağ gastroknemius kasının iki taraflı patellar luksasyonu ve çok parçalı sesamoidleri.
 
 


:: موضوعات مرتبط: Evcil Hayvan حيوانات خانگی pet animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 253
|
امتیاز مطلب : 30
|
تعداد امتیازدهندگان : 6
|
مجموع امتیاز : 6
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 13 / 4 / 1402
.

 

 

"Süper Başlangıç Öncesi Diyetler
 
İçin Kuluçkalık Broyler Formüllerine
 
Yönelik En İyi 12 önemli öner
 
      
 
 
1️⃣- Yumurtadan yeni çıkmış etlik civcivler için erken besleme çok önemlidir, çünkü civcivleri embriyo beslemeden gerçek hayattaki beslemeye aktarıyoruz.
 
2️⃣ - Etlik civcivlerin yaşına ve sağlık durumuna göre, etlik civcivler (1-3) veya (1-5) veya (1-7) günlükten itibaren besin değeri yüksek mükemmel bir diyetle beslenmelidir. sırasıyla piliçlerin üretim hızına (yüksek) veya (orta) veya (düşük) ve ayrıca sağlık durumu için.
 
3️⃣- Başlangıç öncesi yemlerde kaliteli protein ve yem katkı maddelerinin kaynağına dikkat edilmelidir.
 
4️⃣- Hayvansal plazma, buğday gluteni, mısır gluteni, saf soya fasulyesi tozu, doymamış yağ asitleri...vb gibi saflaştırılmış bir protein kaynağı kullanılması tavsiye edilir.
 
5️⃣- Yem formülünde sodyum bikarbonat kullanılması önerilmez ancak organik sodyum kaynağı “tuz” kullanılması tercih edilir çünkü sindirim kanalı için uygun asidik ortam en uygun olanıdır, bikarbonat ise ortamı eşitlemeye çalışır. , yani pH değerini artırın.
 
6️⃣ - Tek taraflı enzimler değil, çoklu enzim kaynağı, garantili kaynak kullanın.
  
7️⃣- Prebiyotik ve probiyotik kullanın.
 
8️⃣-Sentetik Emülgatörler kullanın.
 
9️⃣- Mitokondride yağ asitlerini metabolize etmeye yardımcı olmak için karnitin ve yüksek düzeyde amino asit yüksek lizin kullanın.
 
????- C ve E vitamini kullanın. (Yüksek gereksinimler, özellikle stres sırasında).
 
1️⃣1️⃣ - Bağırsaktaki pH'ı düşürmek ve bağırsağın ortasında iyi enzimatik performans sağlamak için organik asitlerin kullanılması.
 
1️⃣2️⃣- Bitki yemi katkı maddelerinin kullanımı (Fitojenikler).
 
   Son olarak, sindirilebilirliği, bileşenlerin sindirilebilirlik değerlerinin yanı sıra türün ihtiyaç tablolarından beslenme ihtiyaçlarını belirlemede birleşik bir standart olarak kullanmaya ve ihtiyaçların sindirilebilirliğini ve toplam yüzdeyi kullanmamaya özen gösteriyorum. Bileşenlerin, özellikle amino asitlerle ilgili olarak.
 
????  Yukarıda belirtilen tüm sırların anahtarı, yukarıdakilerin hepsinin çalışılan bilimsel yöntemlere göre nasıl kullanılacağı konusunda beslenme uzmanlarının elindedir.


:: بازدید از این مطلب : 238
|
امتیاز مطلب : 30
|
تعداد امتیازدهندگان : 6
|
مجموع امتیاز : 6
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 13 / 4 / 1402
.

 

 Cuterebra Enfestasyonunun     

 
 
 
 Bu,  sekiz haftalık bir kedi yavrusunun minik burun deliğinden
 
 
devasa bir Cuterebra botfly larvasının çıkarıldığı korkunç andi
 
 
 
 Bu Yavru kedi, Animal veteriner hastanesine geldiğinde kronik burun akıntısı çekiyordu.
 
Sekiz haftalık kedi yavrusu kliniğe başvurduğunda kronik bir hapşırma ve okülonazal akıntı öyküsü ve aşırı derecede şişmiş bir sağ burun deliği vardı.
 
"Yavru kediyi sakinleştirmeye karar verdim ve orada devasa bir sinek olacağını asla tahmin edemezdim!
 
"Genellikle, yaklaşık bir santimetre uzunluğundadırlar ve derinin içine gömülü halde bulunurlar - bu şimdiye kadar gördüğüm en büyüğüydü... ve burundaydı!
 
"Yavru kedi artık daha iyi durumda ve sahibi tarafından bildirilen herhangi bir endişe yok; artık akıntı yok, hapşırma yok.
 
◼ Küçük Hayvanlarda Cuterebra Enfestasyonunun Etiyolojisi
 
 
Yetişkin Cuterebra sinekleri büyük ve arı benzeridir ve beslenmez veya ısırmaz. Dişiler yumurtalarını hayvan yuvalarının açıklıklarının çevresine, yuvalara, normal konakçıların yol kenarlarına veya bu alanlardaki taşlara veya bitki örtüsüne bırakır. Bir dişi sinek, yaşam alanı başına 5-15 yumurta ve> 2.000 yumurta bırakabilir.
 
Hayvanlar, kontamine alanlardan geçerken istilaya uğrar; yumurtalar, yakındaki bir konakçıdan gelen ısıya yanıt olarak çatlar. Hedef konukçuda, larvalar vücuda ağızdan veya burun deliklerinden tımarlama sırasında veya daha az yaygın olarak açık yaralardan girer.
 
Penetrasyondan sonra larvalar, vücut üzerinde çeşitli türe özgü deri altı bölgelere göç ederler ve burada gelişirler ve bir solunum deliği aracılığıyla hava ile iletişim kurarlar. ~30 gün sonra larvalar deriden çıkar, toprağa düşer ve pupa olur. Pupa süresi çevresel faktörlere ve kış diyapozuna bağlı olarak değişir.
 
 
 

Evcil hayvanlarla ilgili bir sorunuz

 

varsa,resme tıklayın. 

 

برای سوال کردن روی تصویر کلیک فرمایید.

 
 
 


:: موضوعات مرتبط: Evcil Hayvan حيوانات خانگی pet animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 269
|
امتیاز مطلب : 30
|
تعداد امتیازدهندگان : 6
|
مجموع امتیاز : 6
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 25 / 3 / 1402
.

 

 ishal tedavisinde elektrolit kullanımı
 
Elektrolitler, ishal buzağılar için tedavi planının önemli bir bileşenidir. Bir buzağı ishal olduğunda sodyum, potasyum ve klorür gibi önemli elektrolitleri kaybeder, bu da dehidrasyona ve diğer komplikasyonlara yol açabilir. Elektrolit solüsyonları, bu kayıp elektrolitleri değiştirmek ve buzağının susuzluktan kurtulmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.
Yaralı buzağılara elektrolit solüsyonları ağızdan verilebilir. Doğru dozajı ve uygulamayı sağlamak için elektrolit paketi üzerindeki talimatları dikkatle takip etmek önemlidir. Genel olarak, elektrolit solüsyonları tek bir büyük doz yerine sık sık küçük miktarlarda verilmelidir. Bu, buzağının boğulmasını önlemeye yardımcı olur ve elektrolitlerin düzgün bir şekilde emilmesini sağlar.
Elektrolit çözeltileri, buzağı için ek enerji sağlayabilen glikoz veya glisin gibi başka bileşenler de içerebilir. Bazı elektrolit çözeltileri, bağırsak sağlığını desteklemek için probiyotikler veya diğer takviyeleri de içerebilir.پElektrolit solüsyonlarının isilik tedavisi değil, buzağının iyileşmesine yardımcı olacak destekleyici bir tedavi olduğunu unutmamak önemlidir. Elektrolitlere ek olarak, yaraların nedenine ve şiddetine bağlı olarak antibiyotikler veya antienflamatuar ilaçlar gibi başka tedaviler gerekli olabilir.
Sonuç olarak, elektrolitler islaklı buzağılarda tedavi planının önemli bir bileşenidir. Elektrolit solüsyonları, kaybolan elektrolitlerin yerine konmasına ve dehidrasyonun önlenmesine yardımcı olabilir. Buzağılarda ishalin doğru teşhisi ve tedavisi için elektrolit paketinin üzerindeki talimatlara dikkatle uyulması ve bir veteriner hekime danışılması önemlidir.
 
 

Evcil hayvanlarla ilgili bir sorunuz

 

varsa,resme tıklayın. 

 

برای سوال کردن روی تصویر کلیک فرمایید.

 
 


:: موضوعات مرتبط: küçük bas hayvanlar دامهای کوچکsmal animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 304
|
امتیاز مطلب : 24
|
تعداد امتیازدهندگان : 5
|
مجموع امتیاز : 5
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 18 / 3 / 1402
.

 

 

Isı Stresini Yönetmek ve Ölçmek
 
 
Tutarlı ısı stresinin zamanı geldi. Isı stresi altındaki inekler daha az süt üretir, doğurganlığı azalır ve daha yüksek SCC'ye sahiptir. Uygun ısı azaltma sağlanmasının çiftlik üzerinde hem ekonomik hem de refah etkisi olabilir.
 
İnekler ne zaman ısı stresi yaşar?
 
Bütün inekler yemi sindirerek ve süt üreterek ısı üretirler. Ayrıca çevrelerinden ısı alırlar. Bir inek ısı stresine girdiğinde hem hava sıcaklığı hem de nem etkili olabilir. Bir Sıcaklık Nem İndeksi, her iki faktörü de göz önünde bulundurarak ısı stresi seviyelerini tahmin eder. Örneğin inekler, %40 nem ile 72 dereceye kadar düşük sıcaklıklarda ısı stresi yaşayabilir. Yüksek verimli inekler 68 derecede ısı stresi altında olabilir.
 
Isı azaltımı nerede sağlanır?
 
Artan solunum hızı, nefes nefese kalma ve gruplar halinde toplanma ısı stresinin belirtileridir. Isı hafifletme, fiziksel semptomlar gösterilmeden çok önce uygulanmalıdır.
Çiftlikte her yaş grubuna soğutma sistemi sağlanmalıdır. Süt üretiminin azalması ve doğurganlık endişeleri nedeniyle çoğunlukla süt veren inekleri düşünüyoruz. Bununla birlikte, tutma bölmesi, emziren grupta ısı azaltmanın yetersiz sağlandığı bir alandır. Bazı inekler, tutma bölmelerinde günde 4 saate kadar vakit geçirebilir, ancak tutma bölmelerini doğal olarak havalandırmak genellikle zordur. Bu nedenle, hızlı hareket eden hava ile ıslatma sistemini birleştirmek genellikle pim alanlarını tutmak için en iyisidir.
Kuru ineklerde veya düvelerde süt üretimi konusunda endişelenmemize rağmen, ısı stresi gelecekteki üretkenliği ve doğmamış buzağıları etkileyebilir. Barajdaki ısı stresi, gelişmekte olan fetüsün hayatta kalmasını ve gelecekteki sağlığını ve üretimini etkileyebilir.
 
Isı azaltmanın etkili olup olmadığı nasıl anlaşılır?
Bir çiftliğin ısı stresini yönetmede ne kadar iyi olduğunu belirlemek zor olabilir. Isı stresi azaltımını ölçmenin bir yolu, yaz-kış oranı kullanmaktır. Yaz-kış oranını hesaplamak için yaz üretim değişkenini (süt üretimi, gebelik oranı) kış üretim değişkenine bölün. Hesaplamada yaz ve kış aylarının ortalamaları veya belirli zaman noktaları kullanılabilir. Amaç, bire yakın bir orana sahip olmaktır. Oranın 1 olması, çiftliğin ısı stresi çökmesi yaşamadığı anlamına gelir. Bir uyarı olarak - süt üretim oranları birden az olma eğilimindedir. Bununla birlikte, somatik hücre sayıları tipik olarak yaz aylarında daha yüksek olduğundan, somatik hücre sayısı oranları birden fazla olma eğilimindedir.
 
 
 
 
Evcil hayvanlarla ilgili bir sorunuz

 

varsa,resme tıklayın. 

 

برای سوال کردن روی تصویر کلیک فرمایید.

 
 


:: موضوعات مرتبط: büyük bas hayvanlar دامهای بزرگlarge animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 319
|
امتیاز مطلب : 25
|
تعداد امتیازدهندگان : 5
|
مجموع امتیاز : 5
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 16 / 3 / 1402
.

 

 Bir arkadaştan bir makale 

 Osteoartrit ve Evcil Hayvan Ebeveynlerinin Bilmesi Gerekenler
 
Merhaba, evcil hayvan ebeveynleri! 2 yaşındaki muhteşem Labrador'um  hakkında konuşalım. Neşe dolu bir kalbe ve oyuncu bir ruha sahip, oldukça karakterli biri. Yine de, yolculuğu güllük gülistanlık olmadı; benim köpeğim, teşhisinin bir kanıtı olan osteoartrit olan artrit ağrısıyla mücadele ediyor.
 
Kısa süre sonra osteoartritin tüylü dostlarımızda ilerleyici eklem ağrısına yol açan bir durum olduğunu keşfettim. Birçok cinsi etkileyen, ne kadar yaygın olduğunu öğrendiğimde şok oldum. Bu hastalık benim köpeğime dokunmuş, hayatını değiştirmişti ve ben onu anlamaya kararlıydım.
 
 
Başlangıçta  köpeğimin teşhisi konusunda kafam karışmıştı, artritin o zamanlar yaşlı köpeklere özel olduğunu düşünüyordum. Bununla birlikte, beni şaşırtacak şekilde, osteoartrit, orta yaşlı ve yaşlı köpeklerde, özellikle dev ırklarda daha yaygın olmasına rağmen, köpekleri bir yaşındaki kadar etkileyebilir.
 
köpeğimin durumunda, artrit ağrısı ilk başta hafifti. Arka ayaklarının daha zayıf göründüğünü, hareket ettiğinde hafif bir tereddüt olduğunu ve tanınmış bir evcil hayvan maması şirketinden aldığı en sevdiği kuru mamaya genellikle dokunulmadığını fark ettim. Kısa süre sonra şakacı tavrı solmaya başladı ve o zaman bir şeylerin doğru olmadığını anladım.
 
Ticari Evcil Hayvan Maması ve Artrit Hakkındaki Gerçeği Ortaya Çıkarma
 
Bir veteriner ziyareti ve birkaç kan testi sonrasında cevabımızı aldık. köpeğimin artritik eklemlerini etkileyen kronik bir ağrı durumu olan osteoartriti vardı. Diyetinin bunda oynadığı rolü sorgulamama neden oldu. Evcil hayvan ebeveynleri olarak, ticari evcil hayvan mamalarının, özellikle kuru köpek mamalarının dengeli bir beslenme kaynağı olduğuna inanmaya yönlendiriliyoruz. Ancak gerçekte, birçok evcil hayvan yiyeceği aşırı derecede ısıtılır ve bu da hayati besinlerin kaybolmasına neden olur.
 
köpeğim gibi artritli köpekler için yaşam kalitesi, diyetlerini yeniden gözden geçirerek büyük ölçüde iyileştirilebilir. Kuru gıda diyetleri, uygun olsa da, evcil hayvanlarımızın ihtiyaç duyduğu temel besinleri yalnızca bazen sağlayabilir. Bununla birlikte, taze yiyecekler, artritik ağrıyı yönetmek için gerekli olan daha geniş bir besin yelpazesi sağlayabilir.
 
köpeğimin Hayatını Geliştirmek: Bir Dönüşüm Kuyruğu
 
 
 
köpeğimin teşhisini ve diyetinin etkisini anlamak bizim için çok önemli bir andı. Diyetini önemli ölçüde değiştirdik ve sağlığını iyileştirmek için ek takviyeler getirdik. Super Feedy Slow Feeder Köpek Kasesinin yanı sıra, bu eklemeler köpeğimin hayatını gerçekten değiştirerek canlılığını ve neşesini geri getirdi.
 
köpeğimin rutinine yapılan en önemli eklemelerden biri, ortak ve genel sağlık yararları ile tanınan doğal bir takviye olan Rose Hip Vital'dir. Güçlü antioksidanlarla dolu ve C vitamini açısından zengin olan Rose Hip Vital, köpeğimin artritik eklemlerindeki iltihaplanmayı azaltan doğal bir anti-enflamatuar görevi görür. Bu ek, rahatsızlığını hafifletmede ve genel eklem sağlığını desteklemede çok önemli bir rol oynadı.
 
Anitol Rapid, akut ağrının yönetilmesine yardımcı olur ve gelişmiş hareketliliği teşvik ederek köpeğimin daha özgür ve rahat hareket etmesini sağlar. Ek olarak, Anitol Rapid'i köpeğimin günlük rutinine dahil ediyoruz. Bu ek, akşam yemekleri ile karıştırılarak eklemlerini ve genel hareketliliğini daha da destekler.
 
Super Feedy Slow Feeder Dog Bowl ve fizik tedavinin yararları ile birleşen bu diyet ilaveleri, köpeğimin hayatı üzerinde derin bir etkiye sahip oldu. Hareket kabiliyeti ve gücü kademeli olarak geliştikçe arka bacak zayıflığında önemli gelişmeler gözlemledik. Kan basıncı dengelendi ve genel sağlığına ve canlılığına katkıda bulundu.
 
Azalan ağrı ve artan hareketlilik ile köpeğimin neşeli ruhu yeniden su yüzüne çıktı. Yürüyüşlere, oyun zamanına ve tüylü arkadaşlarıyla etkileşim kurmaya olan hevesini yeniden kazandı. Onun dönüşümüne tanık olmak inanılmaz derecede ödüllendirici oldu ve bize özel bakımın gücünü ve artriti yönetmeye yönelik bütüncül yaklaşımları hatırlattı.
 
köpeğimin artritle olan yolculuğu bize, benzersiz ihtiyaçlarını karşılamak için diyet, takviyeler, özel beslenme araçları ve hedefe yönelik tedavileri birleştiren kapsamlı bakımın önemini öğretti. Diyetini, takviyelerini ve egzersiz rutinini gerektiği gibi ayarlayarak köpeğimin ilerlemesini yakından izliyoruz. Her gün, bu değişikliklerin onun yaşam kalitesi üzerindeki dikkate değer etkisi bize hatırlatılıyor.
 
Bu müdahaleler sayesinde, köpeğimin hayatını iyileştirerek hareket kabiliyetini yeniden kazanmasına, ağrısını azaltmasına ve mutlu, aktif bir köpek olmanın sevincini yeniden yaşamasına yardımcı olduk. Bu, kişiselleştirilmiş bakımın dönüştürücü gücünün ve sevgili tüylü dostlarımıza olan sarsılmaz sevgimizin bir kanıtıdır.
 
köpeğimin Yolculuğundan Evcil Hayvan Ebeveynleri İçin Dersler
 
Evcil hayvan ebeveynleri olarak, köpeğimin yolculuğu bize kritik bir ders veriyor: farkındalık. Osteoartrit sessiz bir hastalıktır ve genellikle evcil hayvanlarımızın doğuştan gelen acıyı gizleme yeteneği tarafından maskelenir. Uyanık kalmalı ve ince işaretler aramalıyız. Davranışlarında hafif bir değişiklik, oynamaya olan ilginin azalması veya köpeğimin durumunda, özellikle arka ayaklarda harekette bir tereddüt olabilir.
 
Konu mamaya gelince, evcil hayvan maması endüstrisi tarafından evcil hayvanımızın beslenmesi için kuru mamaya güvenmeye şartlandırıldık. Ancak köpeğimin hikayesi, evcil hayvanlarımızın diyetinde taze yiyecekleri dikkate almanın önemine ışık tutuyor. Bu basit değişiklik, artritli köpeklerin yaşamlarını önemli ölçüde iyileştirerek, onlara kronik ağrıdan kurtulma ve yaşam kalitelerini artırma olanağı sağlayabilir.
 
Son olarak, veterinerinizle yakın çalışmayı unutmayın. Düzenli kan testleri, köpeğinizin kan şekeri düzeylerini ve artrit ve diyabetik nöropati ve böbreküstü bezi işlev bozukluğu gibi diğer ilgili durumları yönetmede gerekli olan diğer hayati parametreleri izlemenize yardımcı olabilir.
 
Ezber Bozan: Süper Besleyici Yavaş Besleyici Köpek Kasesi
 
 
 
köpeğimin artritini ve kilo kontrolünü yönetmek, onun doyurucu iştahı göz önüne alındığında, bir zorluk teşkil ediyordu. Süper Besleyici Yavaş Besleyici Köpek Kasesini yeme rutinini olumlu yönde etkilemek için tasarladım. Dağınık yiyeceklerin benzersiz tasarımıyla köpeğim, her bir parçayı geri almak için biraz daha fazla çalışarak daha yavaş yemeyi ve daha iyi sindirimi destekler. Kase ayrıca mide sorunlarının önlenmesine yardımcı olarak ek faydalar sağlar.
 
Super Feedy Slow Feeder Köpek Kasesinin önemli bir avantajı porsiyon kontrolüdür. köpeğimin yemeğini tartarak, etkili kilo yönetimi için çok önemli olan, öğün başına doğru miktarda kalori almasını sağlayabilirim. Kalori içeriği yiyecekler arasında değişir, bu nedenle porsiyonlarını ölçmek aşırı yemeyi önler ve artritik eklemleri üzerindeki baskıyı azaltır.
 
Porsiyon kontrolünün ötesinde, Super Feedy Bowl, köpeğimin bilişsel işlevini geliştirdi. Köpek yaşlandıkça bilişsel işlev bozukluğu endişe kaynağı olabilir, ancak kasenin yapboza benzer tasarımı onu zihinsel olarak meşgul tutar. Bu, zihni için yemek zamanı sırasında uyarım sağlayan mini bir egzersiz gibidir.
 
köpeğimin Süper Besleyici Yavaş Besleyici Köpek Kasesini kullanmasını izlemek bir zevktir. Her bir parçayı çeşitli kuytu köşelerden alma stratejisi ve kararlılığı eğlenceli. Ancak eğlence faktörünün ötesinde, bu basit ama etkili aracın köpeğimin artritini ve genel sağlığını yönetmeye önemli ölçüde katkıda bulunduğunu bilmek güven verici.
 
Super Feedy Yavaş Besleyici Köpek Kasesi, köpeklerim için oyunun kurallarını değiştirdi. köpeğimin fazla yememesini, kilosunu kontrol etmesini ve artritini etkili bir şekilde ele alırken zihinsel uyarım sağlamasını sağlar. Benzer zorluklarla karşılaşıyorsanız, Süper Besleyici Yavaş Besleyici Köpek Kasesi gibi yavaş besleyici bir kase düşünün. Köpeğinizin esenliğini artıran ve yaşam kalitesini artıran değerli bir yatırımdır.
 
Sonuç
 
köpeğimin yolculuğu hem bir öğrenme deneyimi hem de duygusal bir hız treni oldu. Bununla birlikte, köpeklerde osteoartritin gerçekliğini, diyetin rolünü ve erken teşhisin önemini vurguladı.
 
Bu yolculuk boyunca, köpeğimin ruhu her zamanki gibi dayanıklı olmaya devam ediyor ve bize zorluklar karşısında cesaret ve neşeyi öğretiyor. Öyleyse, hayatı ne olursa olsun kuyruk sallayarak yaşamamızı hatırlatan köpeğim'e ve tüm tüylü arkadaşlarımıza kadeh kaldıralım. İşte tüm evcil hayvanlarımız için daha parlak, daha sağlıklı bir gelecek!
 
 
 

Evcil hayvanlarla ilgili bir sorunuz

 

varsa,resme tıklayın. 

 

برای سوال کردن روی تصویر کلیک فرمایید.

 
 
 


:: موضوعات مرتبط: Evcil Hayvan حيوانات خانگی pet animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 335
|
امتیاز مطلب : 25
|
تعداد امتیازدهندگان : 5
|
مجموع امتیاز : 5
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 13 / 3 / 1402
.

 

 

Köpeğimin ishali Tıbbi Bir Acil Durum mu?

 

Köpek sahipleri olarak hepimiz tüylü dostlarımızı sağlıklı ve mutlu tutmak isteriz. Ancak sevgili evcil hayvanlarımız mide rahatsızlığı veya ishalden muzdarip olduğunda, bu üzücü olabilir. Köpeklerimiz Belle ve Marley ile kendi deneyimlerimizde bu sorunla karşılaştık ve beraberinde gelen zorlukları anladık. Bu nedenle, köpek sahiplerinin bu yaygın sorunla başa çıkmalarına yardımcı olmak için bu kılavuzu bir araya getirdik. İster basit bir sindirim rahatsızlığından isterse altta yatan daha ciddi bir durumdan kaynaklansın, size köpeklerde ishalin nedenleri, belirtileri ve tedavileri hakkında bilgiler, ishalli bir köpeği neyle beslemeniz gerektiği ve gelecekteki salgınları önlemeye yönelik ipuçları sağlayacağız. .

 
Köpek arkadaşınızın akan kakası veya yumuşak dışkısı varsa, bu gülünecek bir şey değildir. Bir köpeğin yememesi gereken bir şeyi yediği "çöp bağırsağı" veya diyet kararsızlığı gibi mide rahatsızlığı için basit bir açıklama olabilir. Köpeklerde ishal genellikle bir teşhisten çok bir semptomdur, bu nedenle tablo biraz daha karmaşık olabilir.
 
Köpeklerde ishal, çeşitli hastalık ve durumlardan kaynaklanabilir.
 
Köpeklerde ishal, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli hastalık ve durumlardan kaynaklanabilir:
 
pankreatit parvovirüs
Hastalık virüsü
Yiyecek alerjileri (gıda alerjileri)
Anksiyete veya stres
Düzenli gıda diyetinde ani bir değişiklik
Bağırsaklardaki parazitler (paraziter enfeksiyonlar)
Toksinlerin yutulması Addison hastalığı
Ekzokrin pankreas yetmezliği ile sonuçlanan bir karaciğer hastalığı
bağırsak kanseri
Bir veteriner tarafından yapılan muayene, evcil hayvan ebeveynlerinin köpekleri için en iyi beslenmeyi bulmalarına ve ishalin altında yatan nedeni belirlemelerine yardımcı olabilir.
 
Köpeklerde ishal nöbetleri veya mide rahatsızlığı ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir. Evcil hayvan ebeveynleri olarak, köpeğiniz 24 saatten fazla kusuyorsa ve ishal yaşıyorsa lütfen veterinerinizi arayın. Dışkısında kan fark ederseniz, derhal veterinerinize başvurun. Köpeğiniz, zayıflamasına, iştahını kaybetmesine ve uyuşuk olmasına neden olabilecek şiddetli susuzluktan muzdarip olabilir. Bu böbrek yetmezliğine yol açabilir.
 
Köpeğinizin dışkısında kan veya kanlı ishal varsa harekete geçmek için beklemeyin. Genellikle bağırsaktaki iç kanamadan kaynaklanırlar. Özellikle düzenli olarak ilaç almamışsa, veterinerinizin bu sorunu bildiğinden emin olun. Muhtemelen kanamayı durdurmak için ameliyat önerecektir.
 
İshalli Bir Köpeğe Ne Beslenir?
 
Köpeğinizin küçük bir öğün yeme zamanı geldi ama ishalli bir köpeği neyle beslersiniz? Yumuşak, kolayca sindirilebilir, sindirim sistemini yatıştırıcı yiyecekler seçmelisiniz. Aşağıda denenmiş ve doğrulanmış beş öneri bulunmaktadır.
 
Bu yiyeceklerin her birinden az miktarda alarak başlayın: Küçük ırklar için bir çorba kaşığı yiyecekle başlayın. Yaklaşık bir golf topu büyüklüğünde, büyük ırklar için yaklaşık iki yemek kaşığı yiyecekle başlamanız önerilir.
 
Bu harika yiyecekleri deneyin:
 
1. Yalın Protein
 
Derisiz tavuk göğsü
 
Temel protein sağlamasına rağmen, az yağlı etler köpeğinizin midesine karşı naziktir. Aşağıdaki gibi etleri deneyebilirsiniz:
 
Derisiz tavuk göğsü
kıyılmış yağsız et
Türkiye
Isırık büyüklüğünde parçalar halinde doğrayın, pişene kadar kaynatın, sonra süzün. Herhangi bir tuz, yağ, tereyağı veya baharat eklemenize gerek yoktur.
 
2. Beyaz Pirinç
 
 
Pirinç iyice durulanmalı ve ardından paketteki talimatlara göre hazırlanmalıdır. Oda sıcaklığında servis edebilirsiniz. 50/50 pirinç ve yağsız protein karışımı yapmak istiyorsanız (yukarıya bakın), yağsız protein ekleyebilirsiniz (yukarıya bakın). Alternatif olarak kahverengi pirinç kullanabilirsiniz.
 
3. Patates
 
Köpekler patates yemekten hasta olabilir
 
Köpekler, bir solanin bileşiği içerdikleri için patates yemekten hasta olabilirler. Pişirmenin bir sonucu olarak, patatesler solanin içeriğini kaybeder ve bu da onları güvenli bir şekilde tüketir.
 
Bunu lokmalık parçalar halinde keserek ve tamamen pişene kadar kaynatarak veya fırınlayarak hazırlayabilirsiniz. Kızartmaktan veya tereyağı, baharat veya tuz eklemekten kaçının.
 
4. Konserve Kabak
 
Köpeğinizin kasesine az miktarda mama koyun ve servis yapın. Büyük yetişkin köpekler için 1-3 yemek kaşığı mama verin. Küçük ve orta boy köpekler için 1-3 çay kaşığı uygundur. Kabak turta karışımı değil, sade balkabağı servis edin.
 
5. Reçeteli Köpek Maması
 
Köpek maması markaları genellikle ishal tedavisi gibi belirli sağlık sorunları için karşı ilaçlar sunar. İshalin nedenini ele almak ve çözmek için açıkça formüle edilmiş terapötik diyetleri kullanmak için genellikle veterinerinizden bir reçete almanız gerekir. Veteriner diyetleri TR Gastroenteric Formula ve Hill's I/D ishalli köpekler için bazı popüler tıbbi mamalardır.
 
İshalinin nedenine bağlı olarak, köpeğinizin belirli sağlık koşulları için tasarlanmış mamaları yemesi faydalı olabilir. Alerji nedeniyle ishal olan köpekler, hipoalerjenik veya yeni proteinli yiyeceklerle (yeni bir protein türünden yapılan yiyecekler) beslenmekten fayda görebilir.
 
Hazırlamak için gıda paketinin üzerindeki talimatları izleyin.
 
Hassas Mideler İçin Köpek Maması
 
 
 
 
 
Ayrıca, bir veteriner reçetesi olmadan mide-bağırsak sorunlarını tedavi etmek için formüle edilmiş ticari köpek mamaları da bulabilirsiniz. Sindirime yardımcı prebiyotik lifler içeren Hill's Science Diet Adult Sensitive Stomach & Skin Chicken Recipe Kuru Köpek Mamasını veya canlı probiyotiklerle bağırsak sağlığını destekleyen Purina Pro Plan'ın Kuzu ve Yulaf Ezmesi Formüllü Kuru Köpek Mamasını seçebilirsiniz.
 
Burada açıklanan yiyecekler tüm köpeklere yardımcı olmayabilir, ancak bazı durumlarda yardımcı olabilirler. Bu mamayı verdikten sonraki birkaç gün içinde herhangi bir gelişme görmezseniz veterinerinize danışılmalıdır.
 
Hazırlamak için gıda paketinin üzerindeki talimatları izleyin.
 
Dışkıları normale döndükten sonra iki veya üç gün boyunca köpeğinizi yumuşak bir diyetle beslemeye devam edin. Bu arada, köpeğiniz buna tahammül ederse, ona verdiğiniz mamayı kademeli olarak artırın. Köpeğinizin ishali (akıntılı dışkı) iki günden fazla sürdüyse, veterinerinizle iletişime geçmelisiniz.
 
İlk önce köpeğinizin normal mamasından az miktarda yumuşak mama ile karıştırmalısınız. Köpeğinizin diyetini kademeli olarak üç ila beş gün içinde normale döndürmek yardımcı olacaktır. Yavru köpeğinizin midesini rahatsız etmemek için yavaşça normal mamaya geçin.
 
Köpek İshaline Diğer Çözümler
 
Yumuşak yiyeceklerin bağırsakları iyileştirmek ve köpeklerde ishali durdurmak için yeterli olmadığı zamanlar vardır. Sorunu çözmek için ilaç veya takviye gibi ek desteğe ihtiyaç duyulabilir. Aşağıdakilerden herhangi birini köpeğinize vermeden önce veterinerinize danışmanız çok önemlidir - köpeğinizin durumunu değerlendirebilir ve hangi tedavilerin en etkili olduğuna karar verebilirler.
 
Sonuç
 
Köpeklerin Yeme Şeklini İyilik için Değiştirmek!
 
 
GI yolunun dinlenip iyileşebilmesi için köpeklerden 12 saat boyunca yiyecek almamalısınız. Yavru köpeklerden, küçük ırklardan, yaşlılardan veya sağlık sorunları olan köpeklerden mama vermemeden önce lütfen veterinerinize danışın.
 
Köpekler genellikle çeşitli faktörlerden dolayı ishalden muzdariptir. Bazen normal beslenmeleri doğru bir şekilde dengelenmez, bazen stresli ve bazen de hastadırlar. Sebep ne olursa olsun, evcil hayvanınızın nemli kalması ve besleyici yiyeceklerle beslenmesi çok önemlidir. Bu, hızlı bir şekilde iyileşmesine ve daha fazla sorundan kaçınmasına yardımcı olacaktır.
 
Küçük porsiyonlarda yumuşak bir diyet servis edin. Dışkıları iki ila üç gün boyunca normale döndükten sonra köpeğinizin normal diyetine yavaşça yeniden başlayın.
 
Tabii ki, köpeğiniz ishal veya mide rahatsızlığı çekiyorsa, semptomlarını hemen tedavi etmeniz önemlidir. Onu rahat ve sakin tutun ve sistemini temizlemek için bol su kullanın. Sağlık durumunun tedavisine yardımcı olması için yukarıdaki yiyeceklerin listesine bakın.
 
Yavru köpeğiniz tekrar tekrar ishal veya kronik ishal atakları geçirdiğinde derhal veterinerinize veya en yakın acil hayvan hastanesine başvurmalısınız. Köpeğinizin bu sorunu yaşamasına izin vermeyin; ona ihtiyacı olan tüm besinleri sağlayacak sağlıklı bir diyetle mutlu bir hayat yaşamayı hak ediyor.
 
Köpeklerin Yeme Şeklini İyilik için Değiştirmek!
 
Sorumlu evcil hayvan ebeveynleri olarak, yardım etmek için her şeyi yapmak istediğinizi biliyoruz. Yemekten sonra hasta bir köpekle yaşamak hiç eğlenceli değil. İki köpeğimiz Marley ve Belle hızlı yemek yemeyi sever! Bu nedenle, bir köpekle yemek yedikten sonra acı ve rahatsızlık içinde yaşamanın nasıl bir şey olduğunu tam olarak biliyoruz.
 
Üstün, Çok Yönlü 4'ü 1 Arada Yavaş Besleyici Köpek Kasesi'ni sunuyoruz! Bu yeni yavaş beslenen köpek mama kabı, modern tasarımı yenilikçi işlevsellik ile birleştirdiği için heyecanlıyız. Yavaş bir besleyiciden daha fazlası. Köpeğinizin yemek saatinde doğal olarak yavaşlamasını sağlayan yavaş besleyici bir kase ve evcil hayvanınızın püreler, güveçler veya ıslak yiyecekler gibi çeşitli lezzetli yiyeceklerin tadını çıkarabilmesi için ters çevrilebilir bir yalama matı. Kolay lezzetli yiyecek hazırlama ve saklama için mükemmel bir kase, köpek maceralarınız için köpek dostu bir seyahat kasesi olarak ikiye katlanır.
 
Köpeğiniz size huzur veren daha mutlu, daha sağlıklı bir yemek zamanı deneyimine sahip olacak.
 
 
 

 

Evcil hayvanlarla ilgili bir sorunuz

 

varsa,resme tıklayın. 

 

برای سوال کردن روی تصویر کلیک فرمایید.

 
 

 

 


:: موضوعات مرتبط: Evcil Hayvan حيوانات خانگی pet animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 266
|
امتیاز مطلب : 25
|
تعداد امتیازدهندگان : 5
|
مجموع امتیاز : 5
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 13 / 3 / 1402
.

 

 

Buzağıları Otomatik Besleyicilere

Geçirmek İçin 10 İpucu

Yaş, iştah ve eğitim başarıyı etkiler

Otomatik beslemeli grup barındırma, sütten kesilmiş buzağıları büyütmek için başarılı bir sistem olabilir. Ancak buzağılar yavaş başlarsa, bu yetiştirme yöntemine geçiş felaketle sonuçlanabilir. Buzağı yetiştiricileri otomatik besleme sistemleriyle daha fazla deneyim kazandıkça, buzağıların bireysel barındırma ve beslemeden grup yetiştirmeye sorunsuz bir şekilde uyum sağlamasına yardımcı olacak bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz:

 

1. TRANSFER YAŞI İÇİN BİR STRATEJİ GELİŞTİRİN

 

İdeal olarak, buzağılar mümkün olan en kısa sürede otomatik beslemeye geçmelidir. Süt Ürünleri Buzağı Tartışması Akademi, bazı mandıraların buzağıları 2 ila 3 günlükken bile otomatik yemliğe geçirebildiğini belirtirken, diğerleri buzağılar 2 haftalık olana kadar bekler. Sürü boyutu, bölmelerin ne kadar hızlı dolabileceğinin en büyük diktatörüdür.

 

2. SATIŞ AHIRLARINA VE ÇOK KAYNAKLI BUZAĞILARA DAHA FAZLA ZAMAN VERİN

 

Yüksek sağlık statüsüyle yönetilen tek bir mandıradaki buzağılar genellikle doğumdan birkaç gün sonra taşınabilir.Ancak Süt Spesiyaliteleri danışmanları, çiftlikler arasında taşınan çeşitli kaynaklardan gelen buzağıları önermektedir. ve bir satış ahırından geçmiş olabilir, genellikle ekstra kişisel bakıma ihtiyaç duyar. Genellikle fakir veya bilinmeyenleri vardır. kolostrum durumu ve 10 ila 14 günlük olana kadar bireysel olarak yetiştirilirlerse daha iyi sonuç verirler.

 

 3. YAŞ AYRILMASINI İZLEYİN

 

Daha yaşlı, agresif kümes arkadaşlarıyla rekabet eden çok genç buzağılar genç olanlar büyük bir dezavantajda. Genel olarak, bir yayılma en fazla 3 hafta tavsiye edilir ve daha küçük bir yaş aralığı herzaman daha iyi.

 

4. GÜÇLÜ BİR EMZİRME İÇİN BEKLEYİN

 

Hareket etmek için “doğru” yaşta olan buzağılar bile, eğer hareket ederlerse hazır olmayabilirler.agresif bir şekilde yemek yemiyorlar. kadar bireysel muhafazalarda tutun. Doyurucu bir iştahı var ve iyi içiyorlar.

 

5. BİREYSEL ŞİŞELERİ KARIŞTIRMAK İÇİN BESLEYİCİYİ KULLANIN

 

Buzağılar kolostrumun ötesinde bireysel barınaklarda tutuluyorsa ve site-süt besleme dönemi, hangi süt formülasyonu karıştırılıyorsa onu kullanın Jim Fischer'a otomatik besleme ile şişelerini doldurmasını tavsiye ediyor üretici Forster-Technik. Böylece alışacaklar sıvı rasyonun tadı ve aroması ve sindirimi ayarlamanıza gerek kalmayacak-özellikle hareket ettirildiklerinde.

 

6. DOLDURUN, AÇ EĞİTİN

 

Milk Specialties Global, Otomatik Buzağı Besleyici El Kitabında aç buzağıların hareket ettirilmemesini tavsiye eder. Bunun yerine, onları akşam biberonla beslemelerini aldıktan sonra yeni kalem, böylece onlar rahatlayabilir ve yeni ortamlarına yerleşebilirler. Otomatik eğitim Yemleme ertesi sabah buzağılar açken başlayabilir ve hareketle vurguladı.

 

7. BAŞLANGIÇTA MEME TAKIMI

 

Süt Spesiyaliteleri, buzağılara yemlikte yardımcı olmayı tavsiye ediyor ilk sabah beslenmesi için, ardından öğleden sonraya kadar beklemek ya da akşam tekrar antrenman yapmak için. Benzer şekilde, Forster ile Fischer-Technik, ilk saatler arasında 10 saat ile 12 saat arasında tavsiyede nbulunur.ve ikinci eğitimler. Ertesi gün, yalnızcasabah ve yalnızca besleyici raporu hiçbir etkinlik göstermiyorsa o buzağı için

 

8. SAKİN VE NAKİT BİR ŞEKİLDE ÇALIŞIN

 

Emziği eğitirken acele etmeyin. Çoğu otomatik besleyicide bir yoluyla kademeli olarak süt vermenizi sağlayan eğitim pompası meme ucu Buzağıların pozisyon almak için biraz rehberliğe ihtiyacı olabilir doğru bir şekilde, ancak bunları her zaman nazikçe ele alın çünkü istemezsiniz. besleme istasyonundan korkmaları.

 

9. MEVCUTSA ÖNCELİK AYARLARINI KULLANIN

 

Bazı makineler programlanabilir, böylece yeni hayvanlar öncelikli beslemeler alın. Örneğin, buzağılar pri-bölmede kaldıkları ilk 7 gün ority. Öncelikli bir buzağı ise besleme istasyonuna girer, makine hemen geçiş yapar Potansiyel olarak arzı kapatarak bu buzağıyı besleyin. önünde besleyen yaşlı buzağı.

 

10. AŞIRI EĞİTİM YAPMAYIN

 

Buzağılar sağlıklı ve açsa neredeyse tamamı buzağı kapar. diğer buzağıları gözlemleyerek ve takip ederek yemleme sistemine Emzirmek ve açlığı gidermek için doğal içgüdülerini kullanırlar. Eğer sen Onlara çok fazla "bakıcılık yapın", davranış damgası vurma riskiyle karşı karşıya kalırsınız bu, bir kişinin onları beslemek için orada olmasını bekler. 
 
"Doğru" yaşta olan buzağılar bile eğer hazırlarsa hareket etmeye hazır olmayabilirler agresif bir şekilde yemek yememek. onları içeride tut sahip olana kadar bireysel konutiştah açıcı ve iyi içiyorlar.

 

 

Evcil hayvanlarla ilgili bir sorunuz

 

varsa,resme tıklayın. 

 

برای سوال کردن روی تصویر کلیک فرمایید.

 
 


:: موضوعات مرتبط: büyük bas hayvanlar دامهای بزرگlarge animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 411
|
امتیاز مطلب : 19
|
تعداد امتیازدهندگان : 5
|
مجموع امتیاز : 5
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 10 / 3 / 1402
.

 

 

Taşlık erozyonunun  nedeni

 

Taşlık erozyonunun çok sayıda nedeni vardır ve bir günlük civcivler kadar erken görülür. Taşlık astarındaki erken hasar, yumurtadan yeni çıkmış civcivlerde artan hastalık ve ölümlere yol açar ve kuluçka sürecine veya tavuğun diyetine bağlanabilir.
Bu, koilin tabakasındaki makroskopik kusurların yanı sıra taşlık mukozasındaki kusurlar ve iltihaplanma ile karakterize edilir.
 
Kümes hayvanlarında Taşlık Erozyonlarının sebepleri nelerdir?
Taşlık erozyonları, çoğunlukla, örneğin vitamin eksiklikleri, balık unundaki biyojenik aminler ve mikotoksinler gibi bazı bulaşıcı olmayan beslenme faktörlerine atfedilmiştir.
 
1.Mikotoksinler
Tamamı trikotesen grubuna ait olan T-2 toksini, HT-2 toksini, diasetoksisirpenol (DAS) veya monoasetoksisirpenol (MAS) ile kontamine olmuş yemler, dokularda yanıklar ve tahrişler üreterek midede ve taşlıkta erozyonlara neden olur.
 
2.Bakteriyel Enfeksiyonlar
Proventrikulus ve taşlığı etkileyen en önemli bakteriler şunlardır:
Geçiş bölgesinin anaerobik alanlarında yetişen Clostridium (Clostridium colinum, Clostridium perfringens, vb.) cinsine ait olanlar. Bu durumlarda taşlığın geçiş bölgesinde ve üst kısmında nekroz görülür.
Megabakteri (Macrorhabdus ornithogaster), bakteri gibi görünen ancak aslında mayaya daha yakın olan bir organizma.
3. Maya Enfeksiyonları
İmmün baskılama veya antibiyotik kötüye kullanımı gibi belirli koşullar altında, fırsatçı bir patojen olan Candida albicans mayası gaga, mahsul ve midede kolonize olabilir. Proventrikulusta beyaz kitleler görülebilir.
 
4. Mantar Enfeksiyonları
Belirli durumlarda, özellikle sıcak ve nemli ortamlarda bunu görebiliriz.
 
5.Viral Enfeksiyonlar
Enfeksiyöz bronşit virüsü, kuş çiçeği virüsü, kuş gribi virüsü, Newcastle hastalığı vb. dahil olmak üzere, Proventrikulus ve taşlığa bulaşan birçok virüs vardır.
 
6. Beslenme Nedenleri--
#Düşük kaliteli balık yemekleri
  Acılaşma, serbest yağ asitleri
  Metionin eksikliği
  Sistin eksikliği
  Selenyum eksikliği
  B6 Vitamini, 12, E Vitamini Eksikliği
 
7.Yönetimsel ve Tartışmalı Nedenler
Beslemeye geç erişim (açlıktan ölme).
Kuluçka ve/veya kuluçka sırasında stres.
Yatak malzemelerinin kötü kalitesi (küf, Mantarlar)
Bakteri veya virüs tarafından dikey enfeksiyon.
Birinci gün civcivlerde bu tür belirtiler görüldüğünde, dokuların yenilenmesini hızlandırmak için bir vitamin solüsyonu verilmesi tavsiye edilir.
 
   Sonuçlar ve Özet:
  Gizzard erozyon ve ülserasyon sendromu (GEU) dünya çapında yaygındır ve subklinik formu ticari kümes hayvanı sürülerinde yaygın görünmektedir.
Üretim parametreleri üzerindeki etkileri nedeniyle, mide ve taşlığı etkileyen hastalıklar göz ardı edilemez. Çoğu, mikotoksin bağlayıcılar, bağırsak sağlığı üzerinde olumlu etkisi olan bitki özleri, yeterli biyogüvenlik programları ve iyi bir beslenme stratejisi kullanılarak önlenebilir."
 
 

Evcil hayvanlarla ilgili bir sorunuz

 

varsa,resme tıklayın. 

 

برای سوال کردن روی تصویر کلیک فرمایید.

 
 


:: موضوعات مرتبط: kuşlar پرندگانpoultry , ,
:: بازدید از این مطلب : 427
|
امتیاز مطلب : 9
|
تعداد امتیازدهندگان : 2
|
مجموع امتیاز : 2
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 5 / 3 / 1402
.

 

 

KULAK KESME İLE İLGİLİ BEŞ Efsane.
 
 
Efsane 1: Kulak kırpmak kulak enfeksiyonlarını önler.
Gerçek: Kulak kırpmanın kulak enfeksiyonlarını önlediğine dair bilimsel bir kanıt yoktur. Uygun kulak bakımı, düzenli temizlik ve veteriner kontrolleri, köpeklerde kulak enfeksiyonlarını önlemenin en iyi yöntemleridir.
 
Efsane 2: Bir köpeğin sağlığı veya hijyeni için kulak kırpma gereklidir.
Gerçek: Kulak kırpma tamamen kozmetiktir ve köpeğin sağlığına veya hijyenine fayda sağlamaz. Köpekler bu prosedüre tabi tutulmadan sağlıklı bir hayat yaşayabilirler.
 
Efsane 3: Kulak kesme köpekler için ağrısızdır.
Gerçek: Kulak kırpma, kulakları kesip yeniden şekillendiren, köpeklerde ağrıya, rahatsızlığa ve olası komplikasyonlara neden olan cerrahi bir prosedürdür.
 
Efsane 4: Kulak kırpma, bir cins gerekliliğidir.
Gerçek: Belirli ırklarla tarihsel ilişkisine rağmen, hiçbir cins için kulak kesme gerekli değildir. Irk standartları farklıdır ve birçok köpek kulübesi kulübü ve üreme organizasyonu artık doğal kulakları kabul etmektedir.
 
Efsane 5: Kulak kesme, köpeklerde işitmeyi artırır.
Gerçek: Kulak kırpma, bir köpeğin işitme duyusunu geliştirmez. Dış kulağın şeklinin, iç kulağın anatomisi tarafından belirlenen işitme yetenekleri üzerinde hiçbir etkisi yoktur.
 
 

Evcil hayvanlarla ilgili bir sorunuz

 

varsa,resme tıklayın. 

 

برای سوال کردن روی تصویر کلیک فرمایید.

 
 
 
 
 


:: بازدید از این مطلب : 332
|
امتیاز مطلب : 15
|
تعداد امتیازدهندگان : 3
|
مجموع امتیاز : 3
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 4 / 3 / 1402
.

 

Atlarin Distemper(gurm) hastalginin
 
(Strangles) Patogenezi
 
 
1. Maruz kalma;
2. Lenf düğümlerine translokasyon;
3. Apse oluşumu;
4. 6 ila 21 gün sonra apsenin yırtılması;
5. irin drenajı;
6. Kalıcı enfeksiyonun oluşturulması.
 
Etken maddenin, #Streptococcus equi alt türü equi adı verilen Gram-pozitif bir bakterinin, yüzlerce yıldır #at popülasyonlarına musallat olduğuna inanılıyor.
 
Atlar, S equi'nin nazofarenks ve orofarinkse girmesini takiben, enfekte bir atla doğrudan burundan buruna temas, kontamine yiyecek veya su tüketimi veya kontamine binicilik ekipmanı, ahırlar, giysiler ve insanlar gibi fomitlerle temas yoluyla enfekte olurlar.
 
Atın içine girdikten sonra S equi hızla baş ve boyundaki lenf düğümlerini işgal eder ve burada birkaç saat içinde tespit edilebilir. Lenf düğümlerine böylesine hızlı bir translokasyona, enfeksiyonun bu kritik erken evresi sırasında S equi'yi içine alan ancak öldürmede başarısız olan bağışıklık hücreleri aracılık edebilir.
 
S equi enfeksiyonunun ilk klinik belirtisi, vücut ısısının 38.5°C'ye eşit veya daha fazla artması, artan inflamatuar yanıtı yansıtır ve genellikle bakterinin yayılmasından iki ila üç gün önce gelir. Bu nedenle, vücut sıcaklığının izlenmesi, enfekte atları temas halindeki hayvanlara S equi bulaştırma fırsatı bulamadan önce tespit etmek için en etkili araçtır.
 
İlerleyen günlerde, etkilenen atların #lenf düğümlerindeki apseler büyümeye devam eder ve hava yolunu kısıtlayacak kadar büyük bir boyuta ulaşabilir, bu da bazı hayvanların ölümüne yol açar ve bu hastalığın adının açıklanmasını sağlar. Sonunda, 6 ila 21 günlük bir sürenin ardından apseler patlayarak oldukça bulaşıcı #irin salgılar.
 
 
 

Evcil hayvanlarla ilgili bir sorunuz

 

varsa,resme tıklayın. 

 

برای سوال کردن روی تصویر کلیک فرمایید.

 
 
 


:: موضوعات مرتبط: büyük bas hayvanlar دامهای بزرگlarge animal , ,
:: بازدید از این مطلب : 416
|
امتیاز مطلب : 15
|
تعداد امتیازدهندگان : 3
|
مجموع امتیاز : 3
ن : Veteriner arkadaşın دوست دامپزشک شما
ت : 4 / 3 / 1402
.

صفحه قبل 1 2 3 صفحه بعد

konular موضوعات
ürünler صفحات
نویسندگان
آرشیو مطالب
مطالب تصادفی
En Çok Görüntülenen Gönderiler مطالب پربازدید
چت باکس
تبادل لینک هوشمند
پشتیبانی